ملک سلمان وزیر انرژی عربستان را برکنار کرد و پسرش را جای او گذاشت

به گزارش علی آباد جدید، پادشاه عربستان طی حکمی در ساعات پایانی شب گذشته خالد بن عبدالعزیز الفالح وزیر انرژی این کشور را از پستش برکنار کرد و به جای او پسرش را در این پست گذاشت؛ اقدامی که با مقدمات اخیر چیده شده از سلب اختیاراتش در زمینه صنعت و معدن و نیز کنار گذاشتن او از هیئت مدیره شرکت آرامکو دور از انتظار نبود.

ملک سلمان وزیر انرژی عربستان را برکنار کرد و پسرش را جای او گذاشت

به گزارش علی آباد جدید، به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، به موجب این حکم عبد العزیز بن سلمان به عنوان وزیر انرژی جدید و به جای الفالح منصوب شد.

وزیر جدید انرژی عربستان متولد 1960 و پسر چهارم ملک سلمان بن عبدالعزیز بوده و مادرش سلطانه دختر ترکی السدیری است. او برادر فهد بن سلمان، احمد بن سلمان، سلطان بن سلمان، فیصل بن سلمان و خصه دختر سلمان است.

او مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت صنعتی و مدرک لیسانس را در همین رشته در سال 1985 از دانشگاه نفت و معادن ملک فهد اخذ نموده است.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان طی حکم دیگری عبدالعزیز بن عبدالله بن علی العبد الکریم معاون امور صنایع وزیر انرژی و صنعت و منابع مدنی را از پستش برکنار و به جای او اسامه بن عبدالعزیز الزامل را معاون وزیر انرژی در رتبه ممتاز معین کرد.

الفالح پیش از این نیز از ماموریت خود به عنوان رئیس هیئت مدیره شرکت نفت آرامکو کنار گذاشته شده و به جای او یاسر الرمیان ناظر صندوق سرمایه گذاری دولتی در راس هیئت مدیره شرکت مذکور قرار گرفته بود.

معین رئیس جدید هیئت مدیره شرکت آرامکو با هدف جدا کردن شرکت از وزارت انرژی این کشور به منظور اجتناب از هرگونه تضاد منافع در آستانه آمادگی برای عرضه اولیه عمومی سهام شرکت مذکور انجام گرفت.

روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا اخیرا نوشته بود: پست وزارت صنایع که حوزه گسترده تری است به شخصی غیر از الفالح سپرده شد، در واقع ریاض، بندر الخریف، یکی از بزرگترین مسؤولان اجرایی گروه الخریف را به عنوان وزیر صنعت و معادن که به تازگی تاسیس شده، منصوب کرد.

وال استریت ژورنال نوشت، الفالح هم پیمان اصلی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بود و در پیشبرد اقتصاد عربستان به او یاری کرد و زمانی که در سال 2016 به عنوان وزیر انرژی منصوب شد، مسؤولیت دو بخش صنعت و معدن را نیز به دست گرفت.

به گفته مسؤولان عربستانی، بن سلمان مسؤولیتی را به الفالح سپرد که شاهد پیشرفت چندانی نبود و به تبع آن نقش برجسته او در هرم عربستان از جمله پست ریاست هیئت مدیره آرامکو و ریاست هیئت عربستان در اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) را از او سلب کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 397

به "ملک سلمان وزیر انرژی عربستان را برکنار کرد و پسرش را جای او گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملک سلمان وزیر انرژی عربستان را برکنار کرد و پسرش را جای او گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید