فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می شود؟

به گزارش علی آباد جدید، از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور حدود 9 ماه گذشته و مسئولان به شکل های مختلف مردم را به تبعیت از پروتکل های بهداشتی مانند دورکاری، زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی دعوت می کنند. شواهد این گونه نشان داده که همین مسئولان از بین این موارد به فاصله گذاری بیشتر علاقه دارند و کرونا بهانه ای شده تا کمتر همدیگر را ببینند. برای نمونه می توان به حضور نداشتن رئیس جمهور در مجلس و حضورنیافتن رئیس مجلس در جلسه شورای انقلاب فرهنگی اشاره کرد.

فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می شود؟

به گزارش شرق، شرکت نکردن رؤسای سه قوه در برخی مراسم ها و نشست ها سابقه دار است؛ اما روال ثابت درباره برخی از برنامه ها این بوده که حتما رئیس جمهور یا رئیس مجلس باید در آن مراسم حضور داشته باشند؛ مثل تقدیم لایحه بودجه به مجلس. حال این سؤال مطرح است که با توجه به اختلافی که بین حسن روحانی و محمدباقر قالیباف بعد از حضور رئیس مجلس در بیمارستانی در تهران به وجود آمد، آیا رئیس جمهور به مجلس خواهد رفت؟ جواب رئیس دفتر حسن روحانی به این سؤال این است: ما برای برگزاری جلسه رئیس جمهور با کنندگان مجلس به صورت ویدئو کنفرانس هیچ مسئله ای نداریم.

هر جور راحتید

خبرگزاری مهر به نقل از محمود واعظی نوشته که حضور رئیس جمهور برای تعمیق روابط دو قوه و همچنین نزدیک شدن به زمان تقدیم لایحه بودجه سال 1400 به مجلس به تشخیص ستاد ملی کرونا منوط می شود و پروتکل هایی که این ستاد برای آقای روحانی تعریف می کند. او گفته اگر نظر ستاد ملی کرونا مثبت باشد، رئیس جمهور به مجلس می رود و اگر مثبت نباشد، نمی رود.

واعظی گفته: درباره جلسه به صورت ویدئو کنفرانس اصلا حرفی نداریم و هر زمان لازم باشد و مجلس هم بخواهد، مسئله ای برای برگزاری چنین جلسه ای نخواهیم داشت. ما در جریان معرفی وزیر پیشنهادی صمت گفتیم یا آقای جهانگیری در صحن مجلس حضور پیدا می کند یا به تشخیص خود مجلس اگر علاقه داشتند، می توانند جلسه رأی اعتماد را به صورت ویدئو کنفرانس با رئیس جمهور برگزار کنند. ما برای برگزاری جلسات به صورت ویدئو کنفرانس هیچ مسئله ای نداریم. رئیس دفتر رئیس جمهور درباره اینکه دولت درخواستی برای تشکیل جلسه به صورت ویدئو کنفرانس به مجلس ارائه داده است؟ عنوان کرده: اصلا کار به آنجا نرسیده است. به مجلس اعلام کردیم هر طور خودتان راحت هستید. این جمله واعظی نشان می دهد که او توپ را به زمین مجلس انداخته تا در صورت عملی نشدن امکان این جلسات، کسی دولت را مقصر نداند.

فاصله اجتماعی رؤسای دولت و مجلس

ماجرای آغاز فاصله اجتماعی بین رؤسای دولت و مجلس از آنجا آغاز شد که قرار بود در 15 مهر، جلسه سران سه قوه به میزبانی رئیس مجلس برگزار شود؛ اما یک روز قبل از آن قالیباف به صورت سرزده از بخش های مختلف مجتمع بیمارستان امام خمینی (ره) بازدید کرد و به بخش آی سی یو کرونایی این بیمارستان رفت و با بیماران هم کلام شد. گفته شد که رئیس مجلس این بازدید را برای آن انجام داده که با اطلاعات کافی در جلسه سران قوا شرکت کند؛ اما همان شب رئیس جمهور این جلسه را مخالف با پروتکل های بهداشتی تشخیص داد و آن را لغو کرد. چند روز بعد، حسن روحانی در یکی از سخنرانی های خود، به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد و به صورت تلویحی و با کنایه به ماجرای لغو آن جلسه پرداخت. رئیس جمهور ابتدا بر اینکه این مصوبات را همه مردم و مسئولان بدون استثنا باید رعایت کنند، تأکید کرد و گفت: هیچ استثنائی نداریم. تأکید رهبر معظم انقلاب و قانون کشور است. وظیفه قانونی، ملی و شرعی است و هیچ کس نمی تواند از این پروتکل تخلف کند.

او پای عقل را میان کشید و گفت: اگر به پروتکل بهداشتی اهمیت ندهیم و آن را زیر پا بگذاریم، شرایط سخت گیرانه تر می شود. خداوند به ما عقل داده و با عقل موظف به حفظ جان خود و دیگران هستیم. قانون و شرع و حتی شرایط بهداشت جهانی هم به ما همین را می گوید. رئیس جمهور ادامه داد: امروز هر جا که رشد فرهنگی و اجتماعی وجود داشته باشد، بر کرونا پیروز می شویم و هر جا خدای ناکرده رشد فرهنگی و اجتماعی پایین بیاید و به قانون و مقررات و دستورالعمل های ستاد ملی کرونا توجه نشود، پیروز نمی شویم. روحانی گفت که حتی در اجرای مصوبات این ستاد به خود نیز سخت می گیرد: در همه مواردی که خودم شک کردم با ستاد ملی مقابله کرونا مشورت کردم که مثلا این جلسه را بگذارم یا نگذارم، به این سمینار بروم یا نروم و به همه توصیه های آنها عمل کردم؛ زیرا وظیفه دینی و شرعی ما است و همه باید عمل کنیم. درست مانند این است که فردی وسط یک مسیل بایستد، صدای سیل را می شنود و نترسد و بایستد تا آب او را ببرد. زلزله می آید و نمی ترسد و زیر سقف می ایستد و آوار روی سر او خراب می شود. ما باید به عقل خود و دستورات شرع و پروتکل های بهداشتی عمل کنیم.

عقل معاد و عقل معاش

در 16 مهر، رئیس مجلس نیز در جلسه بررسی مسائل نظام سلامت کشور، در صدد برآمد که در قبال این سخنان از خود دفاع کند. قالیباف نیز صحبت از سیل کرد و گفت: وقتی سیل کرونا آمد، کادر درمانی در مقابل سیل با عقل معاد ایستادند و در بیمارستان امام پرستارانی بودند که از معیشت خود چیزی نمی گفتند؛ ولی نگران تجهیزات درمانی بودند. این همان روحیه دفاع مقدس است. به گزارش خانه ملت، او ادامه داد: در مبارزه با کرونا پرستاران و پزشکان با عقل معاد کار کردند، نه با عقل معاش. آن چیزی که ما را از جنگ اقتصادی و کرونا بیرون می برد، وحدت و صمیمیت و پرهیز از اختلاف است. نباید موضوعاتی جز آنچه را مشکل مردم است، به میان آوریم. رئیس مجلس به ماجرای بازدید آن روز خود اشاره کرده و در دفاع از حضورش در بیمارستان گفته بود: بازدید ما از بیمارستان امام، حداقل کاری بود که می توانستیم انجام دهیم. ما در نظارت میدانی، همه پروتکل ها را رعایت کردیم. فرمانده ستاد کرونا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و رئیس بیمارستان حاضر بودند و بر رعایت پروتکل ها نظارت کردند.

او در ادامه گفت که کرونا باید اولویت اصلی دولت و مجلس و قوه قضائیه باشد و به دنبال حال گیری و مچ گیری نیستیم. با این حال شرکت نکردن قالیباف در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که سه شنبه هفته گذشته به ریاست حسن روحانی برگزار شد، نشان می دهد مسئولان همچنان فاصله گذاری اجتماعی را به نحو شایسته ای رعایت می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1381

به "فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید