لزوم مجوز میراث برای تبدیل یا تخریب خانه احمد محمود

به گزارش علی آباد جدید، معاون میراث فرهنگی استان خوزستان با بیان این که خانه احمد محمود ثبت ملی نیست، تاکید نمود: آن جا خانه پدری احمد محمود است و برای ثبت ملی یک خانه احتیاج به ضوابط خاصی مانند ارائه و اثبات ارزش تاریخی یا وقوع یک رویداد خاص در آن بنا هست.

لزوم مجوز میراث برای تبدیل یا تخریب خانه احمد محمود

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

احمدرضا حسینی بروجنی ادامه داد: پرونده ثبت ملی برای این اثر چند سال پیش تشکیل شد اما به نتیجه نرسید از این رو قرار شد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان آن را خریداری و تبدیل به خانه مشاهیر کند تا به واسطه فعالیت فرهنگی، میراث فرهنگی وارد عمل شود و آن را به عنوان خانه مشاهیر در فهرست آثار ملی ثبت کند که در این زمینه نیز هیچ اتفاقی نیفتاد.

او با اشاره به این که قدمت بنا به پهلوی دوم برمی شود اما شاخص های یک اثر تاریخی را ندارد، گفت: در هر صورت این بنا در محدوده مصوب بافت تاریخی اهواز است و چنانچه مالک جدید قصد تبدیل آن به احسن یا تخریب آن را دارد باید از میراث فرهنگی مجوز دریافت کند.

معاون میراث فرهنگی خوزستان اضافه نمود: اداره ثبت اسناد باید برای خرید و فروش بنایی که تاریخی به شمار می آید، از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استعلام بگیرد؛ در چنین بنایی که ارزش تاریخی ندارد مانعی برای نقل و انتقال بنا وجود ندارد اما خریدار باید ضوابط حفاظتی را رعایت کند.

درخور ذکر است، فروش خانه احمد محمود، نویسنده و داستان نویس و خالق همسایه ها و زمین سوخته روز شنبه از سوی خانواده این نویسنده موجب نگرانی اهالی فرهنگ و قلم شد. جمعی از اهالی قلم و فرهنگ فروش خانه این داستان نویس ایرانی را چوب حراجی بر سر فرهنگ و هنر خوزستان می دانند و معتقدند ارزش معنوی این اثر با هیچ چیز قابل قیاس نیست و حیف است فضای فیزیکی یادآور یک نویسنده ملی این گونه از خاطرها پاک شود.

خانه پدری احمد محمود جایی که او کودکی و جوانی خود را در آن گذرانده است، در منطقه سی متری اهواز قرار گرفته است. این منطقه به نوعی بافت تاریخی اهواز محسوب می شود و باتوجه به این که کلان شهر اهواز تا به امروز از داشتن موزه محروم بوده است، خانه این نویسنده ممکن بود این ظرفیت را برای اهواز ایجاد کند.

احمد اعطا معروف به احمد محمود در آنالیز تاریخ بیست ساله ادبیات داستانی ایران از سال 1357 تا 1377 به عنوان برترین داستان نویس و رمان پرداز بیست سال ادبیات داستانی در جامعه ادبی ایران شناخته می شود و هنوز هم باگذشت چندین سال از درگذشت این داستان نویس جنوبی، بر تعداد علاقه مندانش اضافه نموده می شود.

احمد محمود فعالیت ادبی خود را با نگارش چند داستان در سال های 1333 تا 1336 در مجله های تهران شروع کرد و پس از آن پیروز به انتشار آثاری شاملدریا هنوز آرام است، مجموعه داستان بیهودگی، زائری زیر باران، مجموعه پسرک بومی و غریبه ها، همسایه ها، رمان داستان یک شهر، رمان زمین سوخته، مجموعه داستان های ملاقات، قصه آشن، از مسافر تا تب خال، رمان سه جلدی مدار صفر درجه، درخت انجیر معابدشد.

ایلنا نوشت، رمان همسایه های احمد محمود یکی از جنجالی ترین کارهای یک داستان نویس ایرانی است که با سبک ادبی خاص همچنان علاقه مندان خود را دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1353

به "لزوم مجوز میراث برای تبدیل یا تخریب خانه احمد محمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم مجوز میراث برای تبدیل یا تخریب خانه احمد محمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید