الیزه، مشکل میان پوتین و زلنسکی را کمی حل کرد

به گزارش علی آباد جدید، ایسنا نوشت: اوکراین و روسیه در پی مذاکراتی در سطح عالی با اجرای یک آتش بس کامل و جامع در شرق اوکراین تا سرانجام سال 2019 موافقت کردند.

الیزه، مشکل میان پوتین و زلنسکی را کمی حل کرد

به گزارش سایت شبکه الجزیره، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی او روز دوشنبه در پاریس ملاقات کردند. این مذاکرات با میانجیگری رهبران فرانسه و آلمان انجام شد.

دو رئیس جمهوری روسیه و اوکراین بر کوشش جهت برقراری آتش بس جامع و فراگیر در شرق اوکراین قبل از فرارسیدن سال نوی میلادی توافق کردند، این بعد از اولین ملاقات این دو در پاریس در نشست چهارجانبه بود.

زلنسکی در کنفرانس خبری مشترک با ولادیمیر پوتین و ماکرون و مرکل تبادل تمام زندانیان با جدایی طلبان نزدیک به روسیه را قبل از سرانجام امسال میلادی اعلام نمود.

وی توضیح داد: طرف ها برای تبادل زندانیان قبل از 31 دسامبر جاری طبق اصل همه مقابل همه کوشش خواهند کرد.

در بیانیه سرانجامی اجلاس چهارجانبه آمده است، طرف ها به آتش بس کامل و فراگیر و تقویت آن با اجرای تمام تدابیر ضروری در حمایت از آتش قبل سرانجام 2019 متعهد شدند.

در این بیانیه آمده است، توافق باید درباره سه منطقه دیگر در شرق اوکراین با هد ف عقب نشینی نیروها و تجهیزات همزمان با سرانجام ماه مارس 2020 باشد.

ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز اظهار کرد، نشست جدید سران طی چهار ماه آینده برگزار خواهد شد.

ماکرون در کنفرانس خبری مشترک بعد از سرانجام نشست گفت: ما در زمینه جدا کردن نیروها، تبادل زندانیان، آتش بس و تحولات سیاسی پیشرفت داشتیم.

ماکرون همچنین اضافه کرد: از وزیران خود درخواست کردیم طی مدت چهار ماه آینده با هدف برگزاری انتخابات محلی و برگزاری اجلاس جدید سران کوشش نمایند.

امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان مشترکا میزبان این گفت وگوها در کاخ الیزه بودند.

این اولین مذاکرات سطح بالا در سه سال اخیر میان دو کشور در جهت کوشش برای سرانجام دادن به جنگ در شرق اوکراین و اولین ملاقات رودررو میان ولادیمیر زلنسکی و ولادیمیر پوتین بود.

طی پنج سال و نیم درگیری میان شورشیان مورد حمایت روسیه و نیروهای دولتی در شرق اوکراین بیش از 13 هزار نفر کشته شده اند.

این گفت وگوها پس از یک رشته اقدامات برای اعتمادسازی از جمله مبادله زندانیان و عقب نشینی سربازان اوکراین از سه ناحیه در خط مقدم درگیری ها صورت می گیرد.

اما این گام ها موجب خشم بعضی از اوکراینی ها شده که زلنسکی را متهم نموده اند بیش از حد به روسیه امتیاز می دهد.

زلنسکی که در اوایل امسال با اکثریت بالای آرا در انتخابات پیروز شد، در کمپین انتخاباتی خود برقراری صلح در شرق کشور را از اولویت هایش اعلام نموده بود.

او پس از رسیدن به قدرت، کوشش نموده مذاکرات با روسیه را از سر بگیرد.

اما او برای رسیدن به این هدف با بعضی از شرایط روسیه موافقت نموده است که واکنش های خشم آلودی را در بین مخالفان برانگیخته است.

طرح توافق صلح جدایی طلبان با دولت اوکراین و برگزاری انتخابات در شرق این کشور که زلنسکی از آن حمایت نموده، به فرمول اشتاینمایر معروف است چون این طرح را در سال 2015 فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر وقت امور خارجه آلمان پیشنهاد نموده بود.

روز یکشنبه هزاران نفر با شعار تسلیم نمی شویم به خیابان های کی یف، پایتخت اوکراین رفتند.

ناتو و کارشناسان مستقل اطلاعاتی در غرب مکررا روسیه را به انتقال سلاح های سنگین و نیروهای رزمی به شرق اوکراین برای یاری به شورشیان متهم نموده اند.

روسیه این اتهام را رد می نماید و می گوید داوطلبان روس به شورشیان اوکراین یاری می نمایند.

پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه در سال 2014، بخش های بزرگی از مناطق لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین به کنترل جدایی طلبان مورد حمایت روسیه درآمد.

درگیری زمانی شروع شد که ارتش اوکراین سعی کرد مناطق تحت کنترل شورشیان را پس بگیرد. در پنج سال گذشته حدود 13 هزار نفر کشته و 40 هزار نفر دیگر زخمی شده و حدود پنج میلیون نفر منطقه را ترک نموده اند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 691

به "الیزه، مشکل میان پوتین و زلنسکی را کمی حل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الیزه، مشکل میان پوتین و زلنسکی را کمی حل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید