شرط وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس

به گزارش علی آباد جدید، به گزارش خبرنگاران، محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص بازگشایی مدارس در شرایط کرونایی، اظهار کرد: نباید تزریق واکسن ما را از اهمیت رعایت شیوه نامه های بهداشتی غافل کند، در مورد کرونا با پاندمی جهانی روبرو هستیم و واکسیناسیون باید همزمان با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شود.

شرط وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس

وی اضافه کرد: مدارس حساسیت بیشتری دارند، ولی به طور کلی در شرایط کرونا باید راه اندازی کلاس های حضوری با جمعیت هایی را که قبلا سر کلاس حاضر می شدند فراموش کنیم و شرط بازگشایی این است که علی رغم تاکیدات فراوان بر واکسیناسیون، اما آن را در محاسباتمان نیاوریم و تصور نکنیم، چون دانش آموزان و معلمین واکسن زدند، کرونا به کلاس درس راه ندارد؛ با این شرط همچنان درصد رعایت پروتکل ها بالا خواهد بود.

فرهادی تاکید کرد: مدرسه برای شروع فعالیت باید کلاس هایش خلوت باشد و فاصله یک و نیم تا دو متری دانش آموزان در کلاس حفظ شود؛ درعین حال تهویه در کلاس از اولویت های اصلی است، دانش آموز و معلم باید به قدر کفایت لباس بپوشند تا امکان باز کردن درب و پنجره ها مرتبا فراهم باشد تا هوا تازه شود. تعداد مجاز حضور شاگرادان در کلاس درس بسته به متراژ کلاس فرق دارد، مثلا در یک کلاس 40 متری 10 دانش آموز می توانند حاضر باشند. محاسبه این موضوع هم بر عهده مدیریت مدرسه است، اما باید در نظر بگیرد که برای هر دانش آموز نیاز به چهار متر مربع فضا داریم.

وی اضافه کرد: شروع کلاس ها برای مدارسی که دانش آموزان زیادی دارند، باید ترکیبی از حضوری، غیرحضوری، کارگاهی و آزمایشگاهی باشد. با این تلفیق، سال تحصیلی آموزشی حضوری خوبی خواهیم داشت؛ ولی اگر در بازگشایی ها دچار تعجیل شویم مطمئنا شرایط مشکل می شود.

فرهادی تاکید کرد: کماکان مدیر مدرسه مسئولیت نظارتی دارد و ناظران بهداشتی به شکل تصادفی مدارس را بررسی می کنند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره چگونگی بازگشایی مدارس برای بچه ها کمتر از 12 سال که واکسن تزریق نکرده اند نیز گفت: متاسفانه در مورد کرونا با پاندمی دنیای روبرو هستیم و به این ترتیب واکسیناسیون باید همزمان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی انجام شود. متاسفانه هنوز حلقه انتقال بیماری در دنیا شکسته نشده است و باید واکسیناسیون را تاحدی افزایش دهیم که بتوانیم از فواید آن استفاده کنیم. برای سنین زیر 12 سال رعایت پروتکل های بهداشتی بسیار حائز اهمیت است و مدارس باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که بچه ها زیر 12 سال با شرایط ویژه تری سر کلاس حاضر شوند. البته برخی مدارس هم تعداد بسیار پایینی دانش آموز دارند که کنترل آن ها راحت است.

او درباره فعالیت بوفه مدارس نیز اظهار کرد: قرار است بوفه ها فعلا راه اندازی نشود و بچه ها از خانه خوراکی با خود همراه داشته باشند؛ البته ساعت حضور دانش آموزان هم کاهش پیدا کرده و قرار است فقط برای رفع اشکال و دروس خاص به مدرسه فرایند. در این زمینه نیز خود مدرسه این دروس خاص را که دانش آموزان برای آن به مدرسه می آیند انتخاب می کند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

مهم ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2002

به "شرط وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید