اشتباهات زلزله ای ، فرار نکنید و زیر چارچوب در نروید؛ فقط بنشینید

به گزارش علی آباد جدید، مدیرکل آموزش همگانی جمعیت هلال احمر با برشمردن تعدادی از خطاهای مراقبتی در هنگام زلزله نتایج آخرین بررسی ها در این خصوص را توضیح داد

اشتباهات زلزله ای ، فرار نکنید و زیر چارچوب در نروید؛ فقط بنشینید

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، مدیرکل آموزش همگانی جمعیت هلال احمر با اشاره به دستورالعمل های صحیح پناهگیری هنگام وقوع زلزله گفت: براساس آخرین بررسی ها قرار دریافت در چارچوب درها منسوخ شده است.

نواب شمس پور در گفت وگو با ایسنا با اشاره به مهم ترین نکاتی که افراد باید حین و بعد از وقوع زلزله رعایت کنند، گفت: بسیاری مصدومان ناشی از زلزله به دلیل فرار دچار حادثه می شوند، این درحالیست که افراد باید توجه داشته باشند که در زمان وقوع زلزله در مناطق شهری پناهگیری بر فرار ارجح است.

وی در ادامه ضمن تشریح بهترین شرایط حفظ سلامتی در زمان وقوع زلزله افزود: افراد باید در این زمان روی زمین بنشینند، به شکل 4 دست و پا یا دو زانو (به طوریکه تعادلشان حفظ شود)، از سر و گردنشان محافظت کنند، سپس زیر یک میز محکم رفته و با دست میز را نگه دارند تا تکان نخورد.

مدیرکل آموزش همگانی هلال احمر با تاکید بر اینکه در مناطق روستایی که خانه هایشان به شکل خشتی و گلی است ارجحیت با فرار و خروج از منزل است، اظهار کرد: به دلیل امکان بیشتر فروریختن منازل روستایی بهتر است افراد بلافاصله بعد از وقوع زلزله از خانه خارج شوند.

شمس پور در ادامه ضمن اشاره به مکان های پرخطر در منزل نیز توضیح داد: قرار دریافت درکنار اشیای شیشه ای، پنجره ها، دیوارهای خارجی و غیرحامل، زیر لوستر و و وسایل تزیئنی و به ویژه آسانسورها از پرخطرترین نقاط خانه است.

وی در خصوص نحوه نگهداری و محافظت از بچه ها زیر 10 سال نیز توضیح داد: بهترین حالت برای محافظت از این بچه ها این است که آنها را در بغل بگیرید. همچنین در خصوص افراد معلول جسمی-حرکتی نیز باید صندلی چرخدار آنها در حالت قفل شده باشد تا به دنبال زلزله این شرایط به تکان خوردن و حرکت آنها نشود. اگر افراد در حالت خواب به سر می برند نیز باید تا خاتمه زلزله در جای خود باقی بمانند و با بالش سر و گردن خود را حفظ کنند.

مدیرکل آموزش همگانی هلال احمر با بیان اینکه افراد در زمان وقوع زلزله هرگز نباید به سمت راه های خروجی و پلکان ها هجوم ببرند، افزود: اغلب مصدومیت ها و شکستگی های ناشی از زلزله به این دلیل اتفاق می افتد.

شمس پور در ادامه با بیان اینکه بر اساس آخرین بررسی ها قرار دریافت در چارچوب درها و در گوشه مبلمان و ... تحت عنوان مثلث حیات منسوخ شده است، اظهار کرد: به دلیل آنکه ممکن است با قرار دریافت در چارچوب ها، به دنبال تکان های زلزله درب حرکت کند و منجر به پرت شدن افراد شود به همین دلیل نیز اخیرا دیگر قرار دریافت در این مکان ها توصیه نمی شود. به همین دلیل بهتر است افراد در هر جاییکه هستند با دور شدن از مکان های پرخطر فقط روی زمین بنشینند و سر و گردن خود را حفظ کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1100

به "اشتباهات زلزله ای ، فرار نکنید و زیر چارچوب در نروید؛ فقط بنشینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهات زلزله ای ، فرار نکنید و زیر چارچوب در نروید؛ فقط بنشینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید