دومین برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد

به گزارش علی آباد جدید، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری در آیین افتتاح برج فناوری شماره 2 دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این که دانشگاه ها در جهت کارآفرینی فناورانه قرار گرفته اند، ادامه داد: یکی از مهم ترین نیازهای فعالان فناور که از دل دانشگاه ها برآمده اند و می خواهند شرکت دانش بنیان یا خلاق خود را ایجاد نمایند، وجود محیطی مساعد و کارآمد، برای فعالیت فناورانه و نوآورانه است.

دومین برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد

ستاری با بیان این که اکنون این فرهنگ در دانشگاه ها ایجاد شده است، بیان نمود: خوشبختانه دانشگاه های پیشرو مانند دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در جهت ایجاد و توسعه فضاهای مساعد کارآفرینی فناورانه گام برداشته اند و این فرایند، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه اکوسیستم نوآوری و فناوری، جدی تر از گذشته ادامه خواهد یافت.

وی با بیان این که توسعه مرهون کار فرهنگی است، ابراز کرد: این که این فرهنگ در دانشگاه ها حاکم می شود که دانشگاه مسائل مردم را حل نماید، محصولی ارائه کند و در جامعه اثرگذار باشد، نگاهی نوآورانه است و می توان تحول را در دانشگاه ایجاد کند.

ستاری اضافه کرد: خوشبختانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر این فرایند را ایجاد نموده است و آیین نامه جدیدی در دولت مصوب شده که سهم 4درصدی شهرداری ها از اقتصادیات ارزش اضافه کرده، به پارک های علم و فناوری باز می شود که می تواند یاری خوبی برای توسعه زیرساخت پارک های فناوری باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر این که دانشگاه ها باید بخش قابل توجهی از عایدی خود را از محل فروش فناوری، ثبت پتنت و قراردادهای ارتباط با صنعت تامین نمایند، ادامه داد: تمامی زیرساخت های ایجاد شده، در راستای توسعه فضایی برای وارد کردن بخش خصوصی به پژوهش است، چراکه محصول، نتیجه سرمایه گذاری در پژوهش است. نمی توان از پژوهش دولتی انتظار محصولی داشت که بتواند مسئله ای از جامعه را برطرف کند.

وی با بیان این که بخشی از عایدی دانشگاه می تواند از محل سهم شرکت ها باشد، اظهار کرد: بعلاوه اختصاص سهم اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده به پارک های علم و فناوری نیز می تواند به افزایش عایدیهای دانشگاه یاری کند. هرجایی که با مشارکت بخش خصوصی کار فناورانه ای شکل بگیرد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی دارد تا از این اکوسیستم حمایت کند.

ستاری، به حمایت از ریسک شرکت های دانش بنیان برای پذیرش مسئولیت اجتماعی اشاره نمود و ادامه داد: در اختصاص وام، تسهیلات لیزینگ و سایر تسهیلات در قالب صندوق ها آمادگی داریم که از توسعه شرکت های دانش بنیان و خلاق برای توسعه طرح های فناورانه و پروژه های دانشی و فناورانه حمایت کنیم.

ضرورت حمایت همه دستگاه های تاثیرگذار

در بخش دیگری از این مراسم سیدحسن قدسی پور سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این که یکی از زیرساخت های توسعه اقتصاد دانش بنیان، برج های فناوری است، ادامه داد: دانشجویان و فارغ التحصیلان می تواننند موتور محرک و پیشران این فرایند باشند. دانشگاه امیر کبیر جزو دانشگاه های سرآمد است.

وی حلقه نخست زنجیره اقتصاد دانش بنیان را نیروی انسانی دانست و گفت: در این حوزه کمبودی نداریم و اتفاقا باید در جهت استفاده بهتر از این ظرفیت استفاده کنیم.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر توجه تمامی دستگاه ها و نهادهای اثرگذار به توسعه اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه ها گفت: دستگاه ها تمایلی به همکاری نشان نمی دهند و ما با وضع مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم و باید به جایی برسیم که مسائل وزارتخانه ها با مراجعه به دانشگاه ها و این مراکز مراجعه نمایند. برای پر کردن این فاصله برنامه ریزی جدی داریم و قصد داریم در حوزه های راهبردی از جمله آب، به عنوان یکی از کلیدی ترین مسائل کشور حرکت کنیم.

وی با اشاره به نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از فاز مطالعاتی و شروع فاز صفر پروژه های دانشگاهی گفت: تا سال 1405 توسعه زیرساخت های فیزیکی نوآوری و فناوری در دانشگاه و حمایت از تجاری سازی فناوری و محصولات دانش بنیان تکامل می یابد.

به گزارش خبرنگاران، برج فناوری شماره 2 دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، برج فناوری پروفسور حسابی نام گرفته است و زمینه استقرار 60 واحد فناور را فراهم می نماید. توسعه 5 برج فناوری و نوآوری در دستور کار دانشگاه صنعتی امیرکبیر است که اکوسیستم ناحیه نوآوری دانشگاه صنعتی امیر کبیر را شکل می دهد.

افتتاح 5 برج فناوری در دستور کار دانشگاه صنعتی امیرکبیر واقع شده است؛ برج شماره 5 در 2700 متر مربع پیش بینی شده است که تا خاتمه سال 1404 به بهره برداری خواهد رسید. در مجموع برج های فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، زمینه را برای استقرار 309 شرکت شامل 60 شرکت دانش بنیان را فراهم کرده اند. این شرکت ها 199 میلیارد تومان در سال 99 فروش داشته اند.

25 درصد از شاغلین واحدهای دانش بنیان و فناور، بانوان هستند و 18 درصد از شاغلین، دانشجوی امیر کبیر هستند و تعداد 316 محصول و 100 خدمت ارائه می نمایند.

حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از برج فناوری شماره 1 بالغ بر 350 میلیارد ریال بوده است و حمایت اقتصادی دانشگاه از توسعه محصول تیم های مراکز نوآوری 15 میلیارد ریال در امسال است. حدود 600 نفر در این مراکز نوآوری مستقر هستند که در صورت حمایت ها به چند برابر اندازه فعلی افزایش خواهد یافت. حدود 50 میلیارد ریال حاصل فروش این مراکز نوآوری و 6 اختراع در آنها ثبت شده است.

با ظرفیت پردازشی راه اندازی شده در فاز فعلی، ایران جز 30 کشوری خواهد بود که دارای ابررایانه هایی با ظرفیت پتافلاپس هستند. البته کشورهایی که دانش فنی طراحی و ساخت ابر رایانه در مقیاس پتافلاپس را دارند بسیار کمتر از این تعداد هستند و این افتخار بزرگی برای جامعه علمی و فناوری کشور است.

در حال حاضر تمامی 500 ابر رایانه برتر جهان ظرفیت پردازشی نامی بالاتر از 2، 5 پتافلاپس دارند، با توجه به این که زیرساخت ایجاد شده در دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم اکنون قابلیت پشتیبانی از توان پردازشی 5 پتافلاپس را دارند، انتظار می رود با بروزسانی بستر پردازشی افزایش توان پردازشی تا 5پتافلاپس در فاز آینده ابررایانه سیمرغ در جایگاهی به 150 تا 200 ابررایانه برتر جهان قرار گیرد.

برای طراحی و راه اندازی این ابررایانه، حدود 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که از جمله آنها وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به وسیله پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات 50 میلیاردتومان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در 20 میلیارد تومان، وزارت علوم تحقیقات و فناوری 13 میلیارد تومان و دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیش از 20 میلیارد تومان سرمایه گذاری و حمایت کرده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2095

به "دومین برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید