راکت لب بدون اعلام قبلی ماهواره مهم خود را آزمایش کرد

به گزارش علی آباد جدید، شرکت راکت لب (Rocket Lab) در هفته گذشته، با پرتاب موشک الکترون، بازگشت موفقیت آمیزی به فضا داشت اما ظاهراً این همه فعالیت این شرکت نبوده و ماهواره دیگری با نام فوتون را نیز بدون اعلام قبلی در مدار قرار داده است.

راکت لب بدون اعلام قبلی ماهواره مهم خود را آزمایش کرد

این ماهواره که فوتون (Photon) نام دارد، نمونه اولیه از مأموریت هایی است که راکت لب در آینده به اعماق فضا خواهد داشت.

فوتون بر پایه Kick Stage ساخته شده است که یک موشک کوچک برای تزریق مداری مرحله آخر ماهواره هایی است که به یاری موشک الکترون (Electron) به فضا فرستاده می شوند.

اگرچه فوتون علاوه بر سامانه پیشرانش، ابزارهای الکترونیکی، حسگرهای جهت سنج، واحد فراوری برق و ابزارهایی مانند دوربین را نیز به همراه خواهد داشت. این موضوع نشان می دهد که این موشک کوچک می تواند مانند ماهواره عمل کند تا مشتریان برای طراحی و ساخت احتیاج به قرارداد با خدمات دهندگان شخص ثالث نداشته باشند.

به طور معمول هنگامی که Kick Stage مأموریت خود را انجام می دهد، راکت لب با اجرای فرمانی از پایگاه کنترل، آن را از مدار خارج می نماید تا در جو زمین بسوزد. اما این بار راکت لب فرمانی فرستاد تا شرایط آن را به حالت ماهواره فوتون جابه جا کند و در مأموریتی مستقل با نام نخستین نور (First Light) به گردش در مدار دور زمین ادامه دهد. این ماهواره علاوه بر آزمایش عملکرد در فضا، دارای پنل های خورشیدی است و دوربینی دارد که تصاویری را از زمین تهیه می نماید.

به گفته پیتر بک (Peter Beck) مدیرعامل راکت لب، در نهایت مشتریان می توانند یک پرتاب به همراه فضاپیما را سفارش دهند که شامل موشک الکترون و ماهواره فوتون می گردد. این کار پیچیدگی، خطر و تأخیر مربوط به ساخت سخت افزار ماهواره توسط مشتریان و همچنین احتیاج به یک پرتاب جداگانه را از بین می برد.

آن طور که راکت لب می گوید، از قبل اعلام نشدن این مأموریت به این علت بوده که این شرکت قصد داشته از صحت عملکرد همه تجهیزات مطمئن گردد و سپس آن را رسانه ای کند.

به گفته این شرکت در نهایت نسخه ای بهبودیافته و قدرتمندتر ماهواره فوتون، برای مأموریت های ماه و میان سیاره ای اعزام خواهد شد. از جمله مأموریت CAPSTONE ناسا که در سال 2021 انجام می گردد. در این مأموریت فوتون به عنوان مسیریاب فعالیت خواهد داشت تا به فضاپیمای گیت وی (Gateway) برنامه آرتمیس برای نزدیک شدن به ماه یاری کند و گامی در جهت فرستادن مجدد انسان به ماه باشد.

منبع: Engadget

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1306

به "راکت لب بدون اعلام قبلی ماهواره مهم خود را آزمایش کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راکت لب بدون اعلام قبلی ماهواره مهم خود را آزمایش کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید