مخالفت ایران با تصمیم جدید شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی درباره سوریه

به گزارش علی آباد جدید، سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند با اعلام مخالفت کشورمان با تصمیم جدید شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی درباره سوریه، این تصمیم را غیرمتوازن و گامی در راستای سیاسی کردن سازمان مذکور خواند.

مخالفت ایران با تصمیم جدید شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی درباره سوریه

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، نود و چهارمین نشست شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی 19 تیر ماه به کار خود سرانجام داد.

در این نشست تصمیم جدید گروه غرب علیه سوریه با عنوان تملک و استفاده از سلاح های شیمیایی توسط سوریه به رأی گذاشته شد و با 29 رای موافق و 9 رأی ممتنع و 3 رأی منفی (روسیه، چین و جمهوری اسلامی ایران) به تصویب رسید.

علیرضا کاظمی ابدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند در مخالفت با تصمیم مزبور، ضمن نامشروع خواندن تاسیس تیم تحقیق و شناسایی سازمان و انتقاد از گزارش جانبدارانه و خلاف واقع این تیم علیه سوریه که این کشور را متهم به استفاده از سلاح های شیمیایی در شهر لطامنه نموده است، تصمیم مذکور را غیر متوازن، دارای انگیزه های سیاسی و غیر قابل قبول خواند و گامی در راستای سیاسی کردن سازمان و اختلاف افکنی بین اعضای آن خاطرنشان کرد.

سفیر کشورمان در لاهه اضافه نمود که تصمیم جدید، عوامل بسیاری از جمله کوشش های وسیع سوریه در همکاری با سازمان منع سلاح های شیمیایی که در گزارش های مدیرکل سازمان نیز به آنها اشاره شده را نادیده گرفته است.

کاظمی ابدی در پاسخ به اظهارات سفیر آمریکا در انتقاد از مواضع کشورمان گفت: استفاده از سلاح های شیمیایی توسط رژیم صدام در دهه 1980 علیه ایران و مردم ایران کشورها را واداشت تا به ضرورت انعقاد کنوانسیون سلاح های شیمیایی پی ببرند. بسیاری از کشورهایی که مواد و تسلیحات شیمیایی برای صدام فراهم می کردند و به او اطلاعات می دادند تا به نقاطی که بیشترین تأثیر را علیه مردم ایران داشته باشد حمله کند، اکنون جزو کشورهایی هستند که از این تصمیم حمایت می نمایند.

شایان ذکر است که تصمیم مزبور باید در بیست و پنجمین کنفرانس کشورهای عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی در آذر ماه امسال به تصویب نهایی برسد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1226

به "مخالفت ایران با تصمیم جدید شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی درباره سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت ایران با تصمیم جدید شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی درباره سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید