یک گروه حقوق بشری نسبت به نقض حقوقِ مجرمان در عربستان هشدار داد

به گزارش علی آباد جدید، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، یک گروه حقوق بشری فعال در عرصه مبارزه با محکومیت اعدام برای نوجوانان روز آدینه اظهار داشت که 80 درصد از افرادی که به اتهام ارتکاب به جرائم سنگین با مجازات اعدام روبرو بوده و در زمان ارتکاب جرم سن آنها کمتر از سن قانونی بوده، همچنان با خطر اجرای حکم اعدام روبرو هستند.

یک گروه حقوق بشری نسبت به نقض حقوقِ مجرمان در عربستان هشدار داد

مقامات سعودی سال گذشته اعلام کردند که مجازات اعدام را برای تمام محکومانی که در زمان ارتکاب جرم نابالغ و سن آنها کمتر از سن قانونی بوده، متوقف خواهند کرد.

با این حال، این فرمان پادشاهی که در مارس 2020 صادر شد، از سوی رسانه رسمی عربستان یا روزنامه دولتی این کشور- آنطور که معمول است- اعلام نشد. حال گروههای حقوق بشری و قانونگذاران غربی نسبت به عدم اجرایی شدن این حکم ابراز نگرانی می نمایند.

مقامات عربستان سعودی در مکاتبه ای با سازمان ملل متحد تأیید کردند که این فرمان تنها برای احکام تعزیرات کاربرد دارد. همچنین دفتر رسانه دولتی عربستان تا به امروز از اظهارنظر درباره این حکم خودداری نموده است.

طبق گزارش این گروه حقوق بشری، در حال حاضر ده فرد متهم در خطر اعدام شدن قرار دارند: 7 نفر آنها به مجازات حدود و یک نفر به مجازات قصاص محکوم شدند. تنها دوتن از آنها طبق این فرمان پادشاهی از خطر اعدام مصون می مانند.

مدیر این گروه حقوق بشری گفت: زمانی که هشت تن از ده فرد محکوم به مجازات اعدام که در سن کمتر از سن قانونی به جرائم مرتکب شدند، در خطر اعدام قرار دارند، سخت است که بگوئیم چطور همه چیز تغییر نموده است، آن هم علی رغم تمام وعده های پیشرفت و اصلاح.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1685

به "یک گروه حقوق بشری نسبت به نقض حقوقِ مجرمان در عربستان هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک گروه حقوق بشری نسبت به نقض حقوقِ مجرمان در عربستان هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید