درخواست آمریکا از آژانس درباره ایران

به گزارش علی آباد جدید، پس از عقب نشینی سه کشور اروپایی از ارائه قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نمایندگی آمریکا در نهادهای بین المللی مستقر در وین در نشست شورای حکام در بیانیه ای خطاب به آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت، این نهاد باید فعالیت های پادمانی در قبال برنامه هسته ای ایران را تضمین کند.

درخواست آمریکا از آژانس درباره ایران

در این بیانیه که روز پنجشنبه منتشر شد، از آژانس بین المللی انرژی اتمی به خاطر گزارش اخیرش درخصوص برنامه هسته ای ایران قدردانی کرده و بر ضرورت این گزارش ها در حفظ توان ارزیابی شرایط پایبندی ایران به تعهدات پادمانی تأکید شده است.

این بیانیه از آژانس می خواهد در موضعی قرار گیرد پایبندی ایران به تعهدات پادمانی و اینکه هیچ ماده هسته ای دور از چشم این نهاد در ایران ساخته نمی شود را تضمین کند و طبق گزارش جدید آژانس نه تنها چنین چیزی رخ نداده است بلکه سوالات جدی در این زمینه رو به افزایش هستند و آمریکا از این بابت به شدت نگران است.

در این بیانیه آمده است: پایبندی به تعهدات پادمانی نه تنها امری انتخابی نیست بلکه امری جدا از اجرای تعهدات برجام از سوی ایران محسوب می شود.

نماینده آمریکا با مطرح کردن ادعاهایی درباره گزارش پیدا شدن اورانیوم فلزی در ایران نوشته است: ردیابی قطعات اورانیوم غنی شده در دو موقعیت مکانی اعلام نشده که ایران به مدت هفت ماه در سال گذشته دسترسی آژانس به آن ها را رد کرده بود بسیار نگران کننده است. ایران باید شفافیت لازم را در خصوص این مکان ها یا مکان های دیگر که آژانس باور دارد ایران احتملاً در بازه زمانی سال های 2002-2003 بر روی اورانیوم فلزی کار می کرده فراهم کند.

این بیانیه با اشاره به چهارمین موقعیت اعلام نشده در ایران مدعی شده است: علی رغم 18 ماه تلاش آژانس، توضیحات ایران برای وجود این مواد قانع کننده نیستند زیرا به لحاظ فنی فاقد اعتبار هستند.

نماینده آمریکا در وین می نویسد: در تمام این چهار مورد، آژانس به دنبال ایجاد این اطمینان است که هیچ مواد اعلام نشده هسته ای در ایران وجود ندارد و گزارش های ایران درباره مواد هسته ای خود کامل هستند. ایران باید برای جلب اطمینان بین المللی از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای خود باید به طور کامل و بدون تأخیر با آژانس همکاری کند تا مسائل موجود رفع شوند.

این بیانیه با انتقاد از کاهش نظارت های آژانس بر برنامه هسته ای ایران ذیل برجام و پروتکل الحاقی نوشته این گام ها غیرسازنده هستند و ایران باید آن ها را لغو کند.

در این بیانیه هشدار داده شده است که اکنون ایران یک فرصت دیگر در اختیار دارد تا همکاری های لازم را داشته باشد و ما به طور دقیق منتظر پاسخ سازنده ایرانی ها خواهیم ماند.

این بیانیه می افزاید: ایالات متحده مانند دیگر اعضا، دیدگاه های خود در قبال گام های بعدی درخصوص از دست دادن فرصت از سوی ایران در رفع نگرانی های آژانس را تنظیم خواهد کرد.

در انتهای این بیانیه آمده است: راستی آزمایی قدرتمند، محور اصلی رژیم عدم گسترش [سلاح های اتمی] در سطح جهانی و سنگ بنایی برای توافقات در این زمینه است. رئیس جمهور [جو بایدن] تصریح کرده است که ما آماده دیپلماسی معنادار برای بازگشت به برجام هستیم و با وجود اینکه مسائل پادمانی موضوع مجزایی است، حل آن ها برای اعتمادسازی درخصوص تضمین ایران در قبال برنامه هسته ای ضروری است. بنابراین ریاست آژانس باید بر این مسائل تا زمانی که حل نشده باشند متمرکز بماند.

در همین حال امروز رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت قرار است در اوایل ماه آوریل (اواسط فروردین) با ایران جلسه ای برای بررسی مسائل فنی داشته باشد.

گروسی در این خصوص گفت: در نتیجه مشاوره های فشرده ای که با ایران داشتم، ایران انتها از ابتکار من استقبال کرد و پذیرفت که در تلاشی متمرکز و نظام مند با هدف روشن کردن برخی مسائل مشارکت کند.

او در ادامه مدعی شد این مسائل وجود ذرات و همچنین تردید در خصوص مواد خاص در ایران را شامل می شود که پیشتر اعلام نشده بود.

منبع: فرارو
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1660

به "درخواست آمریکا از آژانس درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست آمریکا از آژانس درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید