خانه هنری سحر، محل کارش هم هست!

به گزارش علی آباد جدید، وب سایت چیدانه - صدف حقیقت: انتخاب سبک و رنگ صحیح در دکوراسیون منزل تاثیر چشمگیری در فضای کلی خانه و حسی که از آن به صاحبان منتقل می گردد، می گذارد. زمانی که روحیه و علایق خود را بشناسید، متوجه می شوید که چه سبک دکوراسیونی می تواند احتیاج های شما را رفع کند و فضایی را به وجود آورد که آن را با هیچ نقطه ای از جهان عوض نکنید.

خانه هنری سحر، محل کارش هم هست!

در این میان اگر دستی هم در ساخت وسایل مختلف و هنر داشته باشید، با خلق آن ها چیدمان انحصاری خود را تکمیل نموده و مهر تاییدی بر طراحی داخلی خانه خود زده اید.

در این مطلب می خواهیم دکوراسیون خانه زیبای هنرمند ایرانی خانم سحر کرمی در شمال تهران را معرفی کنیم تا بتوانید از نکات مفید آن بهره مند شوید.

خانه سحر در یک نگاه

 • تعداد افراد ساکن: یک نفر (این واحد هوم آفیس است)
 • شغل صاحب خانه: طراح دکوراسیون و عکاس فدراسیون جهانی عکاسی
 • موقعیت شهر: تهران/ محله: نیاوران
 • متراژ فضا: 80 متر مربع
 • سال ساخت: 1392
 • طبقه اول
 • ملک شخصی
 • تعداد اتاق خواب: یک خوابه
 • تعداد سرویس بهداشتی: دو عدد
 • سبک دکوراسیون: تلفیقی
 • رنگ های غالب: آبی، کرم، قهوه ای
 • طراح: سحر کرمی
 • مدت زمان طراحی داخلی: 2 ماه

دکوراسیون خانه خود را در 5 کلمه توصیف کنید.

المان های قدیمی، فضای آرام و پر از رنگ

دلیل انتخاب این خانه برای شما چیست؟ چه مدت برای پیدا کردنش زمان سپری شد؟

وجود تراس و منظره سبز و نزدیک بودن به کوه از مواردی بود که باعث شد این واحد را انتخاب کنم البته این نکته که متراژ مورد نظرم را دارا بود هم در تصمیم گیری تاثیر داشت. چون می توانستم با هزینه کمتر آن را بازسازی کنم که البته همین متراژ هم هنوز جای کار دارد. من برای پیدا کردن این خانه حدود 4 ماه گشتم.

اطلاعاتی در رابطه با گذشته خانه خود دارید؟ آیا منزلتان بازسازی شده است؟

این خانه یک ملک قدیمی بوده که سال 91 با فوت صاحب خانه تخریب و تبدیل به آپارتمان شده است. خوشبختانه درخت های گردو و میوه به وصیت صاحب قبلی هیچ آسیبی ندیده و این ویوی سبز را به وجود آورده اند. این خانه توسط خودم بازسازی شده است.

داستان دکوراسیون خانه خود را تعریف کنید.

در ابتدای خرید، این ملک کارگاه هنری من محسوب می شد، ولی بعد ها به دلیل حجم زیاد کاری به نوعی به هوم آفیس من تبدیل شد، چون وقت زیادی را در آن می گذراندم. سپس هر وسیله ای که برایم ارزشمند بود مثلا قیچی، قاب و اشیایی که مربوط به اجداد من هستند و قدمت متوسط 200 ساله دارند (البته بیشتر ارزش معنوی دارند) را به این فضا آوردم. تقریبا بیشتر وسایل دکوری خانه از کار های عکس، نقاشی، خط و چوب خودم هستند و حتی رنگ دیوار را هم خودم انجام دادم. به همین دلیل هزینه زیادی برای من نداشت.

چرا این رنگ و سبک را برای چیدمان انتخاب نموده اید؟

رنگ آبی رنگی عرفانی است و به عنوان نماد آرامش شناخته می گردد. البته بقیه رنگ های استفاده شده در فضا هم مکمل آبی هستند.

زمانی که با دقت بیشتری به چیدمان خانه کوچک سحر نگاه کنید، متوجه می شوید که رنگ آبی در تنالیته های مختلف به کار برده شده است. رنگ آبی ملایم در دیوار نشیمن و در پس زمینه مبلمان کرم راحتی، با ورود نور خورشید آرامش بیشتری را در فضا به وجود می آورد. استفاده از رنگ آبی در اکسسوری و وسایل کوچک و بزرگ به خوبی دیده می گردد.

آیا برای دکوراسیون خانه فرایند خاصی را پیش گرفته اید؟

طبق فرایند کاری ام از بازسازی و رنگ فضا آغاز کردم تا در نهایت جزییات و وسایل تزیینی تکمیل شدند.

همانطور که سحر گفت این خانه یک هوم آفیس است و به عنوان یک کارگاه هنری بخشی از فضای خانه را به قرار دادن وسایل هنری و ساخت و ساز اختصاص داده است.

به نظر خودتان کدام ویژگی منزل شما حس خانه بودن به شما می دهد؟

استفاده از وسایل قدیمی که برای من حس نوستالژیک دارند، حس خانه بودن را برایم القا می نمایند.

در این بین هم می توانید اکسسوری های کوچک قدیمی و هم وسایل و مبلمانی که در ابعاد بزرگتر، ولی به سبک قدیمی دیزاین شده اند را مشاهده کنید.

داشتن چه فضا یا وسیله ای در خانه تان اهمیت زیادی داشت؟

تراس و ویو سبز

پنجره های بزرگ نشیمن خانه که رو به تراس و حیاط آپارتمان باز می شوند، نور مناسب طبیعی را وارد فضای داخلی می نمایند و به دلیل منظره زیبای درخت و گیاهان ارتباط بی نظیری بل فضای بیرون نیز برقرار نموده اند.

بزرگترین چالش یا دردسر در زمان طراحی داخلی منزل شما چه بوده است؟ برای آنکه با مشکل کمبود فضا کنار بیایید، از چه روشی استفاده نموده اید؟

در دکوراسیون آشپزخانه کابینت ها از متریال مورد علاقه من ساخته نشده و از جنس ام دی اف بودند. البته به امید خدا به زودی آن ها را به کابینت چوبی تبدیل می کنم.

من مشکل کمبود فضا نداشتم و فضای موجود برایم کافی بود.

وسیله یا فضای مورد علاقه تان در خانه چیست؟

گل و گیاهان آپارتمانی من جزو دوست داشتنی ترین ها هستند که البته بسیار مراقبشان هستم.

کدام فضا یا وسیله را کمتر از باقی قسمت ها دوست دارید؟

من به دکوراسیون آشپزخانه فعلی علاقه کمتری دارم. آشپزخانه مبله بوده و لوازم خانگی برای آن خریداری نشده است. فقط دکوری ها را از آرت شاپ های مختلف خریده ام.

استفاده از کابینت ام دی اف به رنگ قهوه ای تیره در فضای کوچک ممکن است باعث کوچکتر شدن فضای موجود گردد. البته صفحه کابینت و کاشی های دیواری رنگ روشن این آشپزخانه می تواند با ایجاد تضاد این مسئله را حل نمایند. سحر برای دیزاین آشپزخانه از تابلو های کوچک چوبی بین کابینت و ظرف های فلزی و مسی به سبک قدیمی استفاده نموده است.

آخرین وسیله ای که برای خانه خریده اید، چیست و آن را از کجا تهیه کردید؟

یک گلدان بزرگ را از باغ گل رضوان و یک سبد حصیری را از یک فروشگاه آنلاین برای اینکه گلدان را کاور کند، خریداری نموده ام.

زمانی که یک گیاه جدید را به خانه می آورید، به دلیل تغییر موقعیت مکانی ممکن است کمی استرس به گیاه وارد گردد و تاثیر منفی در حال و روزش بگذارد. خصوصا اگر همزمان گلدان آن را هم تعویض کنید، این تاثیر منفی بیشتر می گردد؛ بنابراین یکی از بهترین راه چاره ها برای پوشاندن گلدان فعلی و پلاستیکی گیاه جدید، استفاده از سبد حصیری است. این المان علاوه بر زیبایی ظاهری و تاثیر بر چیدمان خانه، از وارد شدن تنش به گیاه نیز جلوگیری می نماید.

آیا وسیله ای در خانه وجود دارد که خودتان آن را ساخته باشید؟ از چه متریالی برای ساختش استفاده نموده اید؟

بله، همانطور که گفتم قاب ها، دکوری ها و برخی از وسایل چوبی را خودم ساخته ام.

دیوار آبی کناری و بالای شومینه با کار های هنری بانوی هنرمند ایرانی تزیین شده است. استفاده از جایگاه لهستانی و همچنین چوب های به کار رفته در قاب و بشقاب های دکوری، فضای تلفیقی خانه را تکمیل می نماید.

کدام تغییر دکوراسیون منزل خود را بیشتر دوست دارید؟

آجر و رنگ های دیوار که به فضا روح دادند را دوست دارم. چون فضا بسیار مرده و بی روح بود و من برای جان دادن و زنده کردن طراحی داخلی از چند رنگ متفاوت استفاده کردم.

استفاده از آجر دیواری در دیوار پشت تلویزیون این فضا و کاربری آن را شاخص تر نموده و به عنوان المان ایرانی در دکوراسیون داخلی حضور پیدا نموده است. البته نا گفته نماند که رنگ قهوه ای این آجر ها هم دلیل خوبی برای گرمابخشی به خانه هستند.

اگر قرار باشد، وسیله یا چیدمانی را در خانه تغییر دهید، چه چیزی را انتخاب می کنید؟

اکثر وسایل را دوست دارم حتی برای تهیه مبل، پاف، روتختی و ... پارچه آن ها را جداگانه از منابعی که می شناختم خریداری کردم تا کاملا به سلیقه خودم باشد. در سایر وسایل هم تغییراتی ایجاد کردم که به سلیقه خودم نزدیکتر گردد.

لوازم و وسایل در دکوراسیون نشیمن ایرانی

 • میز تلویزیون: ساخت خودم و همکارم
 • میز جلو مبلی: ساخت خودم و همکارم
 • لوستر: خرید از فروشگاهی در شیراز که به تهران فرستاده شدند.
 • آباژور: خرید از محله لاله زار
 • لوازم دکوری: ساخت خودم
 • کتابخانه: خرید از آدینه بازار پارکینگ پروانه تهران

سرویس خواب چوبی در دکوراسیون اتاق خواب

 • سرویس خواب: ساخته شده در کارگاه نجاری همکارم در کرج
 • روتختی: پارچه خریداری شده و به تیمی که خیاطی روتختی انجام می دهند، سفارش داده شده است.

کار های خدماتی دکوراسیون منزل را چه گروه یا برندی و با چه قیمتی انجام داده است؟

من با یک گروه طراحی دکوراسیون کار می کنم و به وسیله لینک های خودمان کار های خدماتی منزل را انجام دادیم و اکثرشان را سال هاست می شناسم و با آن ها کار می کنیم.

کدام یک از وسایل و خدمات جدید برای دکوراسیونتان مسئله ای داشته یا شما بسیار از آن راضی هستید؟

آجر را از شهر شیراز سفارش دادم که کیفیت فوق العاده ای داشت. تا به حال آجری در این کیفیت و ظرافت ندیده بودم و از کار نصابشان هم بر خلاف نصاب های قبلی که با آن ها کار نموده بودم، بسیار راضی هستم.

با تجربه هایی که به دست آورده اید، توصیه شما به مخاطبان چیست؟

مهمترین نکته در طراحی منزل شما توجه به سلایق و روحیات شخصی خودتان است. یک دکوراتور و طراح می تواند راهنمای خوبی برای جهت دادن به سمت چیدمان مورد علاقه شما و طراحی اصولی باشد، ولی در نهایت متناسب بودن فضا با روحیات شما و حس خوب دریافت از محیط در صدر اهمیت قرار گرفته است. برای دریافت این حس خوب نقش استفاده از عناصر طبیعی و رنگ ها را نادیده نگیریم.

منبع: برترین ها
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 650

به "خانه هنری سحر، محل کارش هم هست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه هنری سحر، محل کارش هم هست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید