خبرنگاران برگ ریزان انسان ها در پاییز کرونایی

به گزارش علی آباد جدید، خرم آباد - خبرنگاران - کرونا رنگ همه چیز را تغییر داد، حتی رنگارنگی پاییز را با دریافت جان عزیزان، این همه غم و غصه وارد خانه ها کرد، پاییز سال جاری پیش از برگ ریزان، مرگ انسان های بی گناه بخاطر کرونا رقم خورد. قلب هایی را از کار انداخت که شاید بخاطر بی مبالاتی و ساده انگاری خود افراد بود.

خبرنگاران برگ ریزان انسان ها در پاییز کرونایی

کرونا که از اوایل اسفندماه رخ خود را به ایرانیان نشان داد، همه فکر می کردیم شاید مدت کوتاهی مهمان مان باشد، ترس وجود همه را گرفته بود، قرنطینه را خوب رعایت کردیم، حتی دید و بازدید عید و سیزده بدر را انجام ندادیم، در خبرهای شنیده شد که گرمای هوا ممکن است شدت انتشار این ویروس را کاهش دهد به همین دلیل همه با رعایت پروتکل های بهداشتی منتظر فرارسیدن فصل گرما شدند.

شرایط خیلی خوب پیش رفت، مردم شاید از ترس کرونا هم که شده خوب رعایت کردند، اما به دلیل عدم آشنایی کارشناسان و مردم با این ویروس نمی دانستیم که راه انتقال ویروس به چه شیوه ای است، رفتارهای مردم درباره این ویروس متفاوت بود. هرکس یک ایده و نظر برای رعایت نکات حفاظتی و بهداشتی در برابر این ویروس داشت. با این وجود از ابتدای شیوع کرونا از اول اسفند 98 تا انتها شهریور 99 هرچند که مردم رعایت هم می کردند اما 24 هزار و 478 نفر از مردم کشور جان خود را از دست دادند.

این آمارها وجود همه ما را لرزاند و همه سعی می کردیم که کرونا را جدی تر بگیریم اگرچه بعضی از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز هم این مساله را جدی نگرفتند، اما بسیاری از مردم بخاطر حفظ سلامتی و به خطر نیافتن جان خود و عزیزان شان شیوع ویروس را جدی گرفتند و علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشت، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در اجتماع، مراسم عروسی و عزا را با جدیت دنبال می کردند.

فصل بهار و تابستان هرچند که میهمانی ها و دورهمی ها هم وجود داشت، اگرچه فوت یک نفر هم برای همه مهم است، اما آمار مرگ روزانه حدود 200 نفر و یا کمتر و بیشتر همیشه شنیده می شد، که ناگهان مسئولان بهداشتی و کارشناسان اپیدمیولوژی هشدارهای جدی درباره ابتلای سه تا چهار برابر مردم در فصل پاییز و زمستان را دادند و متاسفانه آمارها دیری نپایید که سر به فلک کشید.

خبر جانباختن روزانه 300، 350 و حتی 486 نفر در یک روز بر اثر ابتلا به کرونا را شنیدیم، هر روز خبرهای ناگوارتر و هر روز ساده انگاری بعضی افراد، البته کارشناسان بهداشتی و اپیدمیولوژی هم هشدار می دادند که مردم رعایت کنید تا فصل پاییز و زمستان به سیاه ترین روزهای کرونا تبدیل نگردد، اما مردم چون تابستان را دیده بودند که کرونا به شیوه ای پیش می رود که کمتر مردم را درگیر می نماید، پاییز را هم با آن روش ها آغاز کردند.

ابتلای خانوادگی به کرونا تشدید شد، 51 درصد مردم در دورهمی های خانوادگی به این ویروس مبتلا شدند، 43 شهر قرمز و در شرایط هشدار شناسایی شد که استان لرستان نیز در آن شرایط بود. همه اینها هشدار برای مردم بود چرا که متاسفانه در سه ماه پاییز آمار مرگ و میر به شدت افزایش یافت به طوری که در سه ماه پاییز که به عنوان سیاه ترین روزهای شیوع کرونا نامیده شدند تعداد 28 هزار و 142 نفر از هموطنان در کشور به علت کرونا جان باختند.

دوباره بعضی افراد که هیچ اعتقادی به ویروس کرونا نداشتند همچنان بی خیال و بی توجه به هشدارها بدون رعایت پروتکل های بهداشتی در خیابان ها و مکان های عمومی حاضر می شدند و نمی دانستند که یک فرد مبتلا که ممکن است هیچ علائمی هم نداشته باشد در طول یک ماه می تواند 460 نفر را به این ویروس خطرناک و کشنده مبتلا کند.

طبق آمار وزارت بهداشت در مهرماه 6 هزار و 868 نفر، آبان به عنوان سیاه ترین ماه سال کرونایی با 12 هزار و 550 نفر و آذرماه 9 هزار و 254 نفر در کشور جان خود را بخاطر ابتلا به کرونا از دست دادند. این همه مرگ درس عبرتی برای بعضی از افرادی که کرونا را جدی نمی گرفتند نبود، هنوز هم آنها بدون توجه به این همه مرگ در خیابان ها و کوچه ها گشت و گذار دارند و میهمانی های شبانه خود را تعطیل ننموده اند.

این همه مرگ و میر و ابتلا به کرونا مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا را بر آن داشت تا ورود به شهرهای قرمز و نارنجی را با اعمال محدودیت ممنوع نمایند و ورود خودرو با پلاک غیربومی به شهرهای قرمز یک میلیون تومان و شهرهای نارنجی نیز 500 هزار تومان جریمه در پی داشت، این محدودیت ها دو هفته اعمال شد اما وقتی که نتیجه داد و اکنون تنها 12 شهر در شرایط قرمز قرار دارند، تا به امروز محدودیت ها اجرایی می گردد تا مردم بدانند که کرونا با کسی تعارف ندارد و در کمین است تا افرادی که رعایت نمی نمایند به این ویروس مبتلا شوند.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این باره گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی در بین مردم اکنون به 90 درصد رسیده است، با این حال هنوز 12 شهر کشور در شرایط قرمز قرار دارند. به طور میانگین هم اکنون روزانه 70 هزار تست کرونا در کشور انجام می گردد. پیش از این از هر 30 یا 40 هزار، نتیجه تست کرونا 14 یا 15 هزار نفر مثبت بودند، اما اکنون از 63 هزار تست بین 9 تا 10 هزار نفر تست کرونای آنها مثبت است.

وی گفت: هم اکنون حدود 90 درصد پروتکل های بهداشتی توسط مردم کشور رعایت می گردد و 10 درصد توجهی به این پروتکل ها ندارند که مسائل اساسی ما نیز از این 10 درصد آغاز می گردد. علاوه بر 12 شهر قرمز ، 231 شهر کشور شرایط نارنجی و 205 شهر در شرایط زرد قرار دارند، این در حالی است که پیشتر 80 شهر کشور در شرایط زرد بودند اما با رعایت پروتکل ها و اعمال محدودیت ها هم اکنون تعداد شهرهای زرد کشور به 205 شهر رسیده است.

علاوه بر این محدودیت ها، منع تردد شبانه از ساعت 21 شب تا چهار بامداد یکی از برنامه های ستاد ملی مقابله با کرونا بود تا از این طریق بخش زیادی از میهمانی ها و دورهمی های شبانه نیز به صفر برسد تا شاید آمار ابتلای 51 درصد مردم دردورهمی های خانوادگی نیز روز به روز کمتر گردد، خوشبختانه این مساله نیز از سوی مردم جدی گرفته شد به طوری که به گفته رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با اعمال محدودیت های هوشمند تردد بین شهری 31 درصد کاهش یافته است اما بیش از 600 هزار خودرو که محدودیت های تردد بین ساعت 21 تا 4 صبح را رعایت ننموده بودند، توسط نیروی انتظامی جریمه شده اند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: در این راستا بیش از 2 میلیون خودرو از نیروی انتظامی تذکر تردد غیرمجاز گرفته اند، 772 هزار دستگاه خودرو پس از جریمه برگشت داده شده اند و بیش از 52 هزار خودرو در شهرهای نارنجی و 60 هزار خودرو در شهرهای قرمز جریمه شده اند.

پاییز 99 رنگ عوض کرد و چشم بعضی از افراد جامعه را به خاطر از دست دادن نزدیکان خود قرمز کرد، دل بعضی را به خاطر ابتلا و مرگ ناشی از کرونا خون کرد و هزاران داغ بر دل کسانی گذاشت که کرونا را شوخی گرفتند و با مرگ عزیزان و ابتلای اقوام و بستگان هنوز درگیر این ویروس هستند یا بعضی از اقوام را از دست داده اند، چه خانواده هایی که در یک هفته عمو، عمه، دختر عمو یا خاله، دایی، خواهر و برادر خود را از دست داده اند و تا زنده هستند نمی توانند این داغ های عظیم را فراموش نمایند و تا ابد بر دل شان باقی می ماند.

شمار قربانیان ویروس کرونا در یک روز آبان در سطح کشور به رقم بی سابقه 486 نفر رسید تا با ثبت رکوردی تازه، سیاه ترین روز کرونا در ایران رقم بخورد اما شواهد نشان می دهد در صورت عدم مقابله همگانی با این بیماری مرگبار و تداوم شرایط کنونی، روزهایی سیاهتر نیز در راه است. این صحبت ها را سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت.

وی ادامه داد: در مهرماه، کرونا فرایند صعودی ثابتی را استارت زده است، این فرایند سبب شده تا شاهد سه رکورد جدید روزانه بیماری کرونا در روز جاری باشیم. همزمانی این سه رکورد، 14 مهر را به بدترین روز کرونایی از بدو ورود این ویروس تابه امروز تبدیل کرد و قرمزترین روز کرونایی را شاهد بودیم، ابتلای 3 هزار و 903 نفر به کرونا به عنوان بیشترین رکورد مبتلایان روزانه را به ثبت رساند. پیش از آن روزهای اول و دهم مهر این رکورد را شکسته بودند. آنچه قرمزی شرایط بیماری کرونا را در پاییز بیشتر به چشم می آورد، مرور آمار مبتلایان روزانه است. این رقم از ابتدای مهر همیشه بالاتر از 3 هزار و 500 نفر در هر روز بوده است.

در لرستان نیز تا اوایل مهرماه 23 هزار نفر به کرونا مبتلا شدند و 588 نفر هم متاسفانه بخاطر کرونا جان خود را از دست دادند اما این آمار در سه ماهه پاییز جهش چشمگیری داشته است به گونه ای که تعداد مبتلایان به کرونا به عدد 59 هزار و 137 نفر و تعداد فوتی ها نیز به یک هزار و 128 نفر رسیده است. یعنی در سه ماه پاییز 36 هزار و 137 نفر در لرستان به کرونا مبتلا شدند و 540 مرگ در پاییز براثر کرونا اتفاق افتاده است.

سید موسی خادمی استاندار لرستان نیز در آبان ماه طی سخنانی در این باره گفت: بیش از 9 ماه است که ویروس کرونا پدیدار شده و تا به امروز خسارات زیادی وارد نموده و روش های مختلفی برای کنترل آن صورت گرفت که به خوبی جوابگو نبود و در آبان ماه سال جاری بدترین شرایط این بیماری بروز پیدا کرد. در 9 ماه گذشته متوسط روزانه بستری مبتلایان در لرستان 38 نفر بوده اما در آبان ماه به 177 نفر رسید.

وی گفت: همچنین در 9 ماه گذشته روزانه 193 نفر به ویروس کرونا مبتلا می شدند اما این آمار در آبان ماه به 596 نفر رسید. طبق آمارها در این مدت روزانه 3.8 نفر فوتی ثبت شد اما در آبان ماه روزانه 11 نفر فوت شده و در بعضی زمان تا 16 فوتی هم گزارش شده است. در آبان ماه روزانه 177 نفر مبتلا در بیمارستان های لرستان بستری شدند.

وی افزود: ویروس کرونا که وارد کشور و استان شده است علاوه بر اینکه جان و سلامت مردم را به شدت در معرض تهدید قرار داده است اقتصاد را هم تهدید می نماید، اینکه ما برای سلامتی مردم، کسبه و بازاریان را محدود کنیم به طور یقین اقتصاد مردم و صاحبان اصناف دچار مشکل می گردد و با تعطیلی ادارات هم کارهای مردم روی زمین می ماند و معتقدیم اگر مردم یاری نمایند و وارد شرایط عادی شویم به اقتصاد استان یاری می نمایند. هر تصمیمی که می گیریم به ضرر مردم بوده اما مجبور هستیم که جان آدمی را در اولویت قرار دهیم.

استاندار لرستان همچنین گفت: شرایط فوق العاده حاد ناشی از شیوع ویروس کرونا در آبان ماه را شاهد بودیم و تعداد بیماران بستری در بیمارستان های استان به حد بی سابقه ای افزایش یافت، با توجه به اینکه در آن روزها شیوع کرونا در استان شدت بالایی پیدا کرد، به عنوان بدترین روزهای مقابله با کرونا می توان از آن روزها یاد کرد و متاسفانه آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در هفته اخیر روزانه بیش از 3 یا 4 برابر هفته های قبل، افزایش یافته است.

استاندار لرستان حال که شرایط لرستان از نظر کرونا نارنجی شده است، گفت: چنانچه مردم در شرایط نارنجی پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها را رعایت ننمایند، ممکن است دوباره به شرایط قرمز برسیم و اگر همچنان این پروتکل ها از سوی مردم رعایت گردد، امکان زرد و سفیدشدن شهرهای لرستان وجود دارد.

به گفته وی با توجه به اینکه شرایط نارنجی در شهرها هم پایدار نیست و می تواند شنماینده باشد مردم نباید فکر نمایند که شرایط عادی شده است و پروتکل های بهداشتی، پرهیز از حضور در تجمعات و مراسم عزا و عروسی را رعایت ننمایند.

مریم کوشکی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تعداد جان باختگان از ویروس کرونا در این استان در 10 روز انتهای آذرماه به متوسط روزانه پنج تا 6 نفر کاهش یافته است. پیش از این روزانه بیش از 10 نفر بر اثر کرونا در این استان جان خود را از دست می دادند ، تا 30 آذرماه 153هزار و 926 نمونه مشکوک کرونا به آزمایشگاه های تشخیص استان ارسال و از این تعداد پاسخ 153 هزار و 632 مورد اعلام شده است.

وی گفت: تا انتها آذرماه آذر ابتلای 59 هزار و 409 شهفرایند لرستانی به ویروس کرونا تایید شده است که از این تعداد یک هزار و 267 نفر نیز جان باخته اند.

بر اساس آخرین آنالیز های اجرا شده و اعلام ستاد استانی مدیریت کرونا، شهرستان های خرم آباد، پلدختر، ازنا و دلفان همچنان در شرایط نارنجی قرار دارند و بروجرد، الیگودرز، دورود، کوهدشت، سلسله، رومشگان و چگنی جزو مناطق زرد شیوع کرونا در لرستان محسوب می شوند.

هم اکنون محدودیت های شرایط نارنجی در لرستان اعمال می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1513

به "خبرنگاران برگ ریزان انسان ها در پاییز کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برگ ریزان انسان ها در پاییز کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید