وزارت بهداشت: مردان بیش از زنان به کرونا مبتلا شدند

به گزارش علی آباد جدید، قاسم جان بابایی روز چهارشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار گشت، درباره تفاوت جنسیتی بین مبتلایان و فوتی های کرونا گفت: آمار های ما نشان می دهد که میزان ابتلا چه سرپایی و چه بستری و فوتی در مردان بیش از زنان است. البته این در همه دنیا به علت حضور بیشتر مردان در کسب و کار و جامعه است. البته در مورد جزئیات آن و اینکه میزان ابتلا و فوتی مردان چقدر بیشتر از زنان است در آینده اطلاع رسانی می کنیم. متوسط سن فوتی های کرونا نیز بین 67 تا 70 سال است.

وزارت بهداشت: مردان بیش از زنان به کرونا مبتلا شدند

به گزارش ایرنا، معاون وزیر بهداشت درباره علت دستور وزیر بهداشت برای رفع نواقص پفراینده مبتلایان به کرونا در بیمارستان ها و اینکه آیا در ثبت بیماران کرونا تاخیر بوده یا نه توضیح داد: گیر کار در دو یا سه هفته اول شروع اپیدمی کرونا در اوایل اسفند است که تعداد آزمایشگاه ها در کشور کم بود. در روز های اول فقط آزمایشگاه انستیتو پاستور را داشتیم و بعد آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی تهران و بعد بیمارستان مسیح دانشوری هم اضافه شد و نمونه های تست افراد مشکوک به تهران می آمد و به همین علت مقداری تاخیر داشتیم.

وی گفت: بعد از آنکه آزمایشگاه های تشخیصی در شهر های دیگر راه افتاد این مشکل بر طرف شد و اکنون بیش از 130 آزمایشگاه تشخیصی در کشور برای کرونا فعال است و نتایج آزمایش ها به صورت روزانه اعلام و در پفراینده بیمار ثبت می گردد.

جان بابایی افزود: دستور وزیر بهداشت به این معنی نبود که ما اشکالی در ثبت اطلاعات بیماران کرونا داشته باشیم، چون کاغذ محل آلودگی بود و ما دستور داده بودیم که پفراینده بیمارانی که در بخش ها و آی سی یو ها بستری می گردد بسته بندی و پلمب گردد و بسته بندی باز نگردد تا آلودگی منتشر نگردد. اکنون بیمارستان های دانشگاه ها در ثبت سریع اطلاعات بیماران مشکل ندارند، چون همه آزمایشگاه دارند و بلافاصله اطلاعات بیماران بعد از اینکه نتیجه تست مثبت یا منفی می گردد یا ترخیض می گردد در پفراینده کاغذی ثبت می گردد.

بیماران قطعی و محتمل ثبت می شوند

وی گفت: گیر کار در دو سه هفته اول بود که نمونه ها به تهران ارسال می شد. مرکز مدیریت بیماری ها لیست سه هفته اول بیماران را به دانشگاه ها فرستاده است نا دانشگاه ها اطلاعات آن ها را تکمیل کنند و پفراینده های روز اول را هم کامل کنند و هم در سیستم HIS بیمارستان ها ثبت کنند و این فرایند طبیعی است.

معاون وزیر بهداشت افزود: اکنون برای هر بیمار دو کد تعریف کردیم یکی کد افرادی که نتیجه تست آن ها قطعی مثبت شده است و کد دوم برای بیمارانی است که نتیجه تست منفی شده، ولی علایم بیماری داشته اند و به عنوان افراد مشکوک و محتمل به کرونا در پفراینده ثبت می شوند همه جای دنیا این کار را می کنند. نسبت به دنیا عقب نیستیم در چین هم خیلی بیماران را به عنوان افراد محتمل ثبت می کنند بنابراین ما دو دسته بیمار در مورد کرونا داریم افراد قطعی و افراد محتمل.

وی ادامه داد: دستور وزیر بهداشت برای ثبت موارد برای آینده است تا برای تحقیقات استفاده گردد وگرنه هیچ بیماری چه تست مثبت داشته اند و چه محتمل و چه اطلاعات در پفراینده رفته باشد یا نرفته باشد یک جور درمان شدند و هیچ کس از درمان محروم نشده است.

فرایند کاهشی کرونا از 25 اسفند شروع شد

جان بابایی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا مبنی بر اینکه علت خلوت شدن بیمارستان ها و کاهش موارد بیمارستانی کرونا آیا فرایند طبیعی اپیدمی است یا فاصله گذاری اجتماعی گفت: قطعا همه این موارد موثر است. تصمیم که دولت در چهارم اسفند گرفت و مدارس و دانشگاه ها را تعطیل کرد موثر بود و بعد از آن کاهش تردد ها و فاصله گذاری اجتماعی دو هفته بعد آثارش معین شد و از حدود 25 اسفند فرایند کاهشی کرونا در کشور شروع شد و هنوز هم فرایند کاهشی ادامه دارد.

وی افزود: هر گونه مداخللات در کشور انجام گردد، نتیجه آن دو هفته بعد نشان داده می گردد، فاصله گذاری اجتماعی در کنار غربالگری و بیماریابی وزارت بهداشت تاثیر بسیار خوبی داشت و باعث شد که شاهد فرایند نرولی باشیم و اکنون نیز به خصوص در بیمارستان ها فرایند نزولی را شاهد هستیم. بیماریابی هم گسترش پیدا کرده است، نمونه برداری ها و تست ها بیشتر شده است و ممکن است تست های مثبت بیشتر شده باشد، اما فرایند بستری بیماران در بیمارستان ها کاهشی است.

60 درصد تخت های بیمارستانی و 30 درصد آی سی یو کرونا خالی است

جان بابایی گفت: شرایط امیدوار کننده ای داریم روز به روز مراجعات سرپایی کمتر می گردد. میزان بستری هم کاهش پیدا کرده است. در مراجعات بستری و سرپایی به یک چهارم دوره پیک رسیده ایم. 60 درصد تخت های بیمارستانی خالی است. در آی سی یو شرایط متفاوت است. 70 درصد ظرفیت پر است و 30 درصد خالی شده است.

وی افزود: مرگ و میر کرونا هم کاهش پیدا کرده است، اما این فرایند در استان های مختلف متفاوت است در استان هایی که شروع بیماری زودتر بود مثل قم، کاشان و گیلان فرایند کاهشی بیشتر است و در استان هایی مثل خوزستان و اصفهان فرایند کاهشی کمتر است، اما در کل کشور فعلا فرایند اپیدمی و مرگ کرونا رو به کاهش است. البته در برخی شهر ها پیک های کوچک داریم.

معاون وزیر بهداشت گفت: ساختار ویروس کرونا نسبت به اوایل اپیدمی خیلی فرق نکرده است. در همان اوایل در چین هم سه نوع ویروس کرونا تشخیص داده شد. اکنون هم همین است، اما اینکه به ساخت واکسن نزدیک شده باشیم این طور نیست. مطالعات زیادی در ایران و دنیا در حال انجام است، اما به نظر نمی رسد زودتر یک تا 1.5 سال به واکسن کرونا دست پیدا کنیم.

وی درباره روش های درمانی کرونا گفت: کمیته علمی ستاد ملی کرونا هر هفته دو بار جلسه دارد جلسات مفصل داریم کار های تحقیقاتی وسیعی در حال انجام شده است هنوز داروی خاص ضد ویروس و درمان موثر کرونا باشد نداریم. حتی دارو هایی که روز های اول اعلام شده بود برای کرونا مفید است برخی از این دارو ها مورد سوال هستند. هنوز ثابت نشده دارو هایی که در چین استفاده شد موثر هستند. حتی سازمان بهداشت دنیای اعلام کرده مفید بودن آن ها ثابت نشده است.

جان بابایی گفت: آنچه مسلم است مراقبت مناسب از بیماران چه در منزل چه در بیمارستان موثر است. در منزل با تامین آب و مایعات و غذای مغزی بیماری بهبود پیدا می کند. یکی از علایم شایع کووید-19 خستگی، بی اشتهایی و کاهش حس بویایی وچشایی اگر آب و مواد غذایی پر پروتئین به بیمار داده گردد، خیلی راحت بیماری را پشت سر می گذارند. دادن حمایت های تنفسی خوب نیز بهترین روش درمانی است که فعلا انجام می گردد.

وی افزود: پلاسما درمانی هم جزو درمان های مطرح و ارزان است که هنوز در مرحله تحقیقاتی است و ایران بزرگترین پروژه مطالعاتی آن را در دنیا دارد. در چین روی 10 بیمار و در کره دو روی دو بیمار اجرا شده، اما در ایران در فاز اول روی 60 بیمار پلاسما درمانی انجام شد که نتیحه فاز اول آن اعلام می گردد. 150 بیمار دیگر هم پلاسما دریافت کرده اند. تا الان نتایج نسبتا بد نبوده است، اما باید صبر کنیم تا مطالعات کامل تر شوند و نتایج از استان های مختلف بیاید. اگر موثر باشد یکی از روش های ارزان است. کشور ما در اهدای خون و پلاسما پیشتاز است.

وی گفت: در مورد داروی فاویپیراویر نیز تحقیقات در حال انجام است و هنوز ثابت نشده است که تاثیر قابل توجهی در درمان کووید -19 داشته باشد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره دریافت هزینه های بالا از بیماران کرونا به علت نداشتن دفترچه بیمه گفت: تمام دفترچه های بیمه تا سرانجام خرداد تمدید شده است. بیمه سلامت تمدید کرده است و در سازمان تامین اجتماعی هم این مشکل حل شده است و تا سرانجام بحران کرونا خدمات رسانی به بیماران انجام می گردد. افرادی که دفترچه بیمه نداشته باشند روی تخت بیمارستان از طرف سازمان بیمه سلامت بیمه می شوند.

آمار استانی کرونا در صورت صلاحدید اعلام می گردد

جان بابایی درباره آمار کرونا در استان ها گفت: قرار بر این است که آمار ها را آقای دنیاپور، سخنگوی ستاد ملی کرونا اعلام کند و اگر لازم شد آمار های استانی را هم اعلام می کنند.

وی درباره فعالیت مطب ها و بیمارستان ها و ارائه خدمت به بیماران غیر کرونایی گفت: بیمارستان های کرونایی و غیر کرونایی در استان ها معین است و مردم می توانند با توجه به این نوع بیماری برای درمان مراجعه کنند.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: دستورالعمل فعالیت مطب ها نیز ابلاغ شده است و مطب ها به جز دندانپزشکی ها که باید فقط خدمات اورژانسی ارائه کنند، بقیه می توانند فعالیت کند. درمانگا های بیمارستانی نیز به تدریج فعال شد اند اگر در جایی مطبی باز نشده باشد، به وزارت بهداشت مربوط نیست البته خلوتی مطب ها بیشتر به علت نگرانی مردم است. مردم خودشان نگرانند و مراجعه نمی کنند. اما اگر مطب ها هم تعطیل باشد، درمانگاه های بیمارستان های دولتی باز است.

وی افزود: اگر درمانگاه ها تخلفی داشته باشند مردم می توانند از طریق سامانه 190 شکایت کنند. در مطب ها باید فاصله گذاری بین بیماران رعایت گردد و حتما همه ماسک داشته باشند.

جان بابایی درباره تعدیل پرسنل بیمارستان های خصوصی نیز گفت: وزارت بهداشت در مورد مراکز خصوصی فقط نظارت کننده در مورد کیفیت درمان است و مسائل پرسنلی مراکز خصوصی به وزارت بهداشت مربوط نیست و نمی توانیم در این زمینه دخالت کنیم. البته سازمان نظام پزشکی یا جا های دیگری هستند که می توانند در این مورد پاسخگو باشند.

بازگشت به کار 3 هفته پس از شروع بیماری خفیف

وی درباره زمان بازگشت به کار مبتلایان کرونا نیز گفت: برای برگشت به کار مهمترین عامل تصمیم گیری این است که حداقل دو تا سه هفته از زمان بهبودی گذشته باشد. اگر کسی علامتی نداشت باشد و فقط تست او مثبت شده باشد، دو هفته بعد از تشخیص می تواند سر کار برگردد البته تا دوهفته باید با فاصله دو متری با همکاران باشد و حتما ماسک و دستکش داشته باشد.

جان بابایی گفت: دوره عفونت زایی کرونا دو هفته است. دو هفته دوره ای است که باید مراعات بیشتر باشد. اگر کسی علامت دار گردد، ولی بستری نگردد از زمان تشخیص بیماری سه هفته بعد علایم کاهش پیدا می کند، بنابراین نباید زودتر از سه هفته بعد از زمان تشخیص سر کار بر گردد.

وی افزود: کسانی که در بیمارستان بستری شدند به خصوص در بخش ویژه بعد از چهار هفته باید سر کار برگردند. افرادی ممکن است روز اول تست منفی داشته باشند، اما مبتلا باشند. برخی افراد با اینکه سی تی اسکن آن ها درگیر بوده، ولی تست منفی داشته اند. این افراد نیز جزو افراد محتمل کرونا هستند. اگر تست در دسترس نباشد توصیه نمی کنیم افرادی در بخش خصوصی برای تست هزینه بالا بپردازند.

جان بابایی گفت: شاید در آینده با تست آنتی بادی بتوانیم شرایط افراد و جامعه را در مورد کرونا بهتر معین کنیم. اما اگر حتی تست برای افراد منفی شد، ولی علایم داشت باید مراعات و فاصله گذاری ها انجام گردد. البته اگر دوبار به فاصله دو هفته تست منفی شد فرد می تواند سر کار برگردد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1087

به "وزارت بهداشت: مردان بیش از زنان به کرونا مبتلا شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت: مردان بیش از زنان به کرونا مبتلا شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید