جنگ علیه سوریه چقدر خسارت مستقیم وارد کرد؟

نخست وزیر سوریه حجم خسارت های مستقیم وارد به اقتصاد و نهادهای سوریه از شروع جنگ تحمیلی علیه این کشور را تشریح کرد.

جنگ علیه سوریه چقدر خسارت مستقیم وارد کرد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری سوریه، عماد خمیس نخست وزیر سوریه در حاشیه سومین نشست سندیکاها برای مقابله با محاصره مالی سوریه گفت: ارزیابی اولیه نشان می دهد که زیان های وارده به نهادهای کشور بیش از 45 هزار میلیارد لیره سوریه (87 میلیارد دلار آمریکا) بوده است، زیرا بیش از 28 هزار ساختمان دولتی آسیب دیده و حدود 188 کارخانه و شرکت صنعتی دولتی به طور کلی یا جزئی ویران شده است.

وی اضافه کرد: آثار باستانی نیز از تفکر تکفیری و تاریک در امان نماند و بیش از 1994 محل باستانی مورد تخریب و سرقت نهاده شد.

خمیس درباره بخش انرژی برق و نفت سوریه گفت: از مجموع 39 نیروگاه موجود قبل از شروع بحران سوریه، 15 نیروگاه برق به طور کلی و 10 نیروگاه به طور جزئی تخریب شد.

وی توضیح داد: سوریه قبل از جنگ تحمیلی علیه این کشور دارای بزرگترین شبکه ملی یکپارچه برق در منطقه بود که شمال سوریه را به جنوب و غرب این کشور را به شرق وصل می کرد. طول خطوط این شبکه حدود 48 هزار کیلومتر بود که نیمی از آن تقریبا در معرض تخریب و ویرانی نهاده شد.

به گفته الخمیس، بیش از یک هزار تاسیسات نفتی از زمان شروع بحران آسیب دیدند و بخش کشاورزی که در طول دههای گذشته به خودکفایی رسیده بود، آسیب زیادی دید و سوریه ای که سالانه بیش از 3 میلیون و پانصد طن گندم وارد می کرد، برای تامین نیازهای مردم خود به واردات متوصل شد، زیرا زمینه های کشاورزی تخریب و آتش زده شد و تولیدات آنها نیز به خارج قاچاق شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 19 مهر 1398 شناسه مطلب: 414

به "جنگ علیه سوریه چقدر خسارت مستقیم وارد کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ علیه سوریه چقدر خسارت مستقیم وارد کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید