اجرای عملیاتی با نقش آفرینی رزمندگان همدانی

20 شهریور ماه سالروز اجرای عملیات انصار است که توسط رزمندگان استان همدان، طراحی و اجرا شد.

اجرای عملیاتی با نقش آفرینی رزمندگان همدانی

به گزارش خبرنگاران، اواسط اردیبهشت سال 1365 پس از انجام عملیات هایی همچون کارخانه نمک (تکمیلی والفجر 8) توسط رزمندگان لشکر 32 انصارالحسین (ع)، بر اساس دستورالعملی مقرر شد که رزمندگان استان همدان پدافند منطقه پَد غربی جزیره جنوبی خیبر را عهده دار شوند.

ارتش بعثی عراق در ادامه حرکت انفعالی خود پس از شکست در منطقه فاو، با انجام عملیات های دفاع متحرک سعی بر پوشیدن شکست های خود داشته و از طرفی به دلیل اهمیت استراتژیک جزایر پس از عملیات خیبر در سال 1362 دشمن با اجرای سیاست پیشروی گام به گام، هر از گاهی اقدام به تک هایی محدود در این منطقه می کرد و وضعیت سخت و بغرنجی را ایجاد نموده بود.

در این وضعیت بحرانی پدافند جزیره جنوبی به رزمندگان لشکر 32 انصارالحسین (ع) همدان واگذار شد. در این مأموریت، دشمن حجم سنگینی از آتش توپخانه و ادوات خود را برای تضعیف روحیه رزمندگان روانه مواضع آنان می کرد و چندین بار اقدام به تک کرد که با واکنش سریع رزمندگان مجبور به عقب نشینی شد.

در این راستا سرداران رشید اسلام حاج محسن عینعلی فرمانده گردان 153 حضرت قاسم(ع) و حاج رضا شکری پور فرمانده گردان 154 حضرت علی اکبر (ع) به همراه تعدادی از نیروهایشان به شهادت رسیدند.

تحرکات و شرارت های دشمن در جزایر مجنون بسیار زیاد و درحد غیرقابل تحمل رسیده و از طرفی فعالیت های مهندسی خود را به اوج رسانده بود به نوعی که با احداث جاده هایی و اتصال این جاده ها به عقبه، به مقصد خود یعنی محاصره مواضع نیروهای خودی نزدیک گردد. انجام عملیاتی برای جلوگیری از این اقدام دشمن امری ضروری به نظر می رسید به همین منظور غواصان واحداطلاعات لشکر 32 انصارالحسین (ع) همدان شناسایی مواضع دشمن در خطوط مقدم و عقبه را از اوایل مردادماه سال 1365 شروع کردند.

این شناسایی ها در معابر متعددی در سه محور انجام گرفت تا اینکه در اواسط شهریورماه یعنی پس از یک ماه به نتیجه رسید. از طرفی دیده بانان اطلاعات نیز دائما از دکل دیده بانی موجود مواضع دشمن را تا کیلومترها عقب تر رصد می کردند و هر گونه تحرکات دشمن را از عقبه به جلو و بالعکس را ثبت می کردند. پایان موعد عملیات 20شهریور در نظر گرفته شد و گردان 154 حضرت علی اکبر (ع) به فرماندهی سردار رشید اسلام حاج محسن امیدی برای انجام عملیات معین شد همچنین گردان 156 نیز به عنوان گردان پشتیبانی در نظر گرفته شد.

با شور و غوغایی وصف ناپذیر، رزمندگان یگان در روز نوزدهم شهریور ماه به سوی جزیره مجنون رهسپار شدند و در عصر آن روز نیروهای گروهان غواصی جعفر طیار به عنوان نفرات خط شکن وارد آب شده و به صورت ستونی، آهسته و آرام به سوی دشمن خیز برداشتند پس از مدت زمانی نیروهای پیاده نیز سوار بر قایق های موتوری اما خاموش و پارو زنان با فاصله به دنبال غواصان به راه افتادند. غواصان با سعه صدر و توکل بر خدا با رعایت استتار و اختفا خود را به عقبه دشمن رسانیده و مهیای نبردی حماسی شدند.

پایان در ساعت دو بامداد ندای تکبیر رزمندگان آسمان را عطرآگین کرد و عملیات انصار شروع شد.

نیروهای دشمن که متوجه حضور نیروهای اسلام در عقبه خود شدند با دستپاچگی اقدام به تیراندازی های بی هدف کردند. تقریبا تمامی مواضع مورد نظر توسط رزمندگان فتح شد، به غیر از یکی از هدف ها که با مقاومت شدید دشمن تصرف آن تا صبح به طول انجامید. در این عملیات حماسی، تیپ 601 پیاده دشمن متحمل تلفات و خسارات فراوانی شد و تعداد زیادی از آنان به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند. حماسه مقاومت سردار سرافراز اسلام شهید حاج محسن امیدی فرمانده گردان 154 که در طول این عملیات و حفظ منطقه به شهادت رسید، مثال زدنی است.

در این عملیات تعدادی از نیروهای گردان به شهادت رسیدند به گونه ای که در زمانی شهید امیدی به تنهایی در برابر سیل تانک های دشمن که برای انجام پاتک و باز پس گرفتنن مواضع از دست رفته وارد عمل شده بودند، ایستادگی کرد و بر رور پد غربی به شهادت رسید و جنازه مطهرش پس از حدود 20 سال به آغوش وطن بازگشت.

حماسه عملیات انصار که در محرم سال 1365 به وقوع پیوست هیچگاه از اذهان رزمندگان استان همدان فراموش نخواهد شد. پس از انجام این عملیات دشمن که متحمل تلفات و خسارات سنگینی شده بود از انجام عملیات مهندسی در منطقه بازداشته شده و عملیات های ایذایی ارتش بعثی در جزایر مجنون تا مدت ها فروکش کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 18 مهر 1398 شناسه مطلب: 411

به "اجرای عملیاتی با نقش آفرینی رزمندگان همدانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای عملیاتی با نقش آفرینی رزمندگان همدانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید