استقبال ایران از انتخاب اعضای جدید شورای امنیت

به گزارش علی آباد جدید، وزارت امور خارجه از انتخاب هند، ایرلند، مکزیک و نروژ به عنوان اعضای جدید غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال کرد.

استقبال ایران از انتخاب اعضای جدید شورای امنیت

به گزارش روز پنجشنبه اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، جمهوری اسلامی ایران از انتخاب هند، ایرلند، مکزیک و نروژ به عنوان اعضای جدید غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال می نماید.

همزمان با آنکه دستورکار کلیدی شورای امنیت برای دوره 2022-2021 باید حمایت کارآمد از چندجانبه گرایی و حقوق بین الملل برابر ایدئولوژی ها و حکومت های بدطینت باشد، ایران آماده همکاری با اعضای جدید است.

شورای امنیت از پانزده عضو تشکیل شده که پنج عضو آن دائمی و ده عضو غیر دائمی هستند. اعضای دائمی شورای امنیت عبارتند از چین، فرانسه، روسیه، انگلستان و آمریکا. ده عضو غیر دائمی شورای امنیت را مجمع عمومی با توجه به مشارکت اعضای سازمان ملل متحد در حفظ صلح و امنیت بین­ المللی و دیگر اهداف سازمان و همچنین بر مبنای توزیع عادلانه جغرافیایی انتخاب می­ کند.

اعضای غیر دائم شورای امنیت برای یک دوره­ 2 ساله انتخاب می­ شوند. بعضی از کشورها مانند برزیل، آلمان، هندوستان و ژاپن بارها تقاضای اصلاح منشور و اضافه شدن به جمع اعضای دائمی شورای امنیت را مطرح کرده­ اند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز گذشته فرایند انتخاب 5 عضو غیردائم شورای امنیت را برای مدت دو سال (2021 و 2022) شروع کرد و جیبوتی و کنیا نامزد برای کسب یک کرسی؛ کانادا، نروژ و ایرلند نامزد برای دو کرسی و برای گروه آسیا-پاسیفیک و آمریکای لاتین و کارائیب نیز به ترتیب هند و مکزیک تنها نامزدهای این شورا شدند.

منبع: فرارو
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1180

به "استقبال ایران از انتخاب اعضای جدید شورای امنیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال ایران از انتخاب اعضای جدید شورای امنیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید