راهنمای جامع سفر به کوالالامپور

به گزارش علی آباد جدید، راهنمای جامع سفر به کوالالامپور

کوالالامپور که به اختصار KL نیز شناخته می گردد، مرکز کشور مالزی است. کلمه کوالا به معنی محل تلاقی دو رودخانه است و کلمه لامپور به معنی گل آلود است. علت نامگذاری این کلان شهر به این نام این است که در نزدیکی آن، دو رودخانه به نام های کالنگ(Klang) و گمبک(Gombak) همدیگر را قطع می نمایند(هنوز هم می توانید محل تلاقی این دو رودخانه را درست پشت مسجد مِردکا(Merdeka) ببینید. طی سالیان متوالی کوالالامپور به عنوان شهری مهم در آسیا رشد کرد. در مالزی، کوالالامپور به عنوان مرکز این کشور شناخته شده است. مردم از اقصی نقاط کشور برای کار و تجارت به این شهر می آیند. علاوه بر این از آنجایی که بسیاری مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری در کوالالامپور وجود دارد بسیاری از گردشگران عاشق سفر به کوالالامپور هستند.

راهنمای جامع سفر به کوالالامپور

به علاوه تنوع غذایی در این شهر بسیار زیاد است و گزینه های بسیاری برای صرف غذا در این شهر وجود دارد. بعلاوه برای خرید می توانید به مراکز خرید مدرنی که در مرکز کوالالامپور واقع شده اند بروید. کوالالامپور بهترین مقصد برای بازدید یا توقفی کوتاه است. اما بسیاری از توریستان طی سفرشان به مالزی دوباره به این شهر فوق العاده بر می گردند.

آب و هوای کوالالامپور

کوالالامپور جنگل های بارانی گرمسیری دارد و آب و هوای آن گرم و آفتابی همراه با باران های فراوان است. در فصل مانسون(فصل باران های موسمی) که از ماه اکتبر(آبان) آغاز شده و تا ماه مارس(فروردین) ادامه دارد، در شمال شرق آن شاهد بارش روزانه هستیم. مرطوب ترین ماه که با بیشترین مقدار بارش همراه است، ماه نوامبر(آذر ماه) است.

خشک ترین ماه که با کمترین مقدار بارش همراه است، ماه ژوئن(تیر ماه) می باشد. طغیان آب در کوالالامپور وقتی که بارش باران خیلی شدید است، مخصوصا در مرکز شهر و نواحی که به رودخانه منتهی می شوند، امری عادی محسوب می گردد. گرد و خاک حاصل از آتش سوزی جنگل ها در نزدیکی سوماترا گاهی اوقات مهی از گرد و خاک در آن ناحیه ایجاد می نماید.(به خصوص بین ماه های ژوئن و آگست(تیر و شهریور)).

دما در طول سال ثابت است. بیشینه دما بین 31-33 درجه سانتیگراد و کمینه دما بین 22-23 درجه سانتیگراد است.

روش های سفر به کوالالامپور

سفر با هواپیما

سفر از فرودگاه بین المللی کوالالامپور(KLIA) - ترمینال اصلی

این فرودگاه در 50 کیلومتری جنوب غربی کوالالامپور واقع شده است. فرودگاه بین المللی کوالالامپور در سال 1998 افتتاح شد و به عنوان یکی از بهترین فرودگاه های جهان شناخته می گردد. این فرودگاه جایگزین فرودگاه بین المللی سلطان عبدالعزیز شاه در سوبانگ شد. در حال حاضر فرودگاه سلطان عبدالعزیز فقط برای پروازهای چارتر و هواپیماهای جت استفاده می گردد.

اگر توریست باشید، اثر انگشتتان هنگام ورود به این فرودگاه گرفته خواهد شد.

جابجایی از فرودگاه با قطار

قطارهای فرودگاه ترمینال اصلی فرودگاه را به سیستم مسافربری مرکزی کوالالامپور وصل می نمایند. قطارهای سریع السیر KLIA Ekspres طی 28 دقیقه به مقصد می رسند. در شلوغ ترین زمان(بین ساعت 5:00 تا 9:00 و 16:00 تا 22:00) یک قطار هر 15 دقیقه حرکت می نماید. در غیر این صورت بقیه زمان ها، هر 20 دقیقه این قطارها حرکت می نمایند. قطارهای KLIA Transit طی 36 دقیقه به فرودگاه می رسند، و در فرودگاه های سَلَک تینگی(Salak Tinggi)، پوتراجایا(Putrajaya) و بندر تاسک سلطان(Bandar Tasik Selatan) توقف می نمایند. بهای بلیط این دو نوع قطار(Transit و Ekspres) با هم تفاوتی ندارد. و اگر چه هر دو قطار یک مسیر را از مبدا تا مقصد طی می نمایند، مدت زمانی که مسیر را طی می نمایند با هم فرق دارد. مراقبت باشید که این دو قطار را با هم اشتباه نگیرید.

از ایستگاه قطار شهری کوالالامپور( KL Sentral)، اولین قطار ترنزیت ساعت 4:33 حرکت می نماید؛ و آخرین قطار ترنزیت ساعت 1:03 از فرودگاه حرکت می نماید. اولین قطار اکسپرس ساعت 5:00 حرکت می نماید؛ و آخرین قطار اکسپرس ساعت 1:03. اگر می خواهید اول صبح یا آخر شب سوار قطار اکسپرس شوید، شاید بلیطی برای فروش وجود نداشته باشد و نتوانید بلیط تهیه کنید. بنابراین زمانی که به ایستگاه قطار رسیدید بلیط بخرید.

بهای بلیط برای قطار مستقیم بین فرودگاه و ایستگاه قطار گران است. راه ارزانتر، سریع تر و بهتر این است که بلیط قطار ترنزیت را به مسیر KLIA/klia2-Putrajaya/Cyberjaya بگیرید و سپس بلیط مسیر Putrajaya/Cyberjaya-KL Sentral را تهیه کنید. کل کرایه 23.40 رینگیت می گردد. اما اگر همین مسیر را بخواهید مستقیم طی کنید، بهای بلیط 55 رینیگیت خواهد شد. با روش غیر مستقیم کرایه 10% ارزان تر خواهد شد. زمان سفرتان 66 دقیقه به طول می انجامد، که 30 دقیقه آن به خاطر معطلی برای عوض کردن مسیر است.

جابجایی از فرودگاه با اتوبوس

ایرپورت کوچ(Airport Coach): اتوبوس های سریع السیری هستند که هر 30 دقیقه بین ایستگاه های قطار و فرودگاه، بین ساعت های 5:30- 00:30 از ایستگاه قطار، و بین ساعت های 5:00- 23:00 از ایستگاه فرودگاه حرکت می نمایند. این سفر حدود یک ساعت طول می کشد و هزینه آن 11 رینگیت است. این اتوبوس ها راحت و مجهز به دستگاه تهویه هوا هستند، اما رانندگان این اتوبوس ها عبوس و کم حرف هستند.

استار شاتل(Star Shuttle): این اتوبوس ها از فرودگاه به سمت ایستگاه های Kota Raya و Pudu Raya می روند. (هر دو این ایستگاه ها نزدیک محله چینی ها هستند). بهای بلیط این اتوبوس ها 12 رینگیت است. بعلاوه ترنسفری از هتل است که شما را از ترمینال دو فرودگاه مستقیما به هر هتلی که بخواهید می برد. بهای آن فقط 15 رینگیت است. می توانید بلیط را از باجه بلیط فروشی در طبقه همکف ترمینال دو فرودگاه که درساختمان ترمینال اتوبوس ها واقع شده است تهیه کنید. راننده استار شاتل شما را به پودو رایا(Pudu Raya) خواهد برد. در پودو رایا شما به ون کوچکی منتقل خواهید شد. این ون شما را به دم در هتل خواهد رساند.

سِپنگ امنیباس(Sepang Omnibus): سرویس اتوبوس های محلی سپنگ امنیباس مستقیما به سِرِمبان(Seremban) در نگری سمبیلان(Negeri Sembilan)، بانتینگ(Banting) در سلانگور(Selangor)، و محله سپانگ خواهند رفت. جایی که می توانید اتوبوس های پورت دیکسون و نگری سمبیان را سوار شوید. این اتوبوس ها ممکن است راحت نباشند و برنامه کاری منظمی نداشته باشند.

جابجایی از فرودگاه با تاکسی

از مسافران خواسته می گردد که از کوپن تاکسی در نقطه خروج استفاده نمایند. رانندگانی که اطراف فرودگاه و راه آهن شهری هستند، سعی در فریب شما خواهند داشت. اگر کسی به سمتتان آمد و از شما سوال کرد که کجا می روید، به او اعتماد نکنید. آن ها به دروغ می گویند که هیچ وسیله دیگری برای جابجایی شما نیست و کرایه راه را با شما چند برابر حساب خواهند کرد. پیشنهاد می گردد که مسافران از برنامه های کاربردی مثل اوبر(Uber) و گرب کار(GrabCar) استفاده نمایند که معمولا تاکسی های آن ها از تاکسی های عادی ارزان تر است. (این برنامه ها مشابه اسنپ در ایران هستند).

لینک دانلود اپلیکیشن اوبر در گوگل پلی استور

لینک دانلود اپلیکیشن اوبر در اپ استور

لینک دانلود اپلیکیشن گرب در گوگل پلی استور

لینک دانلود اپلیکیشن گرب در اپ استور

از فرودگاه کوالالامپور به مرکز شهر کوالالامپور: فقط لیموزین ها و تاکسی های فرودگاه اجازه دارند مسافرینی که از فرودگاه می آیند را سوار نمایند. کوپن این تاکسی ها را درست قبل از اینکه از گیت فرودگاه خارج شوید از باجه لیموزین ها بخرید. سعی کنید تاکسی های خود فرودگاه را سوار شوید. چون هزینه آن ها تا خود کوالالامپور 74.80 رینگیت است. در حالیکه هزینه ماشین های دیگر با وجودیکه کیفیت بهتری هم نسبت به تاکسی های فرودگاه ندارند 100 رینگیت است. برای کسانی که تنها سفر نمی نمایند برای جابجایی از فرودگاه تاکسی گزینه مناسبی است و هزینه آن ارزان خواهد شد.

از مرکز شهر کوالالامپور به فرودگاه: هر تاکسی ای، مثل تاکسی هایی که قرمز و سفید هستند و با کیلومترشمار هزینه راه را حساب می نمایند، می توانند مسافران را به فرودگاه برسانند. هر چند راضی کردن رانندگان برای اینکه از کیلومتر شمار استفاده نمایند کار دشواری است. اگر نتوانستید آن ها را راضی کنید که از کیلومترشمار استفاده نمایند، قبل از حرکت، کرایه مسیر را با آن ها طی کنید. کرایه در مجموع با احتساب کرایه ورود به فرودگاه (که 12 رینگیت است) بین 80 تا 100 رینگیت خواهد شد.

سفر از ترمینال 2 فرودگاه بین المللی کوالالامپور(klia2)

ترمینال 2 فرودگاه بین المللی کوالالامپور در ماه می 2014 آغاز به کار کرد. این ترمینال جایگزین ترمینال (LCCT) شد. فاصله این ترمینال از ترمینال اصلی فرودگاه کوالالامپور حدود 2 کیلومتر است. ایرلاین های ایرایشیا(AirAsia)، تایگر ایرویز(Tiger Airways)، و سبو پسیفیک( Cebu Pacific) در این ترمینال فعال هستند.

الزامات بازرسی امنیتی در پروازهای داخلی و بین المللی فرق دارد. از مسافران بین المللی، انتظار می رود که هر نوشیدنی که همراه دارند(حتی آب) را در اختیار بازرسی قرار دهند. اما مسافران داخلی می توانند حتی با بطری 1.5 لیتری آب هم از بازرسی عبور نمایند. مسافرانی که از کشورهای با ریسک بالا می آیند، ممکن است بازرسی بیشتری شوند.

جابجایی از فرودگاه با قطار

ترمینال 2 فرودگاه بین المللی کوالالامپور به وسیله قطارهای سریع السیر مخصوص فرودگاه(KLIA Ekspres) به ترمینال اصلی فرودگاه بین المللی کوالالامپور متصل است. بهای بلیط یکطرفه از ایستگاه سنترال به فرودگاه و بالعکس55 رینگیت است.(این مسیر با قطارهای سریع السیر 33 دقیقه و با قطارهای معمولی 39 دقیقه طول می کشد). همه قطارها قبل از اینکه بخواهند به ترمینال 2 فرودگاه یا به ایستگاه سنترال بروند، در ترمینال اصلی فرودگاه توقف دارند. جابجایی بین ساختمان ترمینال اصلی فرودگاه و ترمینال 2 فرودگاه کمتر از 3 دقیقه طول می کشد. و بهای آن 2 رینگیت است.

جابجایی از فرودگاه با اتوبوس

چندین شرکت اتوبوسرانی به کوالالامپور و شهرهای دیگر در طبقه پایین ترمینال 2 فرودگاه سرویس می دهند.

اسکای باس(SkyBus): این اتوبوس ها هر نیم ساعت یکبار مستقیما از ترمینال 2 فرودگاه به ایستگاه قطار سنترال و بالعکس سرویس دارند. بهای بلیط آن ها 11 رینگیت است. بلیط های اسکای باس را می توان همراه با پرواز ایر ایشیا به قیمت 8.90 رینگیت به صورت یکطرفه رزرو کرد. اما توجه داشته باشید که اگر از پرواز جا ماندید و یا به هر علتی سفر خود را کنسل کردید، هزینه اسکای باس همچون بقیه خدمات اضافی که در بلیط رزرو شده خود دارید، عودت داده نخواهد شد.

استار شاتل(Star Shuttle): این اتوبوس ها مستقیما به ترمینال اتوبوس پِکِلینگ(محله چینی ها در کوالالامپور) سرویس دارند. بهای بلیط آن ها 10 رینگیت است. این اتوبوس ها بعلاوه خط مستقیمی به چندین هتل در شهر دارند. می توانید این شرکت را برای آگاهی از آخرین مسیرها و برنامه ها چک کنید.

12 گو ایشیا(12Go Asia): بهترین انتخاب برای مسافرین جنوب شرق آسیاست، تا بلیط اتوبوس، قطار، کشتی و هواپیما را به صورت آنلاین خریداری نمایند.

بلیط آنلاین اتوبوس(BusOnlineTicket): بهترین انتخاب برای مسافرین جنوب شرق آسیاست، تا بلیط اتوبوس را به صورت آنلاین به روشی کاملا معین، امن و راحت خریداری نمایند.

اتوبوس های شاتل به صورت رایگان بین ترمینال اصلی و ترمینال 2 فرودگاه در دسترس هستند.

جابجایی از فرودگاه با تاکسی

از ترمینال 2 فرودگاه: باجه های تاکسی در طبقه همکف ترمینال 2 قرار دارند.

به ترمینال 2 فرودگاه: همچون ترمینال اصلی فرودگاه کوالالامپور، هر تاکسی¬ای می تواند مسافرین را به ترمینال 2 فرودگاه ببرد.

وسایل سفر درون شهری در کوالالامپور

سیستم حمل ونقل عمومی در کوالالامپور به مقدار کافی پیشرفته است تا نسبتا راحت و کارآمد باشد. اما هنوز فضای زیادی برای بهبود آن وجود دارد. کوالالامپور، همچون بسیاری شهرهای در حال توسعه دیگر، با ترافیک فلج نماینده ای در طول دوره ای از روز روبرو است. در ساعاتی که عجله دارید، می توانید چندین روش حمل و نقل را با هم ترکیب کنید. برای مثال در ساعات اوج ترافیک می توانید از مونوریل استفاده کنید، و با تاکسی به سفر خود سرانجام دهید.

سفر با قطار

راه آهن شهری در چهار نوع متمایز خدمات رسانی می نماید.

مونوریل ال آر تی/ ام آر تی(LRT/مترو & Monorail):

این مونوریل ها زیر نظر RapidKL خدمات رسانی می نمایند که اتوبوس های شهری نیز زیرنظر این شرکت هستند. این مونوریل ها نزدیک ترین وسیله به مترو هستند. مونوریل ها روی ستون های بتونی حرکت می نمایند. این مونوریل ها تنها یک ایستگاه مرکزی زیرِ زمین دارند. مونوریل های ال آر تی پنج خط دارند: خط سری پتالینگ(Sri Petaling)، خط آمپانگ(Ampang)، خط کلانا جایا(Kelana Jaya)، خط مونوریل و خط سونگای بولو کاجانگ|(Sungai Buloh-Kajang). مونوریل کاملا از سطح زمین بالاتر است، و حرکت در طول مسیر آن، چشم انداز زیبایی از مرکز شهر را پیش روی شما می گذارد.

بهای بلیط مونوریل ها ارزان است(حدود یک رینگیت). از سال 2012 به بعد، ارتباط بین خطوط مختلف ال آر تی بسیار بهبود بخشیده شد. مسافران تنها باید بلیطی برای جابجایی بین خطوط منویل و ال آر تی، یا داخل خود سیستم ال آر تی تهیه نمایند. به استثنای خطوط کا تی ام(KTM)، برای این مسیر بلیطی جداگانه نیاز است. برای خرید بلیط های ال آر تی باید از دستگاه های فروش اتوماتیک که حدبیشتر تا 5 رینیگیت را قبول می نمایند، استفاده کنید. کارگر غرفه به شما بلیط نمی فروشد، او تنها اسکناس های شما را به پول خرد تبدیل می نماید و شما دوباره مجبور خواهید شد که از دستگاه های فروش اتوماتیک استفاده کنید. بنابراین از قبل پول خرد آماده کنید.

کا تی ام کوموتر(KTM Komuter):

دو خطی که در مرکز شهر به هم می رسند و تا حومه شهر امتداد دارند. این خطوط از شمال به غارهای باتو(Batu Caves) و از جنوب به میدوَلی مگا مال(Midvalley Mega Mall) می رسند. قطارها مثل ال آر تی و مونوریل منظم نیستند: می توانید برای 20 دقیقه انتظار برنامه ریزی کنید، اما انتظار شما به احتمال زیاد 5-10 دقیقه طول خواهد کشید. بهتر است برای سفر خود حساب شده عمل کنید و سفر خود را طبق جول زمانی رسمی که در کا تی ام کوموتر وجود دارد برنامه ریزی کنید.

ای آر ال(ERL):

قطارهای این خط از ایستگاه قطار سنترال تا فرودگاه کوالالامپور در حرکت هستند. قطارهای سریع السیر مسیر را به صورت یکطرفه مستقیم تا مسیر می پیمایند و بهای آن ها 55 رینگیت است. قطارهای عادی در ایستگاه بندر تاسیک سلاتان، پوجاترایا، و سالاک تینگی توقف می نمایند. بهای بلیط قطارهای سریع السیر گران است. راه چاره ارزانتر و سریعتر برای این مسیر این است که، بلیط قطارهای عادی از فرودگاه به مقصد پوجاترایا را بخرید و سپس در ایستگاه پوجاترایا بلیط ایستگاه سنترال را بگیرید. با این روش به جای اینکه 55 رینگیت برای بلیط بپردازید، 23 رینگیت می پردازید. سفر شما با این قطارها 66 دقیقه طول می کشد.

سفر با اتوبوس

اتوبوس های دو طبقه هاپ آن هاپ آف کوالالامپور(KL Hop-on Hop-off)

اتوبوس های مخصوص حمل توریستان هستند که به 42 نقطه قابل توجه در شهر می روند و برای تماشا منظره ها اطراف استفاده می شوند. این اتوبوس ها مجهز به وای فای رایگان هستند. به وسیله هدفون هایی که در اتوبوس ها تعبیه شده می توانید به اطلاعات توریستی که دورن آن ها گزارش می گردد گوش دهید. بلیط های این اتوبوس برای 24 تا 48 ساعت معتبر هستند. نیازی نیست برای بچه ها زیر 5 سال بلیط تهیه گردد. برنامه این اتوبوس ها هر نیم ساعت یکبار است اما به علت ترافیک ممکن است 2 ساعت برای آمدنشان معطل شوید. بنابراین سعی کنید خارج از ساعات اوج ترافیک از این اتوبوس ها استفاده کنید.

اتوبوس های رایگان گو کوالالامپور(Go KL)

در تاریخ 1 سپتامبر 2012 در محدوده تجاری مرکزی با دومسیر دایره ای شکل، آغاز به کار کردند. خط بنفش از ایستگاه پاسار سنی(Pasar Seni) آغاز می گردد و به سمت مراکز خرید بوکیت بینتانگ(Bukit Bintang)، می رود. جایی که به خط سبز در مرکز خرید کوالالامپور متصل می گردد. از 1 می 2001، دو مسیر دیگر به این خطوط اضافه شد. خط قرمز مرکز تجاری کوالالامپور را به جنوب، و کوالالامپور مرکزی را به جالان توانکو عبدارحمن(Jalan Tuanku Abdul Rahman) در محله چو کیت(Chow Kit) متصل می نماید. در مِدان مارا(Medan Mara) به خط آبی می رسد، که از آنجا ادامه پیدا می نماید تا به خطوط بوکیت بینتانگ برسد.

رپید کوالالامپور(RapidKL)

شبکه گسترده و ارزانی از اتوبوس های عمومی که در داخل و اطراف کوالالامپور سرویس دهی می نمایند. کوشش های اخیر جهت بازسازی و تعمیر سیستم اتوبوس ها منجر به بهبود علائم جاده ای در مسیر اتوبوس ها شده است. اتوبوس ها خودشان اطلاعات مقصدی واضحی دارند. اتوبوس های رپید کوالالامپور در سه دسته جای می گیرند:

بندر(Bandar) که با حرف(B) نشان داده می شوند و مسیرشان مرکز شهر است.

اوتاما(Utama) که با حرف(U) نشان داده می شوند و مسیرشان حومه شهر است.

تِمپاتان(Tempatan) که با حرف (U) نشان داده می شوند و به ایستگاه های قطار خدمات رسانی می نمایند.

برای هر سه مسیر اتوبوس های رپید کوالالامپور، هم می توانید بلیط های تک نفره منطقه ای zone-based را بخرید(که قیمتشان از 1 رینگیت برای یک منطقه تا 3 رینگیت برای 4 منطقه است). یا می توانید از کارت های تاچ اند گو(Touch ‘n Go) استفاده کنید. به علاوه اتوبوس های اکسپرس(تندرو) در بزرگراه ها خدمات رسانی می نمایند. و قیمت آن ها 3.80 رینگیت است. این اتوبوس ها از 6 صبح تا 11 شب سرویس دهی می نمایند، و سرویس شبانه ندارند.

سفر با تاکسی

اگر می خواهید که از قابلیت کیلومترشمار در تاکسی ها استفاده کنید، تاکسی های عادی با خطوط قرمز و سفید و تاکسی های اجرایی آبی روشن گزینه خوبی می توانند باشند. بعلاوه هزینه های اضافی کمی برای ارتباطات مخابراتی(حدود 2 رینگیت)، چمدان(حدود 1 رینگیت برای هر چمدان) و… وجود دارد. به مسافرین پیشنهاد می گردد که اپلیکیشن هایی مثل اوبر(Uber) و یا گرب(Grab) را برای این منظور استفاده نمایند. چون تاکسی هایی که به وسیله این اپلیکیشن ها سرویس می دهند، معمولا ارزانتر هستند.

خطوط قطار به خوبی شهر را پوشش می دهند، بنابراین نیازی به استفاده از تاکسی برای رفتن به هتل ها یا منطقه ها تماشای در این شهر پیدا نمی کنید. اما اگر مجبور به استفاده از تاکسی شدید، بسیاری از رانندگان مخصوصا در ساعات اوج ترافیک یا هوای بارانی، قبول نمی نمایند که از کیلومترشمار استفاده نمایند. در صورت عدم استفاده از کیلومترشمار قیمت ها 2 تا 10 برابر خواهد شد. اگرچه این کار غیرقانونی است، تنها کاری که شما می توانید انجام دهید این است که در پی راننده دیگری بگردید. تاکسی ای که در خیابان ها پرسه می زند، احتمال بیشتری می رود که از کیلومترشمار استفاده کند، تا تاکسی ای که در منطقه ها توریستی در کمین توریستان نشسته است.

اگر سوار تاکسی ای شدید که راننده اش قبول نکرد از کیلومتر شمار استفاده کند، 10 رینگیت، حتی در ساعات ترافیک، برای گردش بیشتر نقاط شهر کافی است. اگر در هتلی گران قیمت اقامت دارید، این موضوع را از راننده مخفی نگه دارید، و به جای دادن آدرس هتل، آدرس نزدیک ترین مرکز خرید به هتلتان را به راننده بدهید. اگر پول زیادی به همراه دارید، سعی کنید که راننده متوجه این موضوع نگردد.

از رفتن به ایستگاه تاکسی و دادن آدرس مقصدی که قصد رفتن به آن را دارید و روی کاغذ نوشته اید، به راننده اجتناب کنید. ممکن است 4-5 راننده بیشتر نباشند که طبق آدرسی که نوشته اید به مقصد بروند. بیشتر رانندگان مسیری را انتخاب می نمایند که به وسیله آن پول بیشتری از شما دریافت نمایند. سعی کنید که آدرسی که قصد رفتن به آن را دارید، به ذهنتان بسپارید، و به جای رفتن به ایستگاه های تاکسی، در همین خیابان تاکسی ای را صدا بزنید.

هنگام نیمه شب 50 درصد به هزینه تاکسی اضافه می گردد. مثلا اگر در ساعت 1 نیمه شب، کیلومتر شمار 12 رینگیت را نشان می دهد، شما باید 12 رینگیت به اضافه 6 رینگیت اضافه بپردازید.

در ساعات اوج ترافیک بهتر است که حمل و نقل عمومی را با تاکسی ترکیب کنید.

بعضی از رانندگان تاکسی نزدیک هتل ها هستند که تورهایی مشابه تورهایی که شرکت های رسمی ارائه می دهند، به شما پیشنهاد می نمایند. بعضی از این رانندگان کاملا به مسیرها و مکان های تماشای آشنایی دارند، و به این ترتیب می توانید یک تور خصوصی با معینات توری رسمی داشته باشید، اما با قیمت کمتر. فقط قبل از چانه زدن با راننده از قیمت تورها اطلاع حاصل کنید.

سفر با ماشین

کوالالامپور جاده های با کیفیت و سیستم بزرگراهی گسترده ای دارد. اما رانندگی در ساعات اوج ترافیک و یا به علت پیچیدگی شبکه بزرگراهی و علائم جاده ای، که به علت نوشتار آن ها به زبان بومی مردم این شهر است، ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. اگر در این شهر رانندگی می کنید، حواستان به رانندگانی باشد که به یکباره لاین عوض مینمایند. و همینطور موتورهایی که لابلای ماشین ها در حرکت هستند.

در جاده نواحی شلوغی مثل بنگسر یا بوکیت بینتانگ پارک نکنید. چون ممکن است ماشین ها با پارک ها کردن در کنار ماشین شما در 2 یا 3 لاین، راه خروج شما را مسدود نمایند.

اجاره ماشین در کوالالامپور و بقیه شهر های مالزی، گزینه ای برای سفر است. اما سیستم و علائم جاده ای به زبان بومی است و همین شما را با مشکل روبرو می نماید. پیشنهاد می گردد که هنگام کرایه ماشین از شرکت هایی که ماشین اجاره می دهند، یک GPS هم کرایه کنید. ممکن است رانندگان از اپلیکیشن های مسیریابی مثل Google Maps و یا Waze هم استفاده نمایند.

هزینه بنزین و پارکینگ در این شهر عموما پایین است. بهتر است که یک کارت تاچ اند گو همراه داشته باشید. چون در بعضی باجه های ورودی مراکز خرید شهر وجه نقد پذیرفته نمی گردد و بعضی از آن ها کاملا الکترونیکی شده اند.

زبان مردم کوالالامپور

زبان باهاسای مالزیایی به عنوان زبان رسمی این کشور شناخته شده است. زبان انگلیسی هم به طور گسترده ای در شهرهای کشور مالزی صحبت می گردد.

با این حال کوالالامپور، به عنوان قطب مالی این کشور، محل زندگی بسیاری از مردم با پیشینه و قومیت های مختلف است. بنابراین دور از انتظار نیست که صحبت به بسیاری از زبان ها در این شهر به گوش شما بخورد. بیشتر مردم چینی که در کوالالامپور اقامت دارند، به زبان کانتونی صحبت می نمایند. دیگر زبان های چینی- هاکین، تئوچو و هاکا- هستند. که مردم کمتری به این زبان ها صحبت می نمایند. اما حتی مردمی که به این زبان ها صحبت می نمایند، به خوبی می توانند به زبان کانتونی صحبت نمایند. قومیت های هندی نیز عموما به زبان تامیل صحبت می نمایند.

منطقه ها تماشای کوالالامپور

کوالالامپور بسیاری از جاذبه های معماری را در خود جای داده است. بزرگترین ساختمان های قدیمی مربوط به زمان استعمار انگلیس در مرکز شهر واقع شده اند. این ساختمان ها آمیزه ای از معماری انگلیس و آفریقای شمالی هستند. نزدیک میدان مِردِکا، مسجد جامع سلطان عبدالصمد که به سبک مغولی ساخته شده است، قرار گرفته است. هر ساله در مسجد نگارا، یعنی مسجد ملی این شهر روز استقلال مالزی(1965)، جشن گرفته می گردد. بنای یادبود ملی در باغ های دریاچه زیبا، از بنای به یاد ماندنی ایوو جیما در ویرجینیا الهام گرفته است. باغ مجسمه آسین نزدیک به این محل است. اگرچه بعضی ساختمان های بلند این شهر همچون برج کوالالامپور نسخه هایی ناخوشایند از دیگر ساختمان های مشهور جهان هستند، برج های دوقلوی پتروناس واقعا شگفت انگیز هستند.

اگر در پی مکانی اصیل تر هستید، می توانید به کامپونگ بارو سری بزنید. این دهکده یکی از آخرین دهکده های به جامانده از سنت مالایی است که در مرکز کوالالامپور واقع شده است. در این دهکده می توانید نگاهی اجمالی بر سبک زندگی سنتی مالایی ها داشته باشید و نظاره گر خانه های کامپونگ باشید که تا به امروز به خوبی حفاظت شده اند.

کوالالامپور شهری گرم، شرجی و گاهی شلوغ است، بنابراین دستگاه های تهویه هوا در مراکز خرید و رستوران ها تعبیه شده است. بیشتر جاذبه های این شهر در تعطیلات و آخر هفته شلوغ هستند و در طول هفته خلوت هستند.

خرید در کوالالامپور

خرید در کوالالامپور یکی از بزرگترین تفریحات مسافران است. کوالالامپور خود به تنهایی 66 مرکز خرید دارد، و به عنوان یکی از مراکز خرید در آسیا شناخته می گردد. کوالالامپور قطب صنعت مد در مالزی است. اجناس در هر رِنج قیمتی در این شهر در دسترس هستند.

مرکز خرید سوریا کوالالامپور(Suria KLCC)

یکی از بزرگترین مراکز خرید در کوالالامپور است که زیر برج های دوقلوی پتروناس واقع شده است. این مجتمع 6 طبقه است و بسیاری از مارک ها و فروشگاه های زنجیره ای در این مجتمع مشغول به کار هستند. سوریا واژه ای مالزیایی و به معنی طلوع خورشید است. این مرکز خرید در 31 آگست 1999 افتتاح شد. بسیاری از مغازه های لوکس، کافه ها و رستوران ها در این مرکز خرید واقع شده اند. بعلاوه این مرکز خرید یک پرده سینما، تالاری مخصوص کنسرت، یک گالری هنر، و یک مرکز پژوهش علمی دارد. مرکز خرید سوریا محبوب ترین مرکز خرید در میان توریستان است. به وسیله ایستگاه LRT کوالالامپور می توانید به این مرکز خرید بروید.

مرکز خرید اینترمارک(The Intermark)

مرکز خرید اینترمارک که در مرکز شهر کوالالامپور واقع شده است، گزینه های خوبی برای خرید و رستوران دارد. از آنجایی که این مرکز خرید، فضایی مشترک با هتل دابل تری بای هیلتون دارد، اغلب مسافران هتل، مهاجران و افراد بومی به آن سر می زنند.

این مرکز خرید، میزبان بسیاری از رستوران های بین المللی مثل پورتو رومانو(Porto Romano)، رِد لوبستر(Red Lobster) و رستوران ایتالیایی ساوینی(Savini Ristorante) است. در ضمن شما می توانید محصولات تازه، گوشت و غذاهای دریایی و انواع نوشیدنی ها را در سوپرمارکت جایا(Jaya Grocer) که در همکف واقع شده است، بخرید.

مرکز خرید آمپانگ پارک(Ampang Park)

آمپانگ پارک یکی از اولین مراکز خرید مالزی می باشد که در نزدیکی مرکز خرید سوریا واقع شده است. می توانید به وسیله خرید کِلانا جایا و ایستگاه آمپانگ پارک که یک ایستگاه بعد از ایستگاه کوالالامپور مرکزی است، به این مرکز خرید بروید. ایستگاه قطار درست در زیر این مرکز خرید واقع شده است. یکی از ورودی های ایستگاه، همان ورودی مرکز خرید است. در این مرکز خرید می توانید بسیاری از لباس فروشی ها، جواهر فروشی ها و صرافی ها را بیابید. شما در این مرکز خرید می توانید سر تا پا لباس محلی مالزیایی بپوشید. بعلاوه می توانید مغازه های الکتریکی و یا تجهیزات الکتریکی نیز در این مرکز خرید بیابید. آمپانگ پارک ایام عید فطر تعطیل است.

مرکز خرید پاویلیون کوالالامپور(Pavilion Kuala Lumpur)

مرکز خرید پاویلیون کوالالامپور در بوکیت بینتانگ واقع شده است. این مرکز خرید در تاریخ 20 سپتامبر 2007 افتتاح شد. بعد ها به این مجموعه، 2 بلوک آپارتمان، یک بلوک اداری و یک هتل 5 ستاره اضافه شد. اطراف این مرکز خرید 8 مرکز خرید دیگر و ردیفی از بوتیک های خیابانی وجود دارد.

بیش از 450 مغازه در 7 طبقه این مرکز خرید وجود دارد. در میان بسیاری از مارک های معتبر جهانی در این مرکز خرید، می توانید بسیاری از مارک های محبوب داخلی را نیز بیابید. علاوه بر مغازه های متعدد، تعداد زیادی رستوران، یک فود کورت بزرگ، یک پرده طلایی سینما، و تعداد بیشماری از مکان های خوب دیگر وجود دارد. بیشتر طبقات این مرکز خرید به زنان اختصاص دارد. در این مرکز خرید می توانید تعداد زیادی اسپا، سالن زیبایی، و سالن مانیکور بیابید. مرکز خرید پاویلیون به همراه مرکز خرید سوریا، محبوب ترین مراکز خرید کوالالامپور در میان توریستان هستند. در سال 2009 این مرکز خرید جایزه نوآورترین مرکز خرید در میان توریستان را به دست آورد. در مجموع این مرکز خرید 15 جایزه داخلی و بین المللی برده است.

مرکز خرید اَونیو کِی(Avenue K)

مرکز خرید خیابان کا در جالان آمپونگ روبروی مرکز شهر کوالالامپور واقع شده است. به وسیله ایستگاه های Jalan Ampang و RapidKL LRT می توان به این مرکز خرید رفت. بسیاری از برندهای معروف بین المللی در این مرکز خرید یافت می شوند. بعلاوه در این مرکز خرید فروشگاه های بسیار مجللی برای لوازم و دکوراسیون منزل وجود دارد. علاوه بر همه این ها رستوران های متعددی در سراسر این مرکز خرید پراکنده شده اند.

کوپا کافی بوتیک(Cuppa Coffee Boutique)

کوپا در جالان آمپونگ، در کنار سفارت چین و روبروی سفارت تایلند واقع شده است. در این مرکز خرید با وجود محصولات متعدد قهوه، می توانید خریدی منحصر به فرد را تجربه کنید. این مرکز خرید انتخابی محبوب برای آن دسته از افرادی است به ماشین آلان و لوازم قهوه نیاز دارند. بیشتر مغازه های این مرکز خرید به صورت آنلاین نیز خدمات ارائه می نمایند.

رستوران های کوالالامپور

کوالالامپور مکان مناسبی برای معرفی غذاهای مالزیایی به شماست، چون بیشتر مردم در این شهر به زبان انگلیسی مسلط هستند و می توانند به شما شرح دهند که چه موادی درون ظرف غذای شما وجود دارد. بیشتر رستوران های کوالالامپور ساعت 10 شب بسته می شوند، اما در مرکز شهر همواره رستوران هایی وجود دارند که 24 ساعته هستند.

در ادامه به معرفی بعضی از رستوران های معروف کوالالامپور می پردازیم.

رستوران مارینیز آن 57(Marinis on 57)

رستورانی ایتالیایی که در طبقه 57 برجهای پتروناس 3 واقع شده است. این رستوران، رستورانی با کیفیت است که با وجود پنجره های سرتاسری و سقف تمام شیشه نمایی زیبا و نزدیک به برج های پتروناس دارد. علاوه بر رستوران، بار و سالن استراحتی که دارد، دکوراسیون این مجموعه بی نظیر است. و در منوی آن انواع غذاهای ایتالیایی گرم وجود دارد. غذاهای این رستوران، از جمله اسپاگتی های آن بسیار لذیذ هستند.

آدرس: Level 57, Menara 3 Petronas, Persiaran KLCC, 50088 Kuala Lumpur

☎ 60323866030+

ساعت کار رستوران: آدینه تا یکشنبه از ساعت 18:30 الی 24- دوشنبه ها از ساعت 19:00 تا 23:00

آدرس

ترویکا اسکای داینینگ(Troika Sky Dining)

رستوران ترویکا اسکای داینینگ در طبقه بیست و سوم برج B ترویکا در خیابان پرسیاران کوالالامپور واقع شده است. جدا از اینکه چشم انداز تماشای ابرها در آسمان، از این رستوران چیز دیگری است، غذای این رستوران هم باعث می گردد که در ردیف 10 رستوران برتر کوالالامپور قرار بگیرد. در سال 2014 این رستوران برنده جایزه غذاهای فرانسوی، ایتالیایی، یونانی و اسپانیایی شد.

آدرس: Level 23A, Tower B, The Troika, 19 Persiaran KLCC, 50450 KL

☎ 60321620886+

ساعت کار رستوران: همه روزه از ساعت 6 الی 22:30

آدرس

تِرتی اِیت کوالالامپور(Thirty8 KL)

رستوران تِرتی اِیت کوالالامپور، رستورانی بی نظیر در طبقه 38 هتل گرند حیات کوالالامپور است. رستوران تِرتی اِیت با منوی متنوعی که از غذاهای چینی، غذاهای دریای تایلندی، سوشی و ساشیمی ژاپن، و انواع استیک ها دارد مکانی وسوسه انگیز برای صرف غذاهای محلی است. و همین نکته این رستوران را به یکی از بهترین رستوران های شهر تبدیل نموده است. همه غذاهای رستوران تِرتی اِیت کوالالامپور بی نظیر هستند، اما پیشنهاد ما به شما سوشی ها و ساشیمی های بی عیب و نقص این رستوران است. پنجره های بزرگ این رستوران چشم انداز ای بی نظیر از برج های پتروناس را به این رستوران بخشیده است.

آدرس: Level 38, 12 Jalan Pinang, Kuala Lumpur

☎ 60321821234+

ساعت کار رستوران: همه روزه از ساعت 6 الی 23

آدرس

رستوران اِناک کوالالامپور(Enak Restaurant KL)

رستوران اِناک کوالالامپور با تخخصص در طبخ غذاهای تند مالایی، یکی از مشهورترین رستوران های مالایی در کوالالامپور است. این رستوران با دکوراسیونی بی نظیر در طبقه پایین تر گالری استارهیل قرار گرفته است. میزهای رستوران به سبک بالیایی هستند، و دکور آن با نور شمع و عتیقه جات برنجی تزئین شده است. غذاهای این رستوران حلال هستند و از آنجایی که تندی غذاهای این رستوران مناسب افراد محلی است می توانید از آشپزخانه آن درخواست کنید که مقدار فلفل غذای شما را کمتر کند.

آدرس: LG2, Feast Floor, Starhill Gallery, 181 Jalan Bukit Bintang, 55100 Kuala Lumpur

☎ 60321418973+

ساعت کار رستوران: همه روزه به جز روزهای یکشنبه از ساعت 5:30 الی 22:30- روزهای دوشنبه ممکن است ساعت کاری رستوران تغییر کند.

آدرس

رستوران پرگو کوالالامپور(Prego KL)

رستوران پرگو در هتل دِ وِستین واقع شده است. پرگو مرکز غذاهای ایتالیایی است. منوی این رستوران دو طبقه پر از غذاهای خاطره انگیز است، و بهترین تجربه از صرف غذا را برای شما رقم خواهد زد. دکور این رستوران نمایی از جهانی قدیم را برای شما تداعی می نماید. در حالیکه آشپزخانه شامل غذاهای مورد علاقه ایتالیایی است. برای مثال ریزوتو با سس بسیار نرمی از قارچ های وحشی و پنیر پارمزان، و راویولی خوشمزه که با تکه های گوشت مرغ پر شده است، در این رستوران سرو می گردد.

آدرس: 199, The Westin Kuala Lumpur, Jalan Bukit Bintang, Kuala Lumpur, 55100

☎60327318333+

ساعت کار رستوران: همه روزه از ساعت 12 الی 22:30- روزهای یکشنبه از ساعت 11:30

آدرس

در سفر به مالزی می توانید از این شهرها هم تماشا کنید:

مالاکا - اگر روزهای بیشتری در مالزی می مانید، جایی که حتما باید به آن سری بزنید مالاکا است. مالاکا شهری باستانی در مالزی است و به عنوان یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو شناخته می گردد. این شهر از تاریخ و فرهنگی غنی برخوردار است.

پنانگ - این شهر نیز به عنوان یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو شناخته می گردد. معروفیت این شهر بیشتر به خاطر غذاهای خیابانی قابل اعتماد آن و بهشت غذای مالزی، غذاهای بابانویونا پراناکان و لکسا است. بعلاوه سواحل بکر و کوچکترین پارک ملی مالزی که در این شهر واقع شده است را از دست ندهید.

ایپوه - با قطار 90 دقیقه طول می کشد تا به پارک موضوعی آبی آن سری بزنید، غذاهای آن را امتحان کنید، به چشمه های آب گرم آن بروید، از گل رافلزیا(گلی بسیار بزرگ با پهنای یک متر و وزنی حدود 7 کیلوگرم)، غارها و ساختمان های استعماری آن تماشا کنید.

فلات کامرون - حدود 200 کیلومتر از کوالالامپور و 85 کیلومتر از ایپوه فاصله دارد. می توانید از هوای خنک نمای دوست داشتنی فلات های آن لذت ببرید. شما در این فلات می توانید همانطور که در تاریخ استعماری آن غوطه ور می شوید از زمین های چای، مزارع سبزی و توت فرنگی تماشا کنید. در کنار کلبه های استعماری و خانه های ییلاقی آن می توانید هتل هایی لوکس و مدرن پیدا کنید. بعلاوه در این فلات می توانید به تماشای پرندگان در زیستگاه طبیغی خودشان بپردازید، در جنگل پیاده روی کنید و یا فعالیت های دیگری انجام دهید.

پارک ملی تامان نگاران - بزرگترین پارک ملی در شبه جزایر مالزی است. معروفیت این پارک به خاطر پیاده روی در جنگل و تنوع زیاد پرندگان و حشرات آن است.

پورت دیکسون - چندین ساحل در این منطقه وجود دارد که برای تعطیلات آخر هفته بسیار مناسب هستند.

بهترین نرخ بلیط سفر به کوالالامپور

برای رزرو هتل در کوالالامپور اینجا را کلیک کنید.

منبع: فلای تودی
انتشار: 18 آذر 1401 بروزرسانی: 18 آذر 1401 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2271

به "راهنمای جامع سفر به کوالالامپور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای جامع سفر به کوالالامپور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید