با موزه های شهر تهران آشنا شوید و سال جاری عید به آن ها سر بزنید

به گزارش علی آباد جدید، شاید باورتان نشود که در همین تهران پر از دود و ترافیک و شلوغی، این همه موزه شگفت انگیز برای برنامه ریزی یک گردش روزانه متفاوت وجود دارد.

با موزه های شهر تهران آشنا شوید و سال جاری عید به آن ها سر بزنید

برای سفر به تهران و خرید بلیط هواپیما و یا خرید بلیط قطار می توانید هم اکنون از طریق فلایتیو اقدام کنید.

موزه کاخ گلستان کجاست؟

میدان امام خمینی

مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن ترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران است. سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام در شرق خیابان ناصر خسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشکیل می دهد، به روزگار صفویه باز می گردد .با خرید بلیط اتوبوس می توانید از خدمات فلایتیو بهره ببرید.

کهن ترین بناهای موجود در مجموعه گلستان، ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی متعلق به دوران کریمخان زند است. بخشهای مختلف این مجموعه در حال حاضر عبارت است از: ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه ، تالار عاج یا سفره خانه تالار برلیان یا سفره خانه، تالاربرلیان یا تشریفات، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض، چادر خانه.

موزه هنرهای معاصر تهران کجاست؟

خیابان کارگر شمالی ، پارک لاله

موزه هنرهای معاصر در ضلع شمالی بلوار کشاورز و غرب پارک لاله واقع شده است، مجموعه دایمی موزه هنرهای معاصر تهران از نزدیک به 3000 اثر ارزشمند و یکتا تشکیل شده که به نخبگان دیروز و امروز هنرهای تجسمی ایران و جهان تعلق دارد و در مالکیت موزه است . آثاری از هنرمندان پرآوازه مانند رنوار، لوترک ، گوگن ، پیکاسو، ماکس ارنست و ماگریت از آن جمله اند. موزه هنرهای معاصر تهران آثاری از بیکن ، هاکنی ، کیتاج ، دو بوفه و جانسن را نیز در اختیار دارد.

موزه جهان نما کجاست؟

میدان شهید باهنر

آثار موجود در این موزه در دو بخش هنر پیش از تاریخ و آثار هنرهای تجسمی معاصر ایران و جهان به نمایش درآمده اند. از جمله می توان به آثار باقیمانده از تمدن های باستانی پیش کلمبیایی، مفرغ های لرستان، سفالینه های املش، هنرهای سرخپوستان آمریکای شمالی مربوط به هزاره های اول و دوم پیش از میلاد و آثاری از هنرمندان معاصر ایرانی همچون سهراب سپهری، ناصر اویسی، فرامرز پیلارام، جعفر روحبخش، پرویز کلانتری، بهمن محصص، سیراک ملکونیان، ژازه طباطبایی، مش اسماعیل، پرویز تناولی و هنرمندان غیر ایرانی چون ژرژ براک، پل گوگن، پل کله، پابلو پیکاسو، کامیل پیسارو ، پیر آگوست رنوار ، دیگو جاکومتی، فرنان لژه و مارک شاگال اشاره نمود.

موزه نیاوارنکجاست؟

در شمال شرقی باغ نیاوران

طرح چهار ضلعی کاخ و فضاسازی معماری داخلی آن الهام گرفته از معماری ایرانی با بهره گیری از فناوری مدرن است. تزئینات آن نیز تلفیقی از هنر پیش از اسلام و پس از اسلام است که گچبری توسط استاد عبداللهی، آینه کاری توسط استاد علی اصغر و کاشی کاری نمای خارجی توسط استاد ابراهیم کاظم پور و ایلیا اجرا شده است. کف بنا از جنس سنگ سیاه و سقف آن از جنس آلومینیوم است که از وسط باز می گردد. دکوراسیون و مبلمان داخلی کاخ توسط یک گروه فرانسوی طراحی و اجرا شده است.

طبقه همکف این بنا شامل سرسرای بزرگی است که تمام اتاق ها در اطراف آن شکل گرفته اند که از آن جمله می توان به سینمای اختصاصی، اتاق غذاخوری، سالن پذیرایی، اتاق انتظار و راهروهای فرعی و همچنین تالار آبی اشاره نمود. این فضاها با نقاشی ها و فرش هایی گرانبها و هدایای متعددی از کشورهای مختلف پوشیده شده اند.

کاخ صاحبقرانیه کجاست؟

میدان شهید باهنر

از جمله اتاق های این کاخ می توان به کرسی خانه، چایخانه، ظرفخانه، اتاق های بازی، بار و پذیرایی در طبقه اول و اتاقهای مذاکرات انتظار سفرا، منشی، هدایا، دندانپزشکی نام برد. همه درها و پنجره های چوبی این بنا به شکل اُرُسی بوده و با شیشه های رنگی تزئین شده است. این کاخ در سال 1374 مرمت شد و در اردیبهشت سال 1377 به عنوان موزه بازگشایی شد.

موزه آبگینه کجاست؟

خیابان 30 تیر

تزیینات این بنا شامل منبت کاری چهارچوب درها و پله ها است و آجر کاری نما که در 50 نوع است . گچ بری موزه شامل دو دوره است : دوران قوام ، و سبک غربی در زمان سفارت مصر و آینه کاری های طبقه دوم ، که مربوط به دوره قاجار است . موزه آبگینه در واقع موزه تخصصی شیشه و سفال است . قدیمی ترین شیشه ها لوله های شیشه ای به نام سیلندر شیشه است که از معبد چغازنبیل کشف شده است و مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد است . شیشه ها و سفال های طبقه اول نیز مربوط به دوره های پیش از تاریخ است که قدیمی ترین سفال دست ساز از دوران اشکانی ، هزاره های اول به دست آمده است . تالار صدف به علت شباهت شکل آن به صدف نیمه باز به این نام خوانده می گردد و شامل انواع سفال های قرن سوم و چهارم شهر نیشابور است . تالار چهار (زرین ) که به خاطر ظروف زرین فام که از دوران سلجوقی به جا مانده چنین نامی گرفته است ، شامل ظروفی است که دور تا دور با خط نسخ و نستعلیق تزیین شده است . هم چنین چهره های مغولی روی این ظروف خود نمایی می نمایند که با توجه به شهر محل پیدایش ، نقوش آن ها فرق می نماید. تالار پنج (لاجورد) به خاطر لعاب های یک رنگ فیروزه به این نام خوانده می گردد.

کوشک احمدشاهی کجاست؟

میدان شهید باهنر

طبقه همکف این عمارت شامل یک هال با حوضی از جنس مرمر در وسط است و 6 اتاق و 2 راهرو در اطراف آن قرار دارند. اشیاء تزئینی از جنس نقره، برنز، عاج، چوب، هدایایی از کشورهای مختلف مثل هند، تابلوهای نقاشی و گوبلن و نشانها و مدالها در این فضا به نمایش در آمده است همچنین ویترینی شامل اشیاء و سنگهای معدنی تزئینی، سنگی از کره ماه و چندین فسیل گیاهی و حیوانی در معرض دید قرار دارند. طبقه دوم عمارت از یک سالن مرکزی و ایوان سرتاسری چهارطرفه تشکیل شده است. در چهار طرف سالن مرکزی که به عنوان اتاق موسیقی استفاده می شده است، قفسه چوبی ویترین دار نصب شده است. دور تا دور ایوان را 6 ستون با مقطع مربع قطور با نمای آجری بدنه و 26 ستون مدور با نمای گچی فرا گرفته است. نقش شیر و خورشید گچبری شده بر پیشانی دیوارة ضلع شمالی ایوان به چشم می خورد. در اردیبهشت سال 1379 همزمان با هفته میراث فرهنگی این عمارت گشایش یافت.

موزه سعدآباد کجاست؟

میدان تجریش خیابان سعد آباد

در کوهپایه های توچال و دره سرسبز دربند مجموعه سعدآباد با یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت واقع شده است.

از باغ هایی که اراضی آنها داخل اراضی سعدآباد شد، باغ آقامحمد جواد گنجه ای است که جزو جعفرآباد بود، از باغ امام آدینه هم مقدار زیادی داخل باغ سعدآباد شد و خانه های جنوبی سعدآباد که مربوط به دوره قاجار بود از نصیرالدوله خریداری شد و در زمان پهلوی اول به عنوان سربازخانه سعدآباد مورد استفاده قرار می گرفت. سپس باغ های دیگری در اطراف سعدآباد از جمله باغ های سالار جنگ، سپهبد امان الله میرزا، مستوفی الممالک، شکرالله قوام الدوله، همدم السلطنه خواهر مستوفی و محمود بدر خریداری و جزو سعدآباد شد.

کاخ های سعدآباد

هیجده کاخ کوچک و بزرگ از دوره های قاجاریه و پهلوی در سعدآباد وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاخ احمدشاهی ، کاخ موزه سبز فعلی، کاخ موزه ملت، موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاست جمهوری، موزه هنرهای زیبا فعلی، موزه مردم شناسی، موزه ظروف سابق، کاخ غلامرضا یا ساختمان تبصره 36، ساختمان جمهوری، موزه بهزاد و دفینه، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه آبکار.

موزه جواهرات ملی کجاست؟

خیابان فردوسی

این موزه تا قبل از انقلاب فعالیت داشته و بعد از آن تعطیل و دوباره در 1369 برای عموم بازگشایی شد. جواهرات مهم این موزه الماس دریای نور، تخت طاووس یا تخت خورشید، تخت نادری و کره جواهر نشان است . موزه جواهرات ملی با مساحتی حدود 1000 مترمربع مجهز به سیستم ایمنی است که توسط آلمانی ها ساخته است .

جواهرات شاخص موزه عبارتند از: دریای نور که درشت ترین و زیباترین الماس برلیان در میان گوهرهای سلطنتی ایران و یکی از گوهرهای معروف جهان است . گفته می گردد این الماس هزار سال پیش کشف و استخراج شده است . وزن آن اکنون هفت مثقال و 20 نخود، یعنی در حدود 182 قیراط ، و صورتی است ، ولی پیش از تراش ، زیادتر از این بوده است . این الماس توسط نادرشاه افشار، جزو هدایای محمد شاه گورکانی و غنایم جنگی از هند به ایران آورده شده و بعد از طی دوران های مختلف به دست شاهان قاجاریه رسیده است . دریای نور تا زمان ناصرالدین شاه در وسط یکی از بازوبندهای سلطنتی نصب می شد، ولی در زمان او که استفاده از بازوبند منسوخ شد، آن را به صورت پیش کلاه درآوردند و در قابی زرین با شیر و خورشید و تاج مرصع به 457 قطعه برلیان ریز و عالی و چهار قطعه یاقوت قرار دادند. این الماس برلیان از دو سو تراش خورده و به شکل هرم مثلث القاعده ای است که قاعده آن چهار سانتی متر درازا و سه سانتی متر پهنا دارد و دو سوی دیگر حدود دو سانتی متر است . همه سطوح دریای نور صاف و یک نواخت است ، جز یک سمت آن که فتحعلی شاه با کندن عبارت، از ارزش آن کاسته است . کره جغرافیایی از دیگر اشیای نفیس موزه است . وزن کره با پایه های طلایی آن حدود 37/5 کیلوگرم و در روی آن 51366 قطعه جواهر گوناگون به وزن 3656/4 گرم نشانده شده است . اقیانوس ها و دریاها زمردنشان و آسیا مرصع به یاقوت و لعل ، ایران مرصع به الماس ، اروپا مرصع به یاقوت ، آفریقا مرصع به یاقوت سرخ و کبود و آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا مرصع به یاقوت و لعل است و خط استوا از طریق الماس نشان داده شده و دو حلقه زرین ساده که در روی آن ها گل های الماس نشان نصب شده ، به طور متقاطع کره را در میان گرفته است .

بر روی کره القاب ناصرالدین شاه منبت و الماس نشان شده است . در این کره ، کوه دماوند با یاقوت درشتی تعیین و شهر تهران با یاقوت معروفی به نام اورنگ زیب نمایان است . تاج ماه جواهر دیگری است که بعد از دریای نور، در میان جواهرات سلطنتی خودنمایی می نماید. این سنگ سفید و خوش آب و رنگ بادامی شکل 112 قیراط وزن دارد و در وسط بازوبند سلطنتی بازوی چپ قرار داشت . اما بعدها به صورت دگمه یا بر روی سینه یا پیش کلاه نصب می کردند و اینک به صورت پیاده در خزانه جواهرات سلطنتی ایران نگه داری می گردد. تاج کیانی تاجی است که پادشاهان در مراسم تاج گذاری از آن استفاده می کردند.

موزه طبیعت و حیات وحش ایران کجاست؟

خیابان نیاوران دار آباد

ساختمان موزه با مساحتی حدود 12000 مترمربع در دو طبقه ، بخش های متعددی دارد که عبارتند از: بخش پرندگان و پستان داران با شش سالن که به این توضیح است : سالن مارها، گوزن ها، خرس قهوه ای آمریکای شمالی و پرندگان ، سالن آهو، قوچ ، قرقاول ، خرس ، پلنگ ، شغال ، روباه ، گرگ و سالن پستان داران قاره آفریقا و سالن آب زیان و خزندگان . بخش زمین شناسی با دو سالن که در آن ویژگی های دوران های مختلف زمین شناسی از نظر محیط زیست جانوری و گیاهی به تصویر کشیده شده است . سالن هشت که شامل بخش پروانه ها، عنکبوت ها، رتیل ها و عقرب ها است . موزه دارای کارگاه تاکسیدرمی است که در آن چگونگی فن حفظ و نگه داری موجودات به صورت غیر زنده به نمایش گذاشته شده است .

از جمله ویژگی های خاص این موزه دارا بودن نوع کم یاب پوست ببر است . هم چنین ، دو نمونه از نادرترین و زیباترین پستان داران جهان ، با نام های گور ایرانی و یوزپلنگ آسیایی در آن به نمایش گذاشته است .

از طریق سایت فلایتیو می توانید به خرید بلیط قطار به صورت اینترنتی بپردازید.

موزه هنرهای ملی ایران کجاست؟

خیابان بهارستان

این مجموعه در برگیرنده بهترین هنرهای ملی ایران در همه سال های اخیر مانند مینیاتور، تذهیب ، خاتم ، کاشی کاری ، قالی بافی ، پارچه بافی ، زری دوزی مخمل بافی ، میناکاری ، قلم زنی و معرق است . این ساختمان در 1309 ش به موزه تبدیل شده است . ساختمان موزه از همان دوران باقی مانده و فقط حوض وسط تالار برداشته شد.

موزه فرش ایران کجاست؟

تقاطع خیابان دکتر فاطمی ، و کارگر

ساختمان موزه فرش ایران معماری زیبایی دارد که آذین های نمای بیرونی آن شبیه به دار قالی است . سطح نمایشی موزه مساحتی برابر 3400 مترمربع را در بر می گیرد که شامل دو تالار است و برای نمایش انواع قالی های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می گیرد. در موزه فرش انواع گلیم ها و فرش های دست بافت ، با توجه به مرغوبیت و قدمت آن ها و با در نظر دریافت ویژگی های قالی ایران از لحاظ رنگ آمیزی ، طرح ، نقش ، بافت و تنوع مناطق قالی بافی حفظ و نگه داری می گردد.

مجموعه موزه فرش ایران شامل با ارزش ترین نمونه های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان به شمار میآید. معمولاً حدود 135 تخته از شاه کارهای قالی ایران ، بافت مراکز مهم قالی بافی مانند کاشان ، کرمان ، اصفهان ، تبریز، خراسان ، کردستان و جز آن ها، در تالار طبقه هم کف به معرض نمایش گذاشته می گردد. از ویژگی های موزه فرش قالیچه دست بافت ارزشمند و بی نظیر ایرانی ، کار فرش بافان کاشان ، در اندازه های 130 در 220 سانتی متر، معروف به قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی است که این شخصیت روحانی ملی را در لباس نظامی مسلح به تفنگ و اسلحه کمری ، قطار فشنگ نمایش می دهد. در شمسه بالای تصویر میرزا، کتیبه ای با عبارت و نام کارخانه ملامحمود دیده می گردد که احتمالاً، با توجه به این عبارات ، تاریخ بافت قالیچه سال های آخر دوره قاجار است .

قدیمی ترین فرش شناخته شده در جهان قالی 2500 ساله پازیریک است که در 1949 م ، در جنوب سیبری کشف شد و آن را بافت ایران در دوره هخامنشی دانسته اند. آشکار است که قالی بافی در ایران در دوره هخامنشی وجود داشته و در قرن پنجم پیش از میلاد، دوره ای طولانی از تکامل را پشت سر گذاشته است .

در این نمایشگاه نمونه هایی از قالیچه های تصویری شاهنامه بایسنغری به نمایش درآمده است که گوشه هایی از ادبیات ، اسطوره ، مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می دهد. این آثار همه در کارگاه قالی بافی استاد موسوی سیرت ، به کمک هنرمندان جوان ایرانی و ذوق و سلیقه استاد جهان دیده و تکنولوژی کامپیوتری آفریده شده اند.

موزه تاریخ یا تماشاگه تاریخ کجاست؟

خیابان ولی عصر، بالاتر از بلوار میرداماد نبش قبادیان

آثار به نمایش گذاشته شده در موزه تاریخ به تاریخ معاصر ایران (200 سال اخیر) اختصاص دارد و شامل ظروف و وسایل شخصی ناصرالدین شاه ، تابلوهای کمال الملک و ... است . در بخش تماشاخانه موزه ، تابلوهای رنگ روغن مربوط به قرن 13 هجری ، ظروف سفالی ، جام و ظروف فولادی که در قرون 12 و 13 هجری ، در کشورهای انگلستان ، روسیه و ایران ساخته شده اند و هم چنین ، ظروف شیشه ای از جنس کریستال متعلق به چکسلواکی سابق و کاسه و بشقاب چینی و بسکمک ظروف دیگر به نمایش گذاشته شده اند.

در بخش های دیگر تماشاخانه ، تابلوهای رنگ روغن که چهره های صنیع الدوله ، مصورالممالک ، ظهیرالدوله و مظفرالدین شاه در آن ها دیده می گردد، قلمدان های بسکمک با طرح های مختلف از جنس مقوای فشرده ، کاشی نقش برجسته ، قاب آینه از جنس نقره ، شمعدانی ها، نقاشی های مینیاتور از استاد فرشچیان ، انواع شمشیر و تفنگ ، کیف دستی ناصرالدین شاه و بسکمک آثار دیگر و در بخش نگارخانه نیز آثار به نمایش گذاشته شده هنرمندان مختلف دیده می گردد. در فضای باز مجموعه سفره خانه سنتی و مرکز خرید دایر است .

موزه ایران یا رضا عباسیکجاست؟

خیابان دکتر شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان

این موزه در بزرگداشت یکی از نگارگران عصر صفویه نامگذاری شده است. هدف از تشکیل آن گردآوردن، پاس داشتن، مطالعه کردن و شناساندن دستمایه های به یادگار مانده از هنرمندان چیره دست این مرز و بوم می باشد که به روی عموم شیفتگان هنر و فرهنگ والای ایران گگردده است. آثار این موزه از دوره ماقبل تاریخ تا قرن 13 هجری را در بر می گیرد. مراکز و تالارهای تشکیل دهنده این موزه هنری عبارت است از: تالار پیش از اسلام، تالار هنرهای اسلامی شامل: آثار هنری و صنعتی، نگار گری، خوشنویسی و کتابخانه

ادامه موزه های تهران کجاست؟ را در مطالب بعدی ما دنبال کنید!

منبع: چمدان
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 807

به "با موزه های شهر تهران آشنا شوید و سال جاری عید به آن ها سر بزنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با موزه های شهر تهران آشنا شوید و سال جاری عید به آن ها سر بزنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید