ادبیات در حاشیه

به گزارش علی آباد جدید، محمد حسینی با بیان این که ادبیات به حاشیه رانده شده است، می گوید: در وضعیت جامعه ما ادبیات از عهده وظیفه اش که نقد شرایط جامعه است برنمی آید.

ادبیات در حاشیه

این نویسنده در گفت وگو با علی آباد جدید درباره توان ادبیات برای نقد شرایط جامعه، اظهار کرد: ذات ادبیات منتقد است، یعنی بنای آن بر این است که الگوهای رایج جامعه را زیر سوال ببرد و الگوی جدیدی ارائه کند. ذات ادبیات فراوری سوال کردن و ایجاد روحیه پرسشگری است. اما در جامعه ای که مدام گرفتار بحران است، این که ادبیات بتواند از عهده این کار بربیاید یک موضوع دیگر است. ما در شرایطی به سر نمی بریم که هر چیز و هر کس دقیقاً همان وظیفه و کارکرد خود را داشته باشد.

او در ادامه گفت: مردم به فکر قیمت ها، نداشتن شغل و آلودگی هوا هستند؛ در چنین جامعه ای همان طور که یک کارمند نمی تواند به وظیفه خود درست عمل کند ادبیات هم نمی تواند به وظیفه اش که نقد شرایط جامعه است، عمل کند.

او اضافه کرد: ذات ادبیات فراوری سوال و زیر سوال بردن الگوهای رایج و طرح کردن شیوه های جدید برای زیستن و نگاه کردن است. اما الان چه کسی از عهده کاری که وظیفه اش است برمی آید که ادبیات بربیاید؟

نویسنده رمان آبی تر از گناه با بیان این که در حال حاضر مهم ترین مسئله این است که مردم اصلاً فرصت پرداختن به ادبیات را ندارند، گفت: مردم آن قدر دچار مسائل عدیده هستند که اصلاً فرصت این را که ببینند یک نویسنده چه می گوید و چطور دارد نگاه می نماید ندارند.

حسینی سپس درباره محدودیت های موجود برای نقد جامعه در ادبیات، اظهار کرد: از جمله این محدودیت ها، محدودیت هایی است که حکومت ها همواره بی دلیل در کشور قائل شده اند. در حال حاضر در مقابل وضعیت سیاسی، مالی و روانی ای که جامعه دارد، عملاً این محدودیت ها چندان مهم نیستند و ضربه اصلی وارد شده است. تلویزیون سال ها است هر چیزی را که مردم دوست دارند محدود نموده. برنامه ای به عنوان من نویسنده ام ساخته شده بود که پس از سه قسمت پخش، آن را متوقف کردند. اصل ماجرا این است که فرصت شنیدن و خواندن از مردم گرفته شده است و آن ها در این فکرند که سال جاری را چگونه به سر ببرند و سال آینده چه کار باید بکنند. مردم دیگر نمی توانند بنشینند و تولستوی بخوانند. ادبیات به حاشیه رانده شده و عملاً هم از عهده کارکردش برنمی آید. فقط یک بخش کم رنگ از ادبیات کهن که به زمانه ما نزدیک است، و یا مثلاً نوعی از ادبیات که سهراب سپهری دارد و آرامش بخش است، معمولاً از رسانه های عمومی پخش می گردد.

این داستان نویس و ویراستار همچنین در پاسخ به سوالی درباره تأثیر دانش و اطلاعات خود نویسنده در نقد جامعه توسط ادبیات، اعلام کرد: وقتی ما از چیزی به نام نویسنده نام می بریم، باید دارای ویژگی هایی باشد، برای همین نمی توانیم بگوییم نویسنده خوب یا نویسنده بد؛ چون نویسنده کسی است که دارای توانایی و دانش است، نگاه بدون قضاوت دارد و دقیق تر از دیگران مسائل را می بیند و موضع گیری منطقی و انسانی خودش را هم دارد. اما جامعه ما یک جامعه بحران زده است و در چنین جامعه ای اگر هم مردم بخواهند کتاب بخرند، کتاب یک هنرپیشه را می خرند، یعنی حواس شان نیست که اگر آن هنرپیشه خوب است، باید فیلمش را ببینند نه این که کتابش را بخرند.

محمد حسینی در پایان گفت: اوضاع خیلی غم انگیزتر از این حرف ها است که بخواهیم راجع به دانش نویسنده حرف بزنیم. مردم کتاب کسی را می خرند که سلبریتی است و در تلویزیون او را دیده اند و دانش و اطلاعات نویسنده برای شان اهمیتی ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 232

به "ادبیات در حاشیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادبیات در حاشیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید