خبرنگاران عراق برخی محدودیتهای پیشگیری از کرونا را کاهش داد

به گزارش علی آباد جدید، بغداد - خبرنگاران - پس از گذشت بیش از یک ماه از برقراری محدودیتهای سخت امنیتی و بهداشتی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در عراق، کمیته عالی بهداشت و سلامت این کشور امروز (دوشنبه) از برخی از این محدودیتها را کاهش داد.

خبرنگاران عراق برخی محدودیتهای پیشگیری از کرونا را کاهش داد

این کمیته در بیانیه ای گفت که مقررات ممنوعیت رفت و آمد محدود به ساعت 7 شب تا 6 صبح روز بعد می شود و از فردا سه شنبه تا جمعه آینده (مصادف با خاتمه ماه شعبان و آغاز ماه رمضان) به اجرا در می آید.

طبق این بیانیه، روزهای جمعه و شنبه که مصادف با تعطیلی هفتگی در عراق است، مقررات ممنوعیت رفت و آمد مانند گذشته به صورت 24 ساعته خواهد بود.

ممنوعیت تجمع بیش از سه نفر در عراق ادامه می یابد و به رستوران ها اجازه داده شده تا فقط به صورت بیرون بر فعالیت کنند.

مغازه داران، کارخانه ها و کارگاه ها نیز در عراق اجازه دارند، فقط در طول روز (ساعات نبود ممنوعیت رفت و آمد) با رعایت کامل مقررات بهداشتی، فعالیت کنند.

تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، اماکن عبادی، کافی شاپ ها، ورزشگاه ها و باشگاه های ورزشی، فروشگاه های بزرگ و تالارهای جشن و مناسبت ها ادامه می یابد و هرگونه مجالس ترحیم و تجمع نیز در عراق تا اطلاع ثانوی همچنان ممنوع است.

به ادارات و نهادهای دولتی در عراق اجازه داده شده که فقط در صورت نیاز جدی با ظرفیت 25 درصد فعالیت خود را از سرگیرند.

فعالیت همه وسایل نقلیه بزرگ که تعداد مسافران آن بیش از 4 نفر باشد، ممنوع است و تنها به خودروهای نوع ون برای نقل و انتقال افراد در داخل شهرهای این کشور اجازه فعالیت داده شده است.

طبق این بیانیه، هرگونه سفر به خارج از عراق یا نقل و انتقال بین استان های این کشور همچنان ممنوع اعلام شده است.

استفاده از ماسک در خارج از منزل الزامی اعلام شده و با نقض کنندگان این مقررات برخورد می شود.

در این مقررات فعالیت برخی از اصناف و گروه ها که با زندگی مردم سر وکار دارند، از جمله داروخانه ها، مطب پزشکان، تجار مواد غذایی و مایحتاج ضروری مردم و نقل و انتقال این مواد مستثنی شده است.

کمیته بهداشت و سلامت ملی عراق به استان های مختلف این کشور آزادی عمل در صورت احساس نیاز برای تشدید یا کاستن از تدابیر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در هماهنگی با این کمیته داده است.

ستاد بحران مهار کرونا در عراق از 17 مارس گذشته (27 اسفند 98) مقررات ممنوعیت رفت و آمد پیشگیری از شیوع کرونا را در سراسر این کشور اعلام کرده بود.

کنندگی سازمان بهداشت جهانی در بغداد، تا به امروز اقدام های عراق را در زمینه مهار شیوع ویروس کرونا مثبت ارزیابی کرده است.

در زمان حاضر میزان ابتلا به ویروس به طور چشمگیری در این کشور کاهش یافته است.

عراق به دلیل تدابیر شدید زودهنگام که در مقابله با این ویروس اتخاذ کرد، اجازه نداد بیماری به مرحله حاد در این کشور برسد.

در همین حال، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق عصر دیروز (یکشنبه) تاکید کرد که موفقیت کشورش در مقابله با ویروس کرونا نتیجه جدی دریافت تهدید و اقدام زودهنگام پیشگیرانه بوده است.

عبدالمهدی در نشست کمیته عالی بهداشت و ایمنی ملی عراق گفت که پیشرفت ها علیه شیوع ویروس کرونا نباید ما را وسوسه کند و باعث شود تصمیم های شتابزده و نادرست بگیریم.

وی تاکید کرد که نباید به دلیل کاهش آمار مبتلایان در روزهای گذشته و پیشرفت ها در مهار کرونا اقدام های مقابله ای را رها کرد.

بر اساس آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت عراق، تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به یک هزار و 539 نفر رسیده که تا به امروز 82 نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته اند و 1009 نفر نیز بهبودی کامل یافته اند.

نخستین مورد ابتلا به ویروس در عراق چهارم فوریه گذشته (15 بهمن 98) به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1064

به "خبرنگاران عراق برخی محدودیتهای پیشگیری از کرونا را کاهش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران عراق برخی محدودیتهای پیشگیری از کرونا را کاهش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید