مذاکره با پلتفرم های خارجی برای انتقال مراکز تحویل محتوا به کشور

به گزارش علی آباد جدید، دکتر امیر محمدزاده لاجوردی عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در مصاحبه با خبرنگاران، اصلاح مهندسی ترافیک پهنای باند را یکی از راهکارهای حل مشکل کیفیت اینترنت مطرح نمود و گفت: اینکه در هنگام تبادل داده، بسیاری از داده های داخل کشور ابتدا باید به تهران بیاید و سپس برگردد، زمان دریافت بسته دیتا را با تأخیر روبرو می نماید. در حالی که می توان با ایجاد مراکز CDN در نقاط مختلف کشور، این ترافیک را مهندسی کرد.

مذاکره با پلتفرم های خارجی برای انتقال مراکز تحویل محتوا به کشور

مذاکره با پلتفرم های خارجی برای انتقال CDN به داخل کشور

وی ادامه داد: در خصوص ترافیک دیتایی که از خارج کشور وارد می شود نیز باید مهندسی ترافیک صورت گیرد. از این رو باید با پلتفرم های خارجی وارد مذاکره شویم تا CDN های خود را داخل کشور بیاورند و حتی اگر تمایلی نداشتند، این مراکز تحویل محتوا، حداقل در اطراف کشور ما ایجاد شود.

وی اضافه کرد: برای مثال اگر این مراکز در کشورهایی مثل عمان، ارمنستان و آذربایجان هم ایجاد شود ما دیتا را در کمترین فاصله دریافت می کنیم. اما در حال حاضر در اغلب موارد دیتایی که وارد کشور ما می شود ابتدا تا فرانکفورت می رود و سپس بازمی شود.

تشکیل کمیته با وزارت امور خارجه

محمدزاده لاجوردی گفت: از این رو برای ایجاد مراکز CDN در داخل کشور و مذاکره با پلتفرم های خارجی، کمیته ای با حضور وزارت ارتباطات و وزارت امور خارجه تشکیل شده است و روز شنبه هفته گذشته نیز جلسه ای تعاملی با وزارت امور خارجه در این زمینه داشته ایم.

عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: ما معتقدیم که برای راه اندازی مراکز تحویل و توزیع محتوا (CDN) پلتفرم های خارجی در کشور، علاوه بر کوشش ما، مشارکت بین المللی نیز مؤثر است و موضوع دیگر این است که این پلتفرم ها چقدر تمایل داشته باشند که این موضوع را بپذیرند.

20 درصد ترافیک اینترنت مربوط به محتوای بومی است

وی در خصوص شرایط ترافیک پهنای باند داخل به خارج نیز گفت: شرایط ترافیک محتوای داخل به خارج هم اکنون خوب نیست. ما باید طبق طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات سهم ترافیک داخلی مان را نسبت به محتوای خارجی به 70 درصد برسانیم. اما در حال حاضر 20 درصد ترافیک اینترنت در کشور، مربوط به محتوای بومی است.

70 درصد محتوای خارجی در ایران مربوط به متا است

لاجوردی ادامه داد: از سهم 80 درصدی ترافیک اینترنت قابل تحلیل، حدود 70 درصد آن (55 درصد از کل ترافیک اینترنت) مربوط به ترافیک متا (واتس اپ و اینستاگرام) است.

وی در پاسخ به این سوال که با این شرایط چه زمانی اهداف سند شبکه ملی اطلاعات در این زمینه محقق می شود، گفت: من معتقدم که شبکه ملی اطلاعات مساوی است با پیغام رسان؛ چنانچه ما پیغام رسان خوبی داشته باشیم که اغلب مردم از آن استفاده نمایند به هدف شبکه ملی اطلاعات خواهیم رسید. همانطور که هم اکنون تمام محتوای داخلی که مردم استفاده می نمایند حدود 20 درصد ترافیک را اشغال نموده و پیغام رسان های خارجی واتس اپ و اینستاگرام سهم بالایی را به خود اختصاص داده اند.

عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت تاکید نمود: بنابراین اگر ما بتوانیم گزینه خوبی در عرصه پیغام رسانی برای سرویس دهی مردم داشته باشیم حداقل 60 درصد ترافیک محتوای داخلی تضمین می شود و ناخودآگاه به هدف شبکه ملی اطلاعات دست می یابیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1401 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2125

به "مذاکره با پلتفرم های خارجی برای انتقال مراکز تحویل محتوا به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکره با پلتفرم های خارجی برای انتقال مراکز تحویل محتوا به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید