مدیر میلیاردر آمازون استعفا می دهد

به گزارش علی آباد جدید، جف بزوس میلیاردر موسس شرکت آمازون به عنوان بزرگترین غول تجارت الکترونیک جهان اظهار داشت که قصد دارد از سمت مدیر عاملی این شرکت استعفا کند.

مدیر میلیاردر آمازون استعفا می دهد

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از گاردین، وی که همچنان ریاست هیات مدیره این غول تجارت الکترونیکی را برعهده خواهد داشت، سمت مدیر عاملی را به اندی جسی مدیر سرویس های تحت وب آمازون واگذار می کند.

این خبر تعجب آور در حالی منتشر شد که آمازون تازه ترین نتایج مالی اش را منتشر کرده است. کمتر شرکتی همچون آمازون در جریان همه گیری کووید - 19 رونق داشته است. این شرکت در سه ماهه پایانی سال 2020، فروش بیش از 100 میلیارد دلار را برای اولین بار به ثبت رساند.

بزوس 57 ساله شرکت آمازون را در سال 1994 تاسیس و آن را به یکی از بزرگترین شرکت ها در جهان تبدیل کرد، به طوری که اکنون ثروت این شرکت 185 میلیارد دلار برآورد شده است.

آمازون که به عنوان فروشگاه کتاب آنلاین شروع به کار کرد، اکنون شرکتی مسلط در زمینه های ارائه خدمات مختلفی چون وسایل الکترونیکی و سرگرمی و مواد غذایی است و یک میلیون و 300 هزار نفر را در سراسر جهان در استخدام دارد.

بزوس گفت: وقتی به کارنامه مالی ما می نگرید، آنچه واقعا می بینید، نتایج بلند مدت و جمع شده حاصل از ابتکار است.

بزوس گفت: در حال حاضر، آمازون را در ابتکاری ترین زمان خود می بینم.

بزوس در سال های اخیر از امور روزمره آمازون عقب نشینی کرده است تا به علائق دیگر خود از جمله اکتشافات فضایی و وظایفش در روزنامه واشنگتن پست بپردازد. اما کناره گیری وی از سمت مدیر عاملی آمازون غیر منتظره است.

تغییر مدیریت آمازون در برهه ای حساس برای این شرکت روی می دهد. درحالی که سود شرکت رو به افزایش است، با فشار از سوی کارگران معترض به نحوه رفتار با آنها در جریان همه گیری کرونا و افزایش تحقیقات سیاسی در مورد ابعاد و قدرت تجاری خود روبرو است.

سال گذشته، کنگره آمریکا بزوس و دیگر مدیران ارشد فناوری آمازون را به دلیل سطح امور تجاری این شرکت مورد بازخواست قرار داد.

دیوید سیسیلین رئیس کمیته فرعی ضد انحصاری کمیته قضایی مجلس کنندگان آمریکا گفت: این شرکت ها در شرایط کنونی از قدرت انحصاری برخوردارند.

وی اضافه کرد: برخی از این شرکت ها باید از فعالیت بازمانند و پاسخگو باشند.

شرکت آمازون علاوه بر اینکه یک بازار عرضه اجناس است، در خدماتی مثل پخش آنلاین فیلم نقش عمده ای دارد.

این شرکت سال گذشته با شروع همه گیری کرونا که مردم را به سوی خرید اینترنتی سوق داد، رشد زیادی داشت.

در این میان، آمازون و پنج انتشارات بزرگ آمریکایی به تبانی در قیمت گذاری کتاب های الکترونیک برای بالا نگه داشتن مصنوعی قیمت ها متهم شدند.

یک شرکت حقوقی از کمپانی آمازون و پنج ناشر بزرگ آمریکایی، انتشارات پنگوئن رندوم هاوس، هچت، هارپرکالینز، مک میلان و سایمون و شوستر، به دلیل تبانی در قیمت گذاری کتاب های الکترونیک شکایت کرد. این شرکت 10 سال پیش نیز از اپل و این پنج ناشر برای همین اتهام شکایت کرد و در دادگاه پیروز شد.

براساس این شکواییه، آمازون و ناشران همدست، از بندی موسوم به بند (Most Favored Nations (MFN برای بالا نگه داشتن مصنوعی قیمت ها استفاده می کنند. به عبارت دیگر آنها بر سر گروهی از محدودیت های قیمت گذاری توافق کرده اند که مشتریانی را که از پلتفرم های خرده فروشی غیر از آمازون کتاب الکترونیک خریداری کرده باشند، به پرداخت مبالغ بیشتر ملزم می کند.

شاکیان پرونده ادعا می کنند تقریبا 90 درصد از فروش کتاب های الکترونیک در آمریکا و بیش از 50 درصد از فروش کتاب های چاپی در این کشور مربوط به وبسایت آمازون است. آنها با اتکا به آمار موجود می گویند قیمت کتاب های الکترونیک در سال های 2013 و 2014 پس از آن که اپل و ناشران بزرگ آمریکایی در دادگاه تبانی در قیمت گذاری شکست خوردند، کاهش پیدا کرد اما در سال 2015 پس از آن که آمازون وارد بازی و قراردادهای جدید شد، قیمت ها باردیگر افزایش یافت.

منبع: عصر ایران
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1636

به "مدیر میلیاردر آمازون استعفا می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر میلیاردر آمازون استعفا می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید