رشد بی سابقه شاخص بورس خطرناک است؟

به گزارش علی آباد جدید، کامران ندری کارشناس مالی گفت: رشد نامتعارف و غیر منطقی بازار سرمایه در شرایطی که قیمت گذاری ها غیرواقعی بوده، تهدیدی برای اقتصاد است.

رشد بی سابقه شاخص بورس خطرناک است؟

وی اضافه نمود: رشد غیرمنطقی بازار سرمایه می تواند منجر به افزایش نقدینگی و تورم گردد.

ندری گفت: آثار منفی این ابزار ها در میان مدت و بلندمدت ظهور خواهد نمود، در شرایطی که دیگر امکان جبران وجود ندارد.

وی اضافه نمود: نقدینگی که اکنون موجود است دو قسم است؛ نقدینگی که بانک مرکزی ایجاد می نماید و قسم دیگر به وسیله بانک ها خلق می گردد.

ندری گفت: بانک ها روزانه وقتی تسهیلات می دهند و حساب سپرده پول شما را شارژ می نمایند خلق نقدینگی می نمایند. در تسویه بین بانکی و معادلات بانکی هم بانک مرکزی مجبور است خلق سپرده را مدیریت کند و همین عامل ایجاد نقدینگی است.

وی اضافه نمود: سهامی که رد و بدل می گردد به عنوان دارایی اقتصادی نقدینگی محسوب می گردد و این شکل جدیدی از نقدینگی است.

ندری با بیان اینکه کسری بودجه دولت عامل افزایش پایه پولی و نقدینگی است، اضافه نمود: راه حل جبران کسری بودجه دولت انتشار اوراق است.

وی گفت: قیمت اوراق باید منطقی باشد تا مردم عادی اوراق را بخرند؛ اما، چون اینگونه نیست بانک ها اقدام به خرید اوراق می نمایند. دولت وقتی نسبت به فروش اوراق دولتی اقدام و بانک ها هم این اوراق را خریداری می نمایند؛ این فرایند به معنای خلق پول است چرا که بانک ها هر دارایی را که خریداری نمایند به نوعی خلق پول انجام داده اند.

تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی هم گفت: نقدینگی از خلق پول بانک مرکزی ایجاد می گردد.

وی با بیان اینکه کسری بودجه نقش کلیدی در افزایش نقدینگی دارد، اضافه نمود: با جبران کسری بودجه، پایه پولی افزایش می یابد و در نتیجه نقدینگی افزایش پیدا می نماید.

این کارشناس مسائل پولی و بانکی اضافه نمود: با کمبود منابع بانکی، بانک ها مجبورند به سمت بانک مرکزی بفرایند و کمبود خود را از بانک مرکزی تامین نمایند که همین عاملی برای افزایش نقدینگی است.

رحمانی اضافه نمود: وقتی بخواهیم منابع اقتصادی قابل توجه به وسیله اوراق به دست بیاید دولت باید کمی قیمت اوراق را بالاتر بگیرد تا مردم به تهیه اوراق تشویق شوند.

وی اضافه نمود: انتشار اوراق و فروش املاک دولتی می تواند به کنترل نقدینگی یاری کند.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1205

به "رشد بی سابقه شاخص بورس خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد بی سابقه شاخص بورس خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید