آیا درمان با آنتی بیوتیک افسردگی ایجاد می نماید؟

به گزارش علی آباد جدید، یافته های تازه نشان می دهد که مصرف آنتی بیوتیک می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد.

آیا درمان با آنتی بیوتیک افسردگی ایجاد می نماید؟

به گزارش ایسنا به نقل از نوروساینس، بر اساس تحقیقات کاترینا جانسون و استادیار، لورا استینبرگن از دانشگاه لیدن هلند، افرادی که در سه ماه گذشته آنتی بیوتیک مصرف نموده اند، توجه بیشتری به حالات منفی چهره دارند و این ممکن است شرح دهد که چگونه آنتی بیوتیک ها خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهند.

نتایج تحقیقات قبلی نشان داده است که استفاده از آنتی بیوتیک ها بر جامعه میکروبی روده تاثیر منفی می گذارد.

جانسون اظهار کرد: مصرف آنتی بیوتیک می تواند اثرات بدی بر بقیه سلامتی ما داشته باشد. ما می دانیم که میکروبیوم روده در حیوانات و انسان ها نه تنها بر سلامت جسمانی تاثیر می گذارد بلکه با مغز نیز در تعامل است و بر احساسات و شناخت نیز تاثیر می گذارد.

جانسون و استینبرگن آنالیز کردند که آیا تفاوت هایی در نحوه پردازش محرک های عاطفی افراد بر اساس مصرف اخیر آنتی بیوتیک وجود دارد یا خیر.

شرکت نمایندگان، دانشجویان جوان و سالم بودند که برای بیماری های تقریبا جزئی تحت درمان نهاده شده بودند. این شرکت نمایندگان زمانی که برای تحقیق انتخاب شدند از عفونت بهبود یافته بودند.

نتایج این تحقیق نشان داد، کسانی که آنتی بیوتیک مصرف نموده بودند، توجه بیشتری به حالات منفی چهره، به ویژه به حالات چهره غمگین داشتند.

استینبرگن گفت: روشی که در این تحقیق مورد استفاده نهاده شد، روشی است که به طور معمول در روانشناسی برای مقدار گیری مقدار توجه افراد به حالات مختلف احساسی استفاده می گردد.

این روش به ما امکان تشخیص تغییرات ظریف را در نحوه پردازش محرک های عاطفی افراد می دهد. می دانیم افرادی که بیشتر به احساسات منفی توجه می نمایند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های روانی مانند افسردگی و اضطراب هستند.

نتایج تحقیقات قبلی نشان داده است که حتی یک دوره آنتی بیوتیک می تواند خطر افسردگی و اضطراب را افزایش دهد.

استینبرگن می گوید: بعلاوه می دانیم که علاوه بر اختلال در میکروبیوم ناشی از آنتی بیوتیک ها، التهاب ناشی از عفونت می تواند خود بر مغز تاثیر بگذارد.

با این حال، نتایج تحقیقات نشان داده اند، در افرادی که عفونت تحت درمان با دارو های ضد قارچی یا ضد ویروسی دارند، خطر ابتلا به افسردگی افزایش نمی یابد. این امر نشان می دهد که آنتی بیوتیک ها ممکن است یک عامل سببی در رابطه با خلق و خوی منفی باشند.

علاوه بر این، بعلاوه از مطالعات حیوانی می دانیم که آنتی بیوتیک ها می توانند علائم افسردگی ایجاد نمایند.

جانسون نتیجه گرفت: این ارتباط بین درمان آنتی بیوتیکی و افزایش سوگیری منفی نشان دهنده رابطه قوی بین سلامت جسمی و روانی است. آنتی بیوتیک ها به طورمعمول تجویز می شوند و برای درمان عفونت های باکتریایی مهم هستند.

بنابراین، یافته های ما احتیاج به آنالیز بیشتر اثرات روانی بالقوه آنتی بیوتیک ها را برجسته و تاثیر شناخته شده آن ها بر میکروبیوم را تاکید می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2199

به "آیا درمان با آنتی بیوتیک افسردگی ایجاد می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا درمان با آنتی بیوتیک افسردگی ایجاد می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید