آقای حناچی؛ جوابگوی بی توجهی شهرداری تهران نسبت به عدم حمایت از زنان سرپرست خانوار باشید

به گزارش علی آباد جدید، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی نامه ای از شهردار تهران خواست تا جوابگوی بی توجهی این نهاد نسبت به عدم حمایت از زنان سرپرست خانوار باشد.

آقای حناچی؛ جوابگوی بی توجهی شهرداری تهران نسبت به عدم حمایت از زنان سرپرست خانوار باشید

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به پیروز حناچی، شهردار تهران نامه نوشت.

متن نامه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مسئله زن و خانواده یکی از مسائل درجه یک کشور است. نقش و سهم بانوان در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل است. بر همین اساس باید برای حفظ ظرفیت بانوان در جامعه و نقش آفرینی آنان کوشش گردد.

دومین علت مهم توجه به موضوع زن، نقش اساسی و محوری زن در خانواده است به گونه ای که بدون بهره مندی از خانواده های سالم، سرزنده و با نشاط امکان پیشرفت جامعه بخصوص پیشرفت فرهنگی وجود ندارد و اینگونه خانواده ها نیز بدون حضور زنان مؤمن و فهیم شکل نمی گیرند و استمرار نمی یابند. رهبر معظم انقلاب

جناب آقای دکتر پیروزحناچی

شهردار محترم شهر تهران

سلام علیکم

احتراما به استحضار می رساند همانطور که آگاه هستید تعداد خانوارهای زن سرپرست در استان تهران براساس آخرین آمارها حدود 600 هزار خانوار می باشد و این آمار فرایند رو به رشدی را طی می نماید.

مقابله با فقر و حمایت ازقشرهای آسیب پذیر جامعه در شرایط امروز برای جلوگیری از گسترش ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی یک ضرورت است، به همین دلیل، اصولی از قانون اساسی به تامین نیازهای افراد محروم و بی سرپرست از جمله زنان سرپرست خانوار تاکید کرده است.

رشد جمعیت زنان سرپرست خانوار در دهه های اخیر، همراه با طیف وسیعی از مسائل و مسائل اعم از اقتصادی، اجتماعی، سلامت و مهارتی بوده که این گروه را به قشری آسیب پذیر تبدیل کرده است و نیازمند توجه هرچه بیشتر نهادهای مسئول در جهت بهبود این شرایط می باشد.

آنچه از آنالیز تاریخچه عملکرد شهرداری تهران در دهه اخیر به دست می آید نشان از اجرای

بعضی طرح های پیروز در گذشته که با بازدهی مناسب همراه بوده اند دارد، که این طرح ها در پیچ و خم تغییرات مدیریتی گم شده اند، مسئولین در کشور ابتدا باید بیاموزند، برای خدمت به مردم آمده اند و بعد مسئولیت تقبل نمایند.

طبق آنالیز های اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و پیگیری از تعدادی از زنان سرپرست خانوار، در دهه 80 ستادی تحت عنوان ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در شهرداری تهران به منظور حمایت بانوان سرپرست خانوار که تحت پوشش سایر نهادهای حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) نبودند تاسیس شد. در این ستاد از سال 86 تا 95 بیش از 16 هزار خانواده زن سرپرست در مناطق 22 گانه شهر تهران شناسایی شد و تسهیلاتی با هدف توانمند ساختن زنان سرپرست خانوار در ابعاد گوناگون روانشناختی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حقوقی، برای این قشر از جامعه در نظر گرفته شد.

از جمله این تسهیلات عبارتند از:

1.انجام غربالگری های لازم برای آموزش و مهارت آموزی افراد

2.شکل گیری 149 مرکز به عنوان مرکز مهارت آموزی و فعالیت 7هزار 882 نفر در این مراکز

3.برپایی بازارچه های خوداشتغالی در دو نوع دائم و موقت برای فروش تولیدات زنان سرپرست خانوار

4.مساعدت اقتصادی بالغ بر هزار نفر از فرزندان زنان سرپرست خانوار

5.اهدای 3 هزار و 265 قلم کالا شامل لوازم منزل، جهیزیه و سیسمونی به زنان سرپرست خانوار متقاضی

6.برگزاری حدود 57 هزار دوره آموزشی با موضوع آسیب های اجتماعی، حقوق، خانواده، رایانه، هنر، مهارت های زندگی و ..

7.راه اندازی اداره مددکاری و مشاوره با هدف ارتقای سطح سلامت روان خانواده های مورد حمایت

همچنین از دیگر تسهیلات این ستاد راه اندازی بخش نذر فرهنگی(نذر وقت و تخصص) بود، که افراد متخصص در زمینه های مختلف خدمات پزشکی،آموزشی،روانشناسی،مشاوره و... ارائه می کردند، که این طرح ها مورد رضایت زنان سرپرست خانوار بوده است.

باتوجه به بندهای سند توسعه پنج ساله شهرداری در حوزه بانوان انتظار می رفت با حذف این ستاد، نهاد کارآمدتری جایگزین گردد، ولی از سال 93 ذیل این سند طرحی به صورت پایلوت در منطقه شهر ری شروع به کار کرد که با کمال تأسف با تغییرات مدیریتی شهرداری تنها تا سال 95ادامه یافت.

بی تردید تمام مسئولیت این قشر متوجه شهرداری نیست و سایر ارگان ها نیز باید در خصوص این مسئله جوابگو باشند، ولی با توجه به وجود یک تجربه پیروز در شهرداری اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با تکیه بر تکلیف مطالبه گری بر خود وظیفه می داند که علت این بی توجهی را جویا گردد،

حذف اقدامات پیشین باید با اقدامات موثرتر جایگزین گردد، حال که دو سال ازعمر مسئولیت حضرتعالی در شهرداری می گذرد، لطفا به طور صریح در خصوص حمایت ها و اقدامات صورت گرفته ازسوی شهرداری تهران در خصوص زنان سرپرست خانوار شرح دهید، آیا صرفا اختلاف سلیقه های سیاسی باعث حذف این نهاد حمایتی و بی توجهی به این قشر آسیب پذیر شده است؟ آیا پس از دو سال شهرداری در قبال زنان سرپرست خانوار مسئولیتی بر دوش خود احساس نمی نماید؟

گفتنی است این مطالبه صرفا محدود به شهرداری نیست بلکه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با توجه به وظیفه مطالبه گری آگاهانه که از سوی رهبر معظم انقلاب بر دوش جنبش دانشجویی قرار داده شده است،از تمامی ارگان های مرتبط این موضوع را پیگیری خواهد نمود.

و من الله التوفیق

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1509

به "آقای حناچی؛ جوابگوی بی توجهی شهرداری تهران نسبت به عدم حمایت از زنان سرپرست خانوار باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای حناچی؛ جوابگوی بی توجهی شهرداری تهران نسبت به عدم حمایت از زنان سرپرست خانوار باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید