جایگزینی نانو پودر ایرانی ریخته گری طلا و جواهر با نمونه های وارداتی

به گزارش علی آباد جدید، محققان یکی از شرکت های فناور مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی با استفاده از نانو ذرات سرامیکی پودرهایی را برای قالب ریزی فلزات گرانبها عرضه کردند که امکان حک جزئیات بر فلزات و ایجاد سطح صاف بر روی آنها را فراهم می نماید.

جایگزینی نانو پودر ایرانی ریخته گری طلا و جواهر با نمونه های وارداتی

امیرحسین تقدسی از محققان این طرح در گفت وگو با علی آباد جدید، گفت: در صنعت طلا و جوهرسازی برای آنکه قطعه ای از طلا و جواهر ساخته گردد، احتیاج است تا مذاب طلا و یا نقره در قالب هایی ریخته گردد تا مذاب فرم و شکل قالب طلا و جواهر را به خود بگیرد.

وی با بیان اینکه انجام این فرآیند احتیاجمند پودرهای خاصی است، اظهار کرد: دوغابی که برای قالب ریزی طلا و جواهر تهیه می گردد، باید از روانی خوبی برخوردار باشد تا تمام منافذ و جزئیات و ریزه کاری ها بر مذاب طلا و جواهر حک گردد، ضمن آنکه این دوغاب باید استحکام بالایی داشته باشد تا وقتی مذاب طلا و جواهر ریخته گری می گردد، دوام خود را حفظ کند و شکست در آن ایجاد نگردد.

تقدسی با تاکید بر اینکه پودری که برای این منظور استفاده می گردد باید صافی لازم را بر روی سطح طلای نهایی ایجاد کند، ادامه داد: قیمت بسیار بالا و دسترسی سخت به محصولات تجاری خارجی به دلیل نوسات ارزی و تحریم ها از یک سو و کیفیت پایین نمونه های داخلی از سوی دیگر موجب شد تا ما با انجام تحقیقاتی بتوانیم پودر قالب طلاسازی را با کیفیت و با قیمت مناسب فراوری کنیم که این محصول می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای نمونه های آمریکایی در بازار کشور باشد.

این محقق ادامه داد: در این طرح سعی شده است تا محصولی با قابلیت استفاده آسان توسط ریخته گران و سازندگان طلا و جواهرات ساخته گردد و از روانی و ویسگوزیته بسیار مناسبی برخوردار باشد، به گونه ای که استفاده از آن باعث سهولت تهیه دوغاب گچ و آماده سازی قالب ریخته گری می گردد، ضمن آنکه امکان پر شدن تمام ریزه کاری ها و منافذ را برای مصرف کنندگان فراهم خواهد نمود تا طلا و جواهر و یا فلز ریخته گری شده نهایی، ظرافت و جزئیات مد نظر را داشته باشد.

وی امکان خروج راحت تر حباب ها از دوغاب را از دیگر مزایای این پودر نام برد و یادآور شد: در این طرح جزء نانومتری سرامیکی به پودر افزودیم تا بتوانیم خواص پودر را به گونه ای ارتقا دهیم که صافی سطح بالاتر و استحکام بالاتر باشد و همچنین به روانی دوغاب نیز یاری کند.

تقدسی خاطر نشان کرد: با استفاده از فناوری نانو، پودر گچ از نرمی بالایی برخوردار بوده که این ویژگی منجر به صافی سطح بالایی برای طلا، جواهر و یا فلز ریخته گری شده و ترکیبات گچ به صورتی تنظیم شده است که قالب نهایی از تعییرات ابعادی اندکی برخوردار باشد و جواهر و یا فلز ریخته گری شده دقت ابعادی بالایی داشته باشد و بتوان به جواهری با ابعاد تعیین و حداقل انحراف از ابعاد مد نظر، دست یافت.

وی با اشاره به ظرفیت تجاری سازی این محصول، شرح داد: بر اساس آمار و اطلاعات به دست آمده از کارگاه ها و کارخانه های فراوری مصنوعات طلا و دیگر فلزات گرانبها، میزان مصرف سالانه کشور از این پودر حدود 500 تن است که تا سال 1396 حدود 80 درصد از این احتیاج به وسیله واردات تامین می شد و اکنون با توجه به نوسانات ارزی و تحریم های اعمال شده، دسترسی به این محصول وارداتی دچار مشکل شده و فرصت برای استفاده از ظرفیت داخل در کشور فراهم شده است.

محقق این طرح افزود: نمونه های وارداتی عمدتا از کشورهای آمریکا، انگلیس و ترکیه است و نتایج آزمون ها نشان داد که نانو پودر فراوریی ما مورد تایید صنایع قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1051

به "جایگزینی نانو پودر ایرانی ریخته گری طلا و جواهر با نمونه های وارداتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگزینی نانو پودر ایرانی ریخته گری طلا و جواهر با نمونه های وارداتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید