اقداماتی که شورای نگهبان برای حفظ حیثیت داوطلبان و رعایت حقوق آن ها انجام داده است

سخنگوی شورای نگهبان در یادداشتی به بعضی از اقداماتی که شورای نگهبان برای حفظ حیثیت داوطلبان و رعایت حقوق آن ها انجام داده است، اشاره نمود.

اقداماتی که شورای نگهبان برای حفظ حیثیت داوطلبان و رعایت حقوق آن ها انجام داده است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در یادداشتی با عنوان اهمیت حفظ حیثیت داوطلبان نوشت: در یادداشت هایی که طی روز های اخیر در روزنامه های شرق و کیهان منتشر شد کوشش شد تا در مورد آنالیز صلاحیت داوطلبان و کنندگان گزارش هایی را به مردم عزیز ارائه دهم. در این بخش می خواهم به بعضی از اقداماتی که شورای نگهبان برای حفظ حیثیت داوطلبان و رعایت حقوق آن ها انجام داده است اشاره کنم.

1- رویکرد شورای نگهبان در آنالیز صلاحیت ها سخت گیرانه نبوده است و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرموده اند دایره محرز را خیلی تنگ نگیرید (24/10/1382)؛ کوشش شده است آن مقدار صلاحیتی که برای کنندگی مجلس در زمینه التزام به دین مبین اسلام و التزام به قانون اساسی و نظام مقدس جمهوری اسلامی و بقیه شرایط وجود دارد احراز شود. در این میان صحبت های محفلی، انتقاد های دلسوزانه و سخنان یا رفتار های هیجانی که موجب اسقاط شرایط و صلاحیت فرد نشده باشد، مورد توجه قرار نگرفته و شرایط شخصی و خانوادگی داوطلب و سوابق وی مورد لحاظ واقع شده است.

2- در موارد ابهام، تردید، نقص، فقدان اعتبار و تناقض گزارش های موجود در پرونده ها، کوشش شده است به نفع داوطلب تفسیر شود و گزارش های معتبر و قطعیِ مؤید صلاحیت افراد با گزارش های نامعتبر کنار نرود. همچنین در مواردی که شورای نگهبان با وجود دلایل و مستندات کافی و قطعی، شرایط را برای احراز صلاحیت بعضی داوطلبان - علی الخصوص بانوان، ایثارگران، معتمدین محل، خانواده های شهدا و روحانیون - ناممکن می دید به آنان پیش تر اطلاع داده می شد تا با تصمیم مقتضی، زندگی شخصی و اجتماعی شان از اعلام نتایج آنالیز ها آسیب نبیند.

در مورد کنندگان و یا افرادی که در دوره های قبل تأیید صلاحیت شده اند نیز در صورت فقدان گزارش جدید و مخدوش نشدن تأیید سابق، اصل استصحاب جاری شد و بنا بر بقای صلاحیت سابق گذاشته شد.

3- علیرغم ضیق وقت و کثرت داوطلبان ثبت نامی و محدودیت امکانات و منابع انسانی شورای نگهبان، در موارد متعددی ابهامات و سئوالات پرونده داوطلبان بصورت حضوری یا تلفنی با خودشان مطرح و مرتفع شد. این مهم در مورد کنندگان نیز با حساسیتی بیشتر دنبال شد و اکثریت قریب به اتفاق کنندگان تأیید نشده با حضور در شورای نگهبان، در جریان مطالب پرونده های خود قرار گرفتند و اظهارات آن ها توسط اعضای شورای نگهبان و کارشناسان استماع شد.

بعضی از آنها، گزارش ها و مستندات را قبول کردند و رفتند و بعضی دیگر توضیحات و پاسخ هایی داشتند که به محتوای پرونده ها ضمیمه شد. بعضی دیگر نیز منکر گزارش های دریافتی از مراجع قانونی شدند که از مراجع قانونی خواسته شد، جزئیات لازم را برای مطرح کردن با کنندگان مذکور ارسال کنند و تصمیم نهایی را اعضای شورای نگهبان اعلام کنند؛ لذا شورای نگهبان در مقام یک داور بی طرف به شکایات رسیدگی نموده است و اگر توسط هیات های نظارت استانی جایی خطا و اشتباهی اجرا شده باشد یا مستندات جدیدی دریافت شود، در مرحله نظارت شورای نگهبان اعمال می شود.

4- از حیث حفظ حریم خصوصی و حدود شرعی نهایت دقت صورت گرفت تا حقی از کسی ضایع نشود. بعضی گزارش ها که از سوی منابع ناشناس بوسیله نقض حریم خصوصی داوطلبان و به قصد تخریب افراد یا رقابت های انتخاباتی برای شورای نگهبان ارسال شده بود و حاوی اطلاعات و تصاویر خصوصی داوطلبان بود، به کلی از پرونده ها کنار گذاشته شد و مورد استناد قرار نگرفت.

5- در موعد مقرر قانونی برای ثبت شکایات داوطلبان نسبت به آنالیز صلاحیت ها، جهت یاری و هدایت در ثبت شکایات و احقاق حق آنان، گروهی از کارشناسان حقوقی شورای نگهبان در ستاد دریافت شکایات تهران مستقر شده و به ارائه مشاوره حقوقی به داوطلبان مبادرت کردند که بتواند به احراز صلاحیت افراد تأیید نشده یاری نماید.

منبع: جام جم

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 25 اسفند 1398 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 825

به "اقداماتی که شورای نگهبان برای حفظ حیثیت داوطلبان و رعایت حقوق آن ها انجام داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقداماتی که شورای نگهبان برای حفظ حیثیت داوطلبان و رعایت حقوق آن ها انجام داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید