نگاه محلی و منطقه ای به پروژه ها نداریم، رشد بودجه طرح های ریلی

به گزارش علی آباد جدید، به گزارش خبرنگاران، سازمان برنامه و بودجه کشور در واکنش به انتشار گزارشی با عنوان پروژه های ملی ریلی، قربانی منافع محلی/ لایحه چشم بر اولویت ها بست توضیحاتی ارائه کرد که به توضیح زیر است:

نگاه محلی و منطقه ای به پروژه ها نداریم، رشد بودجه طرح های ریلی

بعضی کارشناسان اقتصادی بر این اعتقادند که در هنگام تهیه بودجه سالانه طرح های عمرانی، جای خالی یک طرح جامع در هر بخش عمرانی از جمله صنعت حمل و نقل ریلی خالی است؛ طرحی جامع که در آن اولویت های انجام پروژه های عمرانی معین شده باشد. در پاسخ به انتشار این مطلب موارد زیر قابل ذکر است:

تأمین اعتبار طرح های زیربنایی توسعه ریلی در کشور در قالب پیش بینی اعتبار برای 51 طرح در پیوست شماره یک قانون بودجه اجرا می گردد. (19 طرح مربوط به شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و 32 طرح مربوط به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور)

در این راستا اعتبار تبار ابلاغی طرح های مزبور که در سال 1397 برابر 17212 میلیارد ریال بوده، به 24445 میلیارد ریال در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور افزایش یافته است.

نحوه توزیع اعتبارات مزبور میان 51 طرح مربوط به برنامه حمل و نقل ریلی، با هماهنگی دستگاه اجرایی ذیربط و با در نظر دریافت ملاحظاتی نظیر وضعیت پیشرفت فیزیکی و اجرایی طرح ها، قابلیت جذب و هزینه کرد در طرح و توان پیمانکاری مربوط، تأثیر ناشی از اجرای طرح بر افزایش جذب بار به راه آهن، افزایش حجم ترانزیت، کاهش تلفات و سوانح حمل و نقلی و نیز نگاه به ملاحظات و جهت گیری های آمایشی انجام می گیرد. در این رابطه خاطرنشان می گردد، طرح های ریلی اقتصاد مقاومتی نظیر راه آهن کرمانشاه، همدان و ارومیه به بهره برداری رسیده اند و راه آهن رشت و راه آهن میانه- تبریز نیز در مراحل پایانی اجرایی هستند.

از این رو مشاهده می گردد که کوشش شده ضمن پرهیز از نگاه محلی و منطقه ای به پروژه ها و با رویکرد استفاده بهینه از منابع محدود اعتباری کشور، به نحوی عمل گردد تا ضمن تسریع در بهره برداری از طرح ها، توسعه بخش ریلی به صورت سیستم و شبکه ای انجام گیرد تا عواید اقتصادی و اقتصادی بیشتری عاید کشور شده و بتوان با استفاده از منافع حاصل از بهره برداری از طرح ها، به اجرای سایر طرح ها نیز در سنوات آینده مساعدت کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 211

به "نگاه محلی و منطقه ای به پروژه ها نداریم، رشد بودجه طرح های ریلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه محلی و منطقه ای به پروژه ها نداریم، رشد بودجه طرح های ریلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید