جذب نیروی پرستاری با افزایش تخت های بیمارستانی همخوانی ندارد

به گزارش علی آباد جدید، تهران (پانا) - دبیرکل خانه پرستار می گویدجذب نیروی پرستاری با افزایش تخت های بیمارستانی همخوانی ندارد، گفت برای تخت هایی که به سیستم سلامت کشور افزوده شده، نیرو جذب نشده است و به طور معمول برای جبران نیروی پرستاری، از بخش های دیگر یاری گرفته شده است.

جذب نیروی پرستاری با افزایش تخت های بیمارستانی همخوانی ندارد

تخت های بیمارستانی یکی از شاخص های مهم در نظام سلامت است و نگاهی به آمار تخت های بیمارستانی در کشور نشان می دهد که تعداد آنها از سال 92 تا به امروز فرایندی رو به رشد داشته و سرانه آن از 1.4 به 1.6 تخت به ازای هر هزار نفر رسیده است. در دولت های یازدهم و دوازدهم توزیع تخت های بیمارستانی با هدف عدالت اجتماعی و دسترسی هرچه بیشتر و بهتر مردم به خدمات درمانی در سراسر کشور صورت گرفت و بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده در این دوره حدود 40 هزار تخت بیمارستانی در کشور ایجاد شد و اکنون بیش از 133 هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد. از طرفی نسبت تعداد پرستار به تخت بیمارستانی، اکنون به حدود یک رسیده است، در حالی که بر اساس استاندارد تعداد پرستار به تخت در افق 1404 باید به نسبت 2.5 پرستار به ازای هر تخت برسیم ضمن اینکه در شرایط فعلی نیز باید حداقل به نسبت 1.8 پرستار به ازای هر تخت برسیم و در شرایط فعلی تعداد پرستاران کشور باید حداقل 2 برابر گردد اما این اندازه به گفته محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار کمتر از یک است.

اکنون به طور میانه در کشور به ازای هر تخت بیمارستانی، زیر یک پرستار وجود دارد و این وضع در بعضی استان ها از جمله خوزستان نامطلوب تر است

دبیرکل خانه پرستار در گفت وگو با پانا درباره افزایش تخت های بیمارستانی و چالشی که برای پرستاران ایجاد می گردد، اظهار کرد: قطعا افزایش تخت های بیمارستانی، کمبود پرستاران را دچار چالش می نماید. زمانی که هر تختی اضافه می گردد، باید نیروی پرستاری نیز افزوده گردد. دولت قبل بیان کرد که حدود 40 هزار تخت بیمارستانی طی 8 سال گذشته به تخت های بیمارستانی اضافه شده است در حالی که وقتی تخت بیمارستانی اضافه می گردد، باید فرمول افزایش نیرو نیز رعایت گردد.

محمد شریفی مقدم اضافه نمود: طبق استانداردی که وزارت بهداشت مطرح نموده است، وقتی تخت بیمارستانی اضافه می گردد، به طور میانه برای تخت آی سی یو باید 7 نفر اضافه گردد و برای تخت معمولی نیز یک و نیم نیرو باید اضافه گردد در واقع طبق افقی که تعریف شده باید به نسبت هر تحت بیمارستان 2.5 پرستار داشته باشیم و برای یک بیمارستان 100 تخت خوابی باید 250 کادر پرستاری فعال باشد.

وی با بیان اینکه جذب نیروی پرستاری با افزایش تخت های بیمارستانی همخوانی ندارد، گفت: برای تخت هایی که به سیستم سلامت کشور افزوده شده، نیرو جذب نشده است و به طور معمول برای جبران نیروی پرستاری، از بخش های دیگر یاری گرفته شده است و اکنون به طور میانه در کشور به ازای هر تخت بیمارستانی، زیر یک پرستار وجود دارد و این وضع در بعضی استان ها از جمله خوزستان نامطلوب تر است.

شریفی مقدم توضیح داد: در جهان برای افزودن تخت های بیمارستانی، حرف اول را نیروی انسانی می زند نه تخت بیمارستان. تخت بدون پرستار همانند کِشتی بدون ناخداست که در دریا رها شده باشد. بنابراین افزودن تخت بدون پرستار فایده ندارد و اکنون نظام درمانی کشور به شدت به پرستار احتیاج دارد اما در کشور به سراغ تجهیزات بیمارستانی می فرایند زیرا درآمدزایی دارد و جذب پرستار به نفع آنها نیست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1957

به "جذب نیروی پرستاری با افزایش تخت های بیمارستانی همخوانی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جذب نیروی پرستاری با افزایش تخت های بیمارستانی همخوانی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید