دریاچه الندان ساری؛ انعکاس دهنده رویایی از قامت سبز درختان

به گزارش علی آباد جدید، دریاچه الندان ساری جایی است که برای یک گردشگری مفرح برترین گزینه بشمار می آید. این دریاچه در روستای ازنی جای گرفته و بخاطر همین، نام دیگرش پله ازنی است. دریاچه الندان ساری را اگر خواستید از نزدیک به نظاره بایستید، باید راهی روستا شوید. دریاچه ای که از آن سخن می گوییم، 17 هکتار است، ولی این مقدار ثابت نیست، یعنی زمانیکه بارش الهی زمین را میهمان کند، دریاچه تا 30 هکتار وسعت پیدا می نماید. با ما در این مقاله خواندنی همراه باشید تا از آب و هوای دریاچه الندان و بعلاوه عمق دریاچه الندان آگاهی پیدا کنید.

دریاچه الندان ساری؛ انعکاس دهنده رویایی از قامت سبز درختان

آب بندان، محصور میان جنگلی سبز

این دریاچه آب زلال خود را تنها مدیون بارشهای برف و باران است، یعنی بدانید که هیچ رودی منتهی به دریاچه نمی گردد. اما، می دانید چرا چنین اتفاقی می افتد؟ شاید حدستان نوع خاک این منطقه است. اگر این را گفتید که آفرین بر شما. خاک در الندان بگونه ای است که گویی تمایلی برای جذب آب در دل خود ندارد و از همین رو، آب مدت بیشتری نمایانگر زیبایی های تصویر شده در خود است. اما، این تنها مزیت آب بندان نیست. اخیرا با تداخل بشر در بهسازی محیط این بار ماهی ها در دریاچه خودنمایی می نمایند و الندان را با کاربرد بیشتری بچشم می آورند.

زیبایی اطراف آب بندان پله

در سمت دیگر دریاچه، رودخانه ای هست که زلالی و پاکی آن زبانزد خاص و عام است. آب گوارای این رودخانه روح تازه ای را در وجود هر آدمی زنده خواهد نمود. زمینهای کشاورزی در روستاهای ازنی، مازارستاق، لسفرم، کنتا، دیدو و زلم هم از آب دریاچه الندان استفاده می نمایند آن هم برای تأمین آب شالیزاری، یعنی در واقع آب دریاچه یکی از اصلی ترین منابع تأمین آب برای زمینهای کشاورزی است. در باب پاکی و زلالی آب بندان پله نقلی میان بومیان دهان به دهان شد که حاکی از این است که آب بندان پله حاصل شهری از زمانهای دور بوده که دیگر چیزی از آن به جای نمانده است.

چشم انداز دریاچه بگونه ای است که گویی درختان راش، ممرز، بلوط، ملچ و نمدار برای تماشا خود در عمق دریاچه الندان گرد آن جمع شده اند. شاید برایتان جالب باشد، قبل از این این دریاچه مأمنی بود برای سبز شدن گیاهی که آن را گاله نام نهاده اند. این گیاه خیلی مورد استفاده روستاییان بود؛ به این ترتیب که آنها برای پوشش بام خانه هایشان گاله را بر روی سقف ها قرار می دادند.

منبع: همگردی
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1943

به "دریاچه الندان ساری؛ انعکاس دهنده رویایی از قامت سبز درختان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه الندان ساری؛ انعکاس دهنده رویایی از قامت سبز درختان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید