بیانیه مشترک کشورهای اروپایی؛ تأکید بر حفظ برجام و اتهام پراکنی علیه ایران

به گزارش علی آباد جدید، کشورهای اروپایی در بیانیه ای مشترک ضمن تکرار اتهامات درباره ایران بر ضرورت حفظ برجام تأکید نموده اند.

بیانیه مشترک کشورهای اروپایی؛ تأکید بر حفظ برجام و اتهام پراکنی علیه ایران

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جمعی از کشورهای اروپای با انتشار بیانیه ای مشترک، ضمن تکرار ادعاهای بی اساس علیه ایران بر ضرورت حفظ برجام تأکید نموده اند.

بلژیک، استونی، فرانسه، آلمان، لهستان و انگلیس در بند شروعین این بیانیه نوشته اند [ما] معتقدیم اکنون بیش از هر زمان دیگر مهم است که برجام را حفظ و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد را به طور کامل اجرا کنیم.

کشورهای اروپایی با این حال مقطع زمانی فعلی را چالش انگیز و برداشتن گام های جدید از سوی ایران را بسیار نگران نماینده توصیف نموده اند.

در این بیانیه آمده است: با وجود این، ما وارد برهه ای چالش انگیز در این خصوص شده ایم. جدیدترین گام هایی برداشته شده توسط ایران نگران نماینده و حاوی تلویحات جدی در زمینه منع اشاعه هستند.

در ادامه این بیانیه، با اشاره به هشتمین گزارش آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در مورد اجرای برجام آمده است: همان طور که در جدیدترین گزارش دبیر کل سازمان ملل تعیین شده، لازم است که کوشش های دیپلماتیک شدید ادامه پیدا نموده و دستاوردهایی که سخت به دست آمده اند حفظ شده و تقویت شوند.

کشورهای اروپایی در بخش دیگری از بیانیه از اقدام آمریکا در احیای تحریم ها علیه ایران انتقاد نموده اند: در این خصوص، ما متأسفیم که ایالات متحده آمریکا- مضاف بر خروج از برجام در روز 8 مه 2018- تمامی تحریم های ملی خودش را بازاعمال نموده و تصمیم گرفته معافیت های مربوط به تجارت نفت با جمهوری اسلامی ایران را تمدید نکند و از تمدید کامل معافیت های مربوط به پروژه های منع اشاعه در چارچوب این توافق خودداری کند. این اقدامات با اهداف تعیین شده در توافق و قطعنامه 2231 مغایرت دارند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما عمیقاً از گام های نگران نماینده ای که ایران در ماه های اخیر برای کاستن از تعهدات هسته ای خود ذیل توافق برداشته نگران هستیم. عمیقاً از ایران می خواهیم بدون تأخیر این گام ها را به عقب برگرداند و از برداشتن گام های تنش آمیز بیشتر خودداری کند.

کشورهای اروپایی، بی توجه به ناکارآمدی ساز و کار موسوم به اینستکس، از پیشرفت های اخیر انجام شده در چارچوب این ساز و کار استقبال نموده اند.

آنها ادعا نموده اند: ما پیشرفت های اخیر در عملیاتی سازی کردن اینستکس به منظور تسهیل تجارت مشروع با ایران و تصمیم اتخاذشده از سوی 6 کشور اروپایی برای سهام دار شدن در آن و ملحق شدن به سه عضو بنیان گذار این ساز و کار را به رسمیت می شناسیم.

کشورهای اروپایی در بند پایانی این بیانیه، به تکرار ادعاها درباره فعالیت های موشکی ایران پرداخته و از آن ابراز نگرانی نموده اند: ما شدیداً درباره یافته های دبیر کل سازمان ملل در مورد فعالیت هایی از ایران که با ضمیمه B قطعنامه 2231 ناسازگارند نگرانیم. این مسئله، ادامه فعالیت های موشک بالیستیک ایران از جمله آزمایش و پرتاب این موشک ها را شامل می گردد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته کشورش را از برجام خارج و تحریم های متوقف شده ذیل این توافق را علیه ایران احیا کرد.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام وعده داده اند با تضمین منافع مالی ایران، این توافق را حفظ نمایند. این کشورها، علی رغم ایستادگی های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا هیچ اقدام عملی برای عمل به وعده های خود انجام ندادند.

اتحادیه اروپا همچنین علی رغم مخالفت های لفظی با تصمیم آمریکا در زمینه برجام با سایر ادعاهای این کشور در زمینه فعالیت های موشکی و منطقه ای ایران همسو شده است.

در چنین شرایطی، شورای عالی امنیت ملی ایران اردیبهشت ماه امسال، در سالگرد خروج آمریکا گفت ایران میخواهد طبق مفاد مندرج در برجام، تعهداتش ذیل این توافق را کاهش دهد.

ایران تا کنون در چهار گام تعهداتش را کاهش داده است. چهارمین گام ایران آبان ماه امسال برداشته شد و ایران گفت تزریق گاز به سانتریفیوژهای نصب شده در تأسیسات زیرزمینی را شروع می نماید. بر اساس برجام، این تأسیسات قرار بود به مرکز تحقیق و توسعه و فراوری ایزوتوپ های پایدار بدل گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 682

به "بیانیه مشترک کشورهای اروپایی؛ تأکید بر حفظ برجام و اتهام پراکنی علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مشترک کشورهای اروپایی؛ تأکید بر حفظ برجام و اتهام پراکنی علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید