کلاه 6 میلیاردی بر سر پرسپولیس!

آنالیز فرایند جذب جونیور براندائو و مصاحبه های سرمربی پرسپولیس نشان می دهد این بازیکن برزیلی بی کیفیت با اصرار و تضمین گابریل کالدرون جذب شده است.

کلاه 6 میلیاردی بر سر پرسپولیس!

به گزارش، پرسپولیسِ فصل نوزدهم هیچ شباهتی به تیم سه فصل اخیر تحت راهنمایی برانکو ایوانکوویچ ندارد. شاید این تیم از نظر فنی مسائل زیادی داشته باشد که کارشناسان فنی باید درباره آن اظهار نظر نمایند، اما گابریل کالدرون معتقد است، نبود مهاجم تراز اول خارجی، باعث شده پرسپولیس تیم قدرتمندی در خط حمله نباید.

در ابتدای فصل و زمانی که کالدرون به استادیوم شهید کاظمی رفت تا روی جایگاه برانکو بنشیند، شاید تصور می کرد کار چندان سختی پیش رویش نیست. از این رو، تصمیم گرفت با ایجاد تغییرات در نفرات پرسپولیس، تیمی را بسازد که نسبت به قبل کمی تغییر تاکتیک داده باشد و به نوعی با سبک آرژانتینی بازی کند. او چند بازیکنان را در فهرست خروج باشگاه قرارداد و به مدیران وقت بیان کرد، باید مهاجمی خارجی جذب گردد و در نهایت هم با مهاجمی قراداد امضا شد که کیفیت مطلوبی ندارد.

پس از آن که جونیور براندائو به پرسپولیس آمد در یکی دو بازی نشان داد نه تنها مهاجم گلزنی نیست، بلکه حضورش در زمین نیز باعث افت کیفیت فنی تیم می گردد. البته آن روز ها کالدرن ندانستن فرهنگ ایرانی و زبان فارسی توسط این بازیکنان را عامل عملکرد ضعیف او می دانست.

سرمربی پرسپولیس پیش از آمدن جونیور کیفیت این بازیکن را تضمین نموده بود و طی یک مصاحبه در جمع خبرنگاران درباره مهاجم برزیلی گفته بود: او بازیکن جوان و با آینده روشن است. او به اروپا منتقل شد، ولی مجبور شد که برگردد، چون به او بازی نمی رسید. این بازیکن کیفیت خوبی دارد و باتوجه به بودجه ای که داریم، کار سختی برای آوردن بازیکن خوب و نامی در پیش داریم. من تضمین می کنم که او عملکرد خوبی در ایران خواهد داشت.

البته حالا دیگر شرایط تغییر نموده است. شاید هفته های ابتدایی حضور جونیور در پرسپولیس می شد با بهانه هایی، چون تفاوت زبان و فرهنگ، سرپوشی بر کیفیت ضعیف این بازیکن گذاشت، اما امروز دیگر تعیین شده جونیور براندائو که با عقد قراردادی 573 هزار دلاری (بیش از 6 میلیارد تومان) به پرسپولیس آمده، از نظر فنی در حد یک فوتبالیست حرفه ای نیست. از این رو گابریل کالدرون هم تغییر تاکتیک داده و به جای وعده برای بروز کیفیت فنی جونیور تاکید می نماید: من کیفیت او را تضمین ننموده بودم، چون هیچ کس نمی تواند کیفیت بازیکنی را تضمین کند. جونیور گزینه نهم ما بود و با بودجه کم باشگاه نمی توانستیم بازیکن بهتری جذب کنیم.

پیش از این طی گزارشی در ایسنا، فرایند جذب جونیور را به طور کامل توضیح داده بودیم و بر اساس اعلام منابع نزدیک به تیم، گفتیم جونیور براندائو با اصرار گابریل کالدرون به پرسپولیس آمده است. حالا با اظهارات جدید مربی آرژانتینی تعیین شده او رسماً از مسوولیت جذب جونیور شانه خالی می نماید.

سرمربی در یک تیم، مسوول فنی محسوب می شد و علاوه بر انتخاب ترکیب و تاکتیک تیم، روی جذب بازیکنان هم نظر نهایی را می دهد. وقتی قرار است بازیکنی جذب گردد، مدیران باشگاه به نظر سرمربی تیم اعتماد می نمایند، چون از قرار معلوم سرمربی دستمزد می گیرد که روی همین مسائل تصمیم بگیرد و مسوولیت تصمیماتش را هم بپذیرید. حالا انگار در پرسپولیس شرایط فرق نموده است. به اصرار کالدرون بازیکنی گران قیمت (با قراردادی بیش از 6میلیارد تومان) جذب می گردد و در ادامه پس از این که تعیین می گردد این بازیکن گران قیمت کیفیت مطلوبی ندارد، مربی از زیر بار مسوولیت جذب او شانه خالی می نماید.

جونیور براندائو یکی از همان بازیکنان بی کیفیت خارجی است که به پرسپولیس آمده تا مثل همواره جیب واسطه ها از دلار های بیت المال پر گردد. این که چطور یک مدیر اجازه می دهد سرمربی و افراد مرتبط با او، چنین کلاهی سر باشگاه بگذارند مساله ای است که نشان از فقر مدیران با دانش و با آگاهی در فوتبال ایران است، اما در این بین نباید نقش نهاد های نظارتی را نادیده گرفت. قطعا اگر نظارت ویژه ای روی فرایند جذب بازیکنان خارجی شکل بگیرد، کمتر شاهد هدر رفتن، دلار های بیت المال خواهیم بود.

منبع:ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 22 دی 1398 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 653

به "کلاه 6 میلیاردی بر سر پرسپولیس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاه 6 میلیاردی بر سر پرسپولیس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید