طرح نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برای تشکیل حکومت سرپرست در افغانستان

به گزارش علی آباد جدید، شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تمدید دوره کاری اشرف غنی توسط دادگاه عالی را نپذیرفته و طرحی را برای تشکیل حکومت سرپرست و ادامه کار اشرف غنی ارائه کرده است.

طرح نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برای تشکیل حکومت سرپرست در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای علی آباد جدید، قرار است تا چند روز آینده دوره قانونی کاری حکومت وحدت ملی خاتمه یابد و ادامه کار اشرف غنی نیز از اول خردادماه غیرقانونی محسوب خواهد شد.

بر اساس ماده 61 قانون اساسی افغانستان دوره کاری دولت این کشور اوایل خردادماه سالجاری خاتمه می یابد و قدرت باید به رئیس جمهوری جدید این کشور واگذار شود.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در زمان از پیش مشخص شده آن برگزار نشده و به 5 ماه آینده به تعویق افتاده است که در این مدت از نظر قانونی خلاء قدرت در این کشور بوجود خواهد آمد.

اشرف غنی اصرار دارد که پس از خاتمه دوره کاری خود طبق قانون تنها زمانی از قدرت کناره گیری کند که در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور و رئیس جمهور جدید مشخص شود.

از سوی دیگر، شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، احزاب سیاسی و اتحادیه حقوقدانان این کشور ادامه کار اشرف غنی پس از خردادماه را غیرقانونی می دانند.

اشرف غنی برای تمدید دوره کاری حکومت وحدت ملی دست به دامان دادگاه عالی این کشور شده است و دادگاه عالی نیز دوره کاری حکومت وحدت ملی را تا زمان برگزاری انتخابات تمدید کرده است.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان این کار را غیرقانونی دانسته و ادامه کار حکومت وحدت ملی را پس از خرداد ماه آینده غیرقابل قبول می دانند.

این شورا در بیانیه ای مشترک طرح دو گزینه ای یی را برای پر کردن خلاء حاکمیت پس از خاتمه دوره کاری حکومت وحدت ملی در این کشور ارائه کرده است.

گزینه اول: اشرف غنی رئیس جمهور کنونی افغانستان تنها در صورتی پس از خردادماه می تواند در راس قدرت باقی بماند که از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور صرف نظر کند.

طبق این طرح اشرف غنی به عنوان سرپرست حکومت تا زمان برگزاری انتخابات و معین شدن رئیس جمهور جدید این کشور در راس قدرت باقی خواهد ماند و این طرح درباره معاون رئیس جمهوری نیز صدق می کند.

معاونان رئیس جمهوری در صورت انصراف از تیم های انتخاباتی می توانند به عنوان معاون سرپرست حکومت تا زمان برگزاری انتخابات به کارشان ادامه دهند.

گزینه دوم: در صورتی که اشرف غنی از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور نصرف نظر نکند ایجاد اجماع سیاسی بزرگ به عنوان راهکار پیشنهاد شده است.

در این گزینه یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، واجد شرایط، متعهد و دارای وجه ملی که از سوی احزاب سیاسی و جوامع مدنی حمایت می شود به وزارت دادگستری معرفی خواهد شد تا برای احراز سمت سرپرستی حکومت تا زمان انتخابات نامزد شود.

گفتنی است که هر یک از نامزدان کنونی انتخابات ریاست جمهوری در صورت نامزد شدن برای سرپرستی حکومت باید از نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری صرف نظر کند.

نامزدانی که از سوی وزارت دادگستری برای احراز سرپرستی حکومت معرفی شدند باید برای دریافت رای تائید از سوی شورای بزرگ سیاسی طرح های خود را ارائه دهند تا بیشترین آرا را کسب کنند.

در این بیانیه، شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به رهبران حکومت وحدت ملی درباره عواقب نادیده دریافت قانون و ادامه کار به صورت غیرقانونی پس از خرداد ماه هشدار داده است.

با این حال به نظر نمی رسد که اشرف غنی تمایلی به کناره گیری از قدرت و یا صرف نظر از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور داشته باشد، از سوی دیگر شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز نمی تواند رهبران حکومت وحدت ملی را به پذیرش این طرح وادار سازند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 275

به "طرح نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برای تشکیل حکومت سرپرست در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برای تشکیل حکومت سرپرست در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید