جریمه مالیاتی در انتظار وکلای متخلف

درحالیکه با شروع بهمن ماه مهلت قانونی وکلا برای ثبت نام در سامانه صندوق فروش و نصب کارتخوان به اتمام رسیده است، معاون سازمان امور مالیاتی از امکان وکلا برای ثبت نام بعد از مهلت قانونی در این سامانه خبر داد. بر این اساس وکلایی که پس از تاریخ مشخص شده اقدام به ثبت نام در سامانه صندوق فروش کنند، مشمول جریمه ای که در زمان رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی آن ها مشخص می شود، خواهند شد.

جریمه مالیاتی در انتظار وکلای متخلف

به گزارش خبرنگاران، پس از الزام پزشکان به نصب کارتخوان به منظور شفاف شدن درآمد، نوبت به وکلا رسید که طبق اعلام سازمان امور اقتصادیاتی، وکلا تا پایان دی ماه فرصت داشتند که در سامانه صندوق مکانیزه فروش ثبت نام کنند که اخیرا معاون فنی و حقوقی سازمان امور اقتصادیاتی کشور، اعلام کرده که وکلا بعد از این زمان هم می توانند در این سامانه ثبت نام کنند اما این امر به دلیل اتمام مهلت رسمی آن ها برای ثبت نام، مشمول یک جریمه ای مقرر در قانون برای آن ها می شود.

سازمان امور اقتصادیاتی برای جلوگیری از فرار 40 هزار میلیارد تومانی که وزیر اقتصاد از آن خبر داده بود، از شهریور سال جاری حدود 15 گروه از فعالان اقتصادی که حدود 50 شغل می شوند را دسته بندی کرد تا برای شفاف شدن درآمد این فعالان اقتصادی، جلوگیری از فرار اقتصادیاتی و کمک به فرآیند حسابرسی اقتصادیاتی مکلف به نصب کارتخوان باشند که اولین گروه از آن ها، پزشکان بودند. سپس نوبت به وکلا برای ثبت نام دستگاه های کارتخوان رسید که از اول مهر ماه سال جاری ثبت نام آن ها شروع شد و تا آخر دی ماه نیز ادامه داشت.

گفتنی است که صندوق مکانیزه فروش، یک سیستم حسابداری فروش کامپیوتری است که با استفاده از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی و در مدل های مختلف عرضه می شود و هدف از اجرای صندق مکانیزه فروش در کشور ایجاد ثبات و نظم در کسب وکار، شفاف سازی درآمدها، هزینه ها و مبادلات تجاری مؤدیان و استفاده از تسهیلات اقتصادیاتی در نظر گرفته شده برای مؤدیان است.

وکلا همچنان می توانند در سامانه صندوق فروش ثبت نام کنند

حال پس از این موضوع، محمود علیزاده - معاون فنی و حقوقی سازمان امور اقتصادیاتی - در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد که به 15 گروه از صنوف از جمله وکلا برای ثبت نام در پایانه فروشگاهی فراخوان دادیم تا از این طریق فعالیت های خود را ثبت کنند.

وی با اشاره به اینکه مهلت وکلا برای ثبت نام در سامانه صندوق فروش تا 30 دی ماه 1398 بود، خاطر نشان کرد: وکلا بعد از این زمان هم می توانند در این سامانه ثبت نام کنند اما این امر به دلیل اتمام مهلت رسمی آن ها برای ثبت نام، مشمول یک جریمه ای مقرر در قانون برای آن ها می شود.

به گفته این مقام مسئول، جریمه وکلایی که تا به امروز اقدام به ثبت نام در پایانه فروشگاهی نکرده اند، براساس فعالیت آن ها در زمان رسیدگی به اظهارنامه اقتصادیاتی آن ها مطالبه و رسیدگی می شود.

الزام وکلا به استفاده از سامانه صندوق فروش و صدور فاکتور در سال 99

علاوه براین، سازمان امور اقتصادیاتی اعلام کرده که پس از اتمام مهلت وکلا برای نصب کارتخوان، آن ها از ابتدای سال 1399 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی) و صدور صورتحساب فروش(فاکتور) مطابق مقررات هستند

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 24 اسفند 1398 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 822

به "جریمه مالیاتی در انتظار وکلای متخلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه مالیاتی در انتظار وکلای متخلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید