خبرنگاران روزنامه کره ای: ترامپ در مواجهه با ایران شکست خورده است

به گزارش علی آباد جدید، پکن- خبرنگاران- روزنامه کره ای هرالد در مطلبی تحلیلی نوشت با گذشت دو سال از خروج آمریکا از برجام، روابط چین و ایران صمیمی تر و نزدیکتر شده و سیاست ترامپ در قبال ایران هم با یک شکست سنگین روبرو شده است.

خبرنگاران روزنامه کره ای: ترامپ در مواجهه با ایران شکست خورده است

به گزارش خبرنگاران، این روزنامه کره جنوبی روز چهارشنبه در مطلبی نوشت که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سال 2018 میلادی با این امید واهی که بتواند به توافقی بهتر به گفته خودش با ایران دست یابد از برجام خارج شد اما این توافق بهتر ظاهرا نصیب ایران و چین شده است.

گزارش تصریح می کند که ایران از آمادگی برای همکاری های بیشتر خبر داده است اما نه با آمریکا بلکه با چین، بدین معنا که آمریکا نه تنها پیروزیتی بدست نیاورده بلکه باعث شده است تا فرایند همکاری های اقتصادی چین و ایران تقویت شود.

روزنامه کره ای برنامه جامع همکاری 25 ساله ایران و چین را حاصل شکست سنگین سیاست دولت ترامپ در قبال ایران دانسته و افزوده است: ترامپ با این همه فشار و سنگین ترین تحریم ها، پیروز نشد ایران را به میز مذاکرات بکشاند ولی نتیجه این فشارها، بهتر شدن روابط ایران با چین بوده است.

هرالد می نویسد که دولت آمریکا فکر می کند با تحریم ها ایران را وادار به بازگشت به مذاکرات می کند و یا باعث براندازی می شود و شروط 12 گانه ای که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به دنبال تحریم ها برای ایران در نظر گرفت کار را دشوارتر و شکست را سنگین تر کرد زیرا کمتر کسی باور می کند که هر دولتی در ایران تنها در چارچوب یک توافق با چنین شروط سنگینی موافقت کند و اصلا این عملی نیست.

روزنامه به اظهارات ایووا دالدار سفیر سابق آمریکا در ناتو اشاره می کند مبنی بر اینکه ترامپ سیاستی اشتباه در پیش گرفت اروپایی ها، چین و روسیه تلاش زیادی کردند تا مذاکراتی صورت گیرد برای اینکه بتوانند تغییراتی ایجاد کنند اما آمریکا راه خروج از توافق هسته ای را انتخاب کرد و هر تلاشی از سوی این کشورها را نادیده گرفت.

او تاکید کرده است اروپایی ها هرگز به این برنامه خروج ملحق نشدند بلکه مخالفت هایی صورت دادند تا شرکت هایشان بتوانند با ایران معامله داشته باشند و روسیه نیز روابط خود با ایران را حفظ نمود و مناسبات راهبردی مشارکتی چین و ایران نیز تعمیق شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1272

به "خبرنگاران روزنامه کره ای: ترامپ در مواجهه با ایران شکست خورده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روزنامه کره ای: ترامپ در مواجهه با ایران شکست خورده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید