بدون دانستن این نکات به رفتینگ نروید

به گزارش علی آباد جدید، نکات ایمنی برای رفتینگ

رفتینگ، سرگرمیی هیجان انگیز و شاد و راهی عالی برای سرگرمی در طبیعت است. شاید فکر کنید برای رفتینگ باید مهارت کافی داشته باشد و کاملا با تجربه باشید اما اصلا این طور نیست کافیست فقط کمی با نکات ایمنی در رفتینگ آشنا باید تا با این سرگرمی مهیج، روزی هیجان انگیز را برای خودتان رقم بزنید. در ادامه خبرنگاران را همراهی کنید تا نکات لازم برای ایمنی در رفتینگ را برایتان بگوییم.

بدون دانستن این نکات به رفتینگ نروید

لوازم رفتینگ ایمن خریداری کنید

شاید قبل از رفتینگ به خرید بروید تا تجهیزات لازم برای ماجراجویی را تهیه کنید. قبل از خرید لوازم به دقت تحقیق کنید و چیزی خریداری کنید که ایمنی شما را به طور کامل تامین کند چون در صورت داشتن تجهیزات مناسب است که همه نکات ایمنی دیگر معنی پیدا می نماید. البته شاید هم بخواهید تمام لوازم رفتینگ را کرایه کنید در این صورت هم در پی برترین نوع این لوازم باشید.

همواره جلیقه نجات بپوشید

اینکه جلیقه نجات دارید به این معنی نیست که تحت هر شرایطی نجات پیدا می کنید! جلیقه ای را انتخاب کنید که کاملا میزان تان باشد و بعد از پوشیدن همه بندهای آن را هم ببندید. برای اینکه بفهمید آیا این جلیقه مناسب شما هست یا نه یک راهکار ساده وجود دارد و آن اینکه بعد از اینکه بندهای آن را بستید باید بتوانید به راحتی نفس بکشید و در عین حال نتوانید جلیقه را از قسمت سرتان در بیاورید.

همواره کلاه ایمنی سر کنید

فرقی نمی نماید که رفتینگ در رودخانه های خیلی خروشان باشد یا آرام تر، باید همواره کلاه ایمنی داشته باشید. حتی اگر اتفاقی هم در طول راستا نیفتد باز هم این کلاه در تمام مدت رفتینگ حس خوب امنیت و ایمنی را به شما می دهد.

لباس مناسب بپوشید

در بهار آب رودخانه کمی سرد است و خیس شدن لباس ها شاید کمی آزار دهنده باشد. البته که جای نگرانی نیست چون می توانید به راحتی لباس های ضد آب بپوشید و با این کار بدون اینکه خیس شوید از رفتینگ لذت ببرید. کفش مناسب هم یادتان نرود! کفشی که به محض افتادن در آب پر از آب می گردد مناسب رفتینگ نیست.

پارو را به درستی در دست بگیرید

اینکه پارو را به درستی در دست بگیرید نقش مهمی در ایمنی رفتینگ دارد. یک دست باید در پایین دسته پارو باشد و دست دیگر باید همواره در بالای دسته و بر روی قلاب T شکل باشد. قلاب از پلاستیک سخت درست شده و با نگه داشتن دست بر روی آن می توانید در صورت بروز اتفاق های ناگهانی کنترل اوضاع را در دست بگیرید.

در قایق بمانید

در هنگام رفتینگ حواستان به سنگ هایی که با جریان آب در حال حرکت هستند باشد. وقتی فرمان مانع از طرف راهنما صادر شد باید پارو را طوری در دست بگیرید که بعد از برخورد با سنگ دوباره در قایق بمانید و آماده برای پارو زدن دوباره باشید. اگر به رودخانه افتادید مهمترین کاری که باید انجان دهید این است که هول نشوید و قایق را پیدا کنید. بیشتر وقت ها وقتی کسی به داخل آب می افتد دقیقا در کنار قایق است در این صورت بدنه قایق را محکم بچسبید تا دیگر روی آب به این طرف و آن طرف نروید. اگر فاصله کمی تا قایق داشتید شنا کنید تا به قایق برسید اما اگر به داخل آب افتادید و از قایق دور بودید در پی راه های دیگری برای نجات باشید: قایق های دیگر و یا کناره های رودخانه. اگر هول شوید نمی توانید برای برگشت دوباره به قایق تمرکز کنید در این صورت نجات، کمی سخت می گردد. مطمئنا قبل از اینکه رفتینگ را آغاز کنید راهنما این قسمت را با جزئیات بیشتری برایتان شرح می دهد.

تکنیک های شنای صحیح را بدانید

شنا در رودخانه دو تکنیک دارد؛ اولین تکنیک حالتی هست که به پشت هستید، بینی و نوک انگشتان پا به سمت آسمان است و از آن جایی که سرتان رو به بالا قرار دارید می دانید که به کجا می روید. در این صورت در هنگام روبرو شدن با سنگ به راحتی می توانید مانع را از سر راه بردارید. بازوها هم باید از بدن دور باشد تا تعادلتان حفظ گردد. روش دیگر شنا که بیشتر افراد از آن استفاده می نمایند حالتی است که شکم روی آب قرار گرفته است. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر خیال دارید تا رسیدن به کناره های آب شنا کنید لحظه ای شنا را متوقف نکنید.

بدانید که برای جلوگیری از واژگون شدن قایق چه کنید

وقتی قبل از رفتینگ در حال گوش دادن به صحبت های راهنما هستید به بخش های سایدینگ بیشتر گوش دهید. های سایدینگ دستوری است که راهنما به عنوان آخرین کوشش برای جلوگیری از واژگونی قایق صادر می نماید. گاهی جریان آب و یا برخورد با صخره ها، قایق را در آستانه واژگونی قرار می دهد یادتان باشد در این لحظه اصلا هول نشوید و به محض شنیدن دستور های سایدینگ به سمتی از قایق بروید که واژگونی را خنثی کند.

هیچ وقت هول نشوید

در رفتینگ کسانی که با هر اتفاقی هول می شوند نمی تواند عکس العمل های لازم را انجام دهند. در صورت افتادن در آب اگر زمان را از دست بدهید از قاق دور و دورتر می شوید و برگشت دوباره تان به قایق کمی سخت می گردد. همواره شرایط با هول شدن بدتر می گردد در صورتی که اگر هول نشوید و آرام باشید بهتر می توانید فکر و عمل کنید.

به صحبت های راهنما گوش دهید

راهنمای شما کسی است که بارها رفتینگ انجام داده و می داند در هر موقعیتی چه عکس العملی باید انجام داد پس با دقت به هدایت های او گوش دهید تا رفتینگی هیجان انگیز و امن را پشت سر بگذارید.

منبع: raftmasters.com

منبع: الی گشت
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2073

به "بدون دانستن این نکات به رفتینگ نروید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدون دانستن این نکات به رفتینگ نروید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید