زمین لرزه 6، 6 ریشتری در ساحل جزیره سوماترا

به گزارش علی آباد جدید، خبرگزاری خبرنگاران- موسسه زمین شناسی آمریکا از وقوع زمین لرزه ای به بزرگی شش و شش دهم در مقیاس ریشتر در ساحل غربی جزیره سوماترا در شمال غربی اندونزی اطلاع داد.

زمین لرزه 6، 6 ریشتری در ساحل جزیره سوماترا

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه از مدان، این زمین لرزه ساعت 12 و 30 دقیقه آدینه به وقت محلی (ساعت 6 و 30 دقیقه به وقت گرینویچ) نزدیک جزیره نیاس در 250 کیلومتری جنوب شهر سینابانگ مرکز جزیره سیمولو روی داد.

سخنگوی خدمات امداد جزیره نیاس گفت به نظر می رسد که این زمین لرزه تلفات یا خسارات احتمالی نداشته است.

وی توضیح داد شدت این زمین لرزه بسیار زیاد بود و ساکنان به ویژه کسانی که در امتداد خط ساحلی زندگی می نمایند، از ترس احتمال سونامی، وحشت زده شده اند.

یک مسئول بخش گردشگری جزیره نیاس گفت: از شدت زمین لرزه دچار سرگیجه شدم، اما در حال حاضر به نظر می رسد که به ساختمان های این منطقه خسارت چندانی وارد نشده است.

شدت این زمین لرزه به حدی بود که در پادانگ، مرکز جزیره سوماترای غربی نیز احساس شد و پس از آن پس لرزه هایی ضعیف روی داد. این زمین لرزه در این شهر نیز خسارت یا تلفاتی به دنبال نداشت.

اندونزی مجمع الجزایری با 17 هزار جزیره کوچک و عظیم که محل برخورد سه صفحه تکتونیک (هند و اقیانوس آرام، استرالیا و اوراسیا) است، روی حلقه آتشین اقیانوس آرام قرار گرفته و به طور مرتب شاهد وقوع زمین لرزه هایی شدید و همچنین آتشفشان ها است.

در سال 2018 در زمین لرزه 7/5 ریشتری در جزیره سولاوسی که پس از آن سونامی نیز روی داد، بیش از 2 هزار و 200 نفر جان باختند و هزاران نفر ناپدید شدند.

26 دسامبر 2004 در زمین لرزه ای شدید به عظیمی 9/1 ریشتر در استان آچه در سواحل جزیره سوماترا که موجب ایجاد سونامی گسترده ای در اقیانوس هند شد، 226 هزار نفر در 13 کشور منطقه جان خود را از دست دادند که تنها حدود 170 هزار نفر آن ها مربوط به اندونزی بود. این یکی از مرگبارترین فجایع طبیعی بود که تا کنون ثبت شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1785

به "زمین لرزه 6، 6 ریشتری در ساحل جزیره سوماترا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین لرزه 6، 6 ریشتری در ساحل جزیره سوماترا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید