بایدها و نبایدها در گودبرداری ساختمان

به گزارش علی آباد جدید، گودبرداری به منظور فراهم نمودن بستری مناسب برای قرار دادن پی ساختمان و آغاز پروژه ساخت است. این کار امری بسیار ضروری و مقدماتی برای ساخت بنا است و انجام آن باید بر اساس اصول استاندارد و رعایت نکات ایمنی لازم صورت گیرد. در نوشته های پیشین ما به معرفی گودبرداری و روش انجام آن پرداخته شد. هم اکنون در این نوشته قصد داریم به نکات مهم در اجرای آن اشاره نمائیم تا با رعایت آنها بتوان به میزان چشمگیر میزان خطرات را کاهش داد. با ما همراه باشید.

بایدها و نبایدها در گودبرداری ساختمان

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

اگر سرمایه گذار پروژه هستید

اگر سرمایه گذار ساختمان در حال ساخت هستید باید خاک زمین مورد نظر را توسط شرکت های معتبر از نظر مکانیک مورد آنالیز و ارزیابی قرار دهید و با توجه به اطلاعاتی که از آنالیز مکانیکی خاک بدست آورده اید از مهندس پروژه خود بخواهید طرح گودبرداری ساختمان و حفاظت از گود را با رعایت نکات ایمنی ضروری اجرا کند. مهندس پروژه باید تاسیسات و ساختمان های اطراف گود را با دقت آنالیز کرده و نسبت به انجام امور حفاظتی اقدام کند. مجری طرح و مهندس ناظر پروژه ساخت موظف است گزارشی که از آنالیز مکانیک خاک بدست آمده را به همراه نقشه اجرای گودبرداری کنترل نماید و اگر عیب و ایرادی در آن مشاهده می شود را برطرف نماید. نقشه گود بر پایه گزارش مکانیک خاک و با توجه به نظر مشاور ژئوتکنیک طراحی می شود و روش گودبرداری و نوع سازه های حفاظتی و نگهبان را معین می نماید. گزارش مکانیک خاص بسیار حائز اهمیت است و باید بدان توجه ویژه معطوف شود. برای اطمینان از ایمنی کار و اصولی بودن آن، قبل از آغاز گودبرداری جلسه ای با حضور مجری طرح، مهندسین ناظر، مسئول فنی خاک برداری، کننده شرکت تهیه کننده گزارش و مسئول اجرای سازه نگهبان بر پا می شود تا عیوب طرح و خطرات احتمالی حین اجرای پروژه مورد آنالیز قرار گیرند و تدابیری برای برطرف آنها اندیشیده شود.

اگر داخل گود کار می کنید

ریزش جداره های گود می تواند خطرات جبران ناپذیری به بار آورد و جان شما را به خطر بیندازد. ریزش خاک بسیار خطرناک است و باعث می شود فرد در زیر خاک مدفون شده و نتواند زنده بیرون بیاید. در گودبرداری نه تنها خطر ریزش گود وجود دارد بلکه کمبود اکسیژن برای تنفس، وجود کابل های برق و یا گازهای خطرناک و قابل انفجار نیز می تواند خطرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. از این رو رعایت نکات ایمنی در گودبرداری امری بسیار لازم است و حتما باید بدان توجه شود.

  • قبل از صدور پروانه، نقشه سازه نگهبان و کنترل آن باید به شهرداری ارائه شود تا مورد کنترل و تایید واقع شود. سازه نگهبان سمت معابر عمومی توسط معاونت عمرانی و فنی کنترل می شود.
  • قبل از آغاز گودبرداری از پیمانکار بخواهید تابلویی هشدار دهنده در محل کارگاه نصب کند تا معینات عمومی گودبرداری را نمایش دهد از جمله: تاریخ آغاز و تکمیل گودبرداری، عمق گود، نوع روش گودبرداری، تاریخ اتمام ایمن سازی گود، نام مهندس ناظر، نام مهندس ژئوتکنیک طرح و روش حفاظت از گود.
  • به منظور قرار دریافت در گود حتماً باید از کلاه ایمنی و کفش مخصوص استفاده شود و در صورت احتمال با برخورد با وسایل عمومی استفاده از پوشش های شبرنگ امری بسیار لازم است. همواره در گود احتمال سقوط سنگ و یا قطعات خاک وجود دارد، به همین دلیل در زیر بارهای آویزان نباید کار کرد. علاوه بر آن باید از قرار دریافت در گودهایی که در آنها آب جمع شده اجتناب نمود مگر آنکه آنها محافظت شده باشند.
  • اگر عمق گودبرداری از عمق پی ساختمان های مجاور بیشتر باشد باید این موضوع به مالکین و شهرداری اطلاع داده شود.
  • قبل از صدور پروانه برای گودبرداری با عمق بیش از 3 متر باید گزارشی از آنالیز مکانیک خاک به شهرداری ارائه شود تا کنترل های لازم صورت گیرد.
  • افرادی که درون گود کار می کنند باید فاصله خود را از ماشین آلات سنگین و تجهیزات خاک برداری حفظ کنند. همواره باید افرادی در خارج از گود بر فعالیت افراد درون گود نظارت کنند تا در صورت بروز خطر بتوانند به آنها یاری رسانی کنند و شرایط پایداری گود را آنالیز کنند. علاوه بر آن اگر در پایین گود افرادی مشغول به کار هستند نباید بر روی دیوارهای گود کار کرد.
  • اگر برای حفاظت از گود و پایدارسازی آن احتیاج به انجام یکسری کار در زمین های مجاور است باید از مالکین آنها رضایت گرفته شود.

اگر گودبرداری در مجاورت ساختمان شما انجام می شود

اگر قرار است در مجاورت محل زندگی شما گودبرداری صورت گیرد، ساختمان شما باید آنالیز شده و با توجه به عمق پی آن نسبت به مقاوم سازی و حفاظت از گود اظهار نظر شود. نقشه های اجرایی باید به خوبی روش گودبرداری، پایدارسازی گود و یا سازه نگهبان را تشریح کند و اقدامات لازم در جهت اجرای آن برای حافظت از ساختمان های مجاور کفایت کند. عملیات گودبرداری با نظارت مهندس ناظر و بر اساس نقشه های اجرایی، اصول فنی و روش اجرا صورت می گیرد. اگر کوچکترین خطری در حین گودبرداری مشاهده شد، مراتب باید به مسئولین پروژه گزارش داده می شود. گودبرداری نباید بیش از حد به ساختمان شما نزدیک شود زیرا منجر به خالی شدن زیر ساختمان می شود. اگر در حین اجرای پروژه کوچکترین نقصی در کار مشاهده نمودید باید به مسئولین فنی مراجعه کرده و موضوع را با آنها مطرح نمائید. مهم ترین کاری که می توان برای جلوگیری از بروز خطر هنگام گودبرداری انجام داد، بالا بردن سرعت اجرای پروژه است. لذا اگر در مجاور ساختمان شما کارگران مشغول به گودبرداری هستند با مداخلات نا به جا فرایند کار آنها را مختل نکنید و اجازه دهید این کار با سرعت پیش رفته و اتمام یابد. اگر در حین عملیات گودبرداری عیب و ایرادی در عملکرد تاسیساتی نظیر لوله های آب، گاز و برق مشاهده کردید آن را به مسئولین مربوطه گزارش دهید تا نسبت به برطرف آن اقدام کنند. علاوه بر آن شرایط ساختمان خود را تا اتمام پروسه گودبرداری آنالیز کنید و هر نوع ترک، لرزش، صدای ناهنجار و یا نشست را ریشه یابی کنید. در صورت ایجاد هر نوع مشکل برای ساختمان، اقدامات لازم را انجام دهید و در صورت لزوم ساختمان خود را ترک کنید. گودبرداری باید در زمان معینی صورت گیرد و مدت باز بودن آن محدود باشد زیرا در این صورت می توان از بروز خطرات احتمالی پیش گیری نمود.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 22 دی 1398 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 651

به "بایدها و نبایدها در گودبرداری ساختمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدها در گودبرداری ساختمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید