آمریکا شرکت های دارویی همکار با ایران را نیز تهدید می نماید

به گزارش علی آباد جدید، مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: وقاحت آمریکایی ها به حدی رسیده که شرکت های همکاری نماینده با ایران را تهدید می نمایند که نمی توانند در حوزه آمریکا کار نمایند و این فراتر از تحریم است.

آمریکا شرکت های دارویی همکار با ایران را نیز تهدید می نماید

به گزارش علی آباد جدید، عبده زاده، مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، عصر امروز (سه شنبه، 18 دی) در نشستی با موضوع آنالیز آثار تحریم بر حق سلامت که در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار گردید، با بیان این که وقاحت آمریکایی ها به حدی رسیده که شرکت های همکاری نماینده با ایران را تهدید می نمایند که نمی توانند در حوزه آمریکا کار نمایند و این فراتر از تحریم است، اظهار کرد: وقتی بانک مرکزی کشور تحریم شده، هر چقدر ارز وجود داشته باشد، هیچ بانکی این ارز را قبول نمی نماید و باید به این مستندات حقوقی استناد کرد. زیرا بیمار از ما انتظار دارد که دارو را تامین کنیم. وظیفه ما برنامه ریزی جهت تامین و تدارک دارو در کشور است. از طرفی وظیفه کانون وکلای دادگستری و بانک مرکزی نیز در این زمینه تعیین است. تاریخ هم درباره عملکرد وزارت بهداشت و هم درباره نیروهای حقوقی کشور قضاوت می نماید.

مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو اعلام کرد: از بیماری که در بیمارستان بستری است تا دیگران، همه می دانند که نمی توان برای خرید دارو و غیره پول حواله کرد. هیچ پولی را نمی توان از منشأ ایران حواله کرد و به همین دلایل دارو گران می شود. برای پانسمان بیماران ای بی نمی توانیم هیچ ارزی را حواله کنیم و دست به دامان یک شرکت برای انجام این کار شده ایم.

عبده زاده با بیان این که مردم ایران بسیار نجیب هستند و مسئولان را همراهی می نمایند، گفت: اما مسئولان نیز باید بپذیرند که در بسیاری از حوزه های مدیریتی ضعف وجود دارد. حتی در حوزه حمل ونقل دارو نیز مشکل وجود دارد و این تبعات به بیمار برمی شود.

در ادامه این نشست، ناعمی معاون اقتصادی و همکاری های دوجانبه قائم مقام وزارت بهداشت در امور بین الملل نیز، با بیان این که سلامت تنها به معنای نداشتن بیماری نیست، اظهار کرد: انسان ها یا سالم هستند یا به ظاهر سالم هستند یا بیماری آشکار دارند. انسان هایی که سالم هستند نیز به دو دسته تقسیم می شوند یا سالم هستند یا استعداد ابتلا به بیماری ندارند. بیماران هم به دوسته تقسیم می شوند آن هایی که بیماری شان قابل درمان است و آن هایی که بیماری شان قابل درمان نیست. حال با وجود این دسته بندی باید دید که چه خدماتی باید ارائه داد.

معاون اقتصادی و همکاری های دوجانبه قائم مقام وزارت بهداشت در امور بین الملل، مطرح نمود: فردی که سالم است و استعداد ابتلاء به بیماری ندارد، باید به او آموزش داده شود تا به سمت اقدامات مخاطره آمیز نرود. همین فرد ممکن است به بیماری های عفونی مستعد باشد. پس اینجا باید پیشگیری کنیم. از طرف دیگر فردی که به ظاهر سالم است به خدمات تشخیصی احتیاج دارد و فردی که بیماری آشکار قابل درمان دارد باید درمان شود و فردی که بیماری غیرقابل درمان دارد باید خدمات تسکینی و توان بخشی به او ارائه شود.

وی اظهار داشت: در نتیجه 5 نوع خدمت که شامل خدمات لایف استایل(سَبک زندگی)، خدمات پیشگیری، خدمات تشخیصی، خدمات درمانی و خدمات تسکینی و بازتوانی می شود، باید برای مردم لحاظ شود. علاوه بر این ها باید به افراد آموزش داده شود، تحقیق شود، دارو و تجهیزات پزشکی و بیمه باید در اختیار افراد قرار گیرد تا بتوان سلامت جامعه را تضمین کرد.

ناعمی با بیان این که ما برای تامین تجهیزات پزشکی و تکنولوژی های تشخیصی از دور اول تحریم ها با مشکل روبرو شدیم، اعلام کرد: از طرفی یک سری اقدامات انجام دادیم تا وضعیت بهبود یابد اما همان طور که دوستان گفتند مستندات ما بسیار ضعیف است. اصولا برای مناسب نوشتن تربیت نشده ایم. مستندسازی ما به شدت مشکل دارد. ما در مطالعات پژوهشی عملا مشکل داریم. ما برای مستندسازی به چند محور احتیاج داریم. قرار شده وزارت بهداشت کیس های مختلف را شناسایی و اعلام کند و سالن مطالعات غیرمستقیم ایجاد شود. از نظر روابط عمومی و اطلاع رسانی در خارج از مرزها به شکل صحیح نیز باید برنامه ریزی شود تا مسائل را مضاعف نکند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 203

به "آمریکا شرکت های دارویی همکار با ایران را نیز تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا شرکت های دارویی همکار با ایران را نیز تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید