رعایت شیوه نامه های بهداشتی به پایین ترین حد خود رسیده است

به گزارش علی آباد جدید، خبرگزاری خبرنگاران- یک متخصص ویروس شناسی گفت: رعایت شیوه نامه های بهداشتی به پایین ترین حد خود رسیده و سویه دلتا ویروس کرونا در کشور در حال چرخش است.

رعایت شیوه نامه های بهداشتی به پایین ترین حد خود رسیده است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، دکتر مریم واعظ جلالی با اشاره به اینکه به دلیل رفع برخی محدودیت ها و کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی، شاهد افزایش لود ویروس در برخی استان ها هستیم افزود: ورود به موج ششم کرونا وجود دارد، اما تفاوتی که پیک ششم کرونا نسبت به پیک های قبلی دارد، پوشش بالای واکسیناسیون است.

وی ادامه داد: بی تردید پوشش بالای واکسیناسیون علیه کرونا می تواند بر فرایند صعودی چرخش ویروس، کاهش مرگ و میر ها و وخامت حال بیماران مبتلا اثر گذار باشد، بنابراین بی تردید اگر موج ششم کرونا شکل بگیرد در مقایسه با موج های قبلی شدت کمتری خواهد داشت.

این متخصص ویروس شناسی با بیان این موضوع که ارتباط معناداری بین واکسیناسیون با کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا وجود دارد گفت: احتمال ابتلاء به کرونا بعد از دریافت دو دز واکسن وجود دارد، ولی نکته اینجاست که واکسیناسیون به طور بسیار قابل توجهی می تواند از شدت بیماری و مرگ و میر پیشگیری کند.

واعظ جلالی با اشاره به اینکه ویروس کووید 19 در تمامی جوامع فرایندی سینوسی دارد گفت: کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست و احتمال شکل گیری موج تازه بیماری وجود دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه اهمیت واکسیناسیون علیه کرونا برای کاهش زنجیره انتقال را ضروری دانست و گفت: خوشبختانه واکسن های متنوع موجود در کشور شرایط استاندارد و تأیید معتبرترین نهاد های بهداشتی دنیا را دارند بنابراین توصیه می شود به غیر از اقشار خاص و استثنا مثل زنان باردار و یا گروه های پرخطر که باید با نظر متخصصان نوع مشخصی از واکسن ها را دریافت کنند، سایر مردم هر چه سریع تر در برابر کرونا واکسینه شوند.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار سطح رعایت پروتکل های بهداشتی به پایین ترین حد خود رسیده، اعلام کرد: سویه دلتا ویروس کرونا در کشور در حال چرخش است و به همه هموطنان توصیه می کنیم که حتی پس از تزریق واکسن کووید 19 نیز از ماسک استفاده کرده و فاصله گذاری را رعایت کنند و در اماکن پرجمعیت حاضر نشوند.

این متخصص ویروس شناسی درباره ضرورت بازگشایی مدارس نیز اظهار کرد: بازگشایی مدارس به شکلی ایمن، از طریق پیشگیری، تشخیص زودهنگام و کنترل بیماری کرونا می تواند برای ارتقا رشد علمی و حتی جسمی بچه ها ضمن ارتباط مؤثر با همسالان مؤثر باشد.

وی ادامه داد: با آموزش درست، می توان دانش آموزان را تشویق کرد تا با همسالان و حتی اعضای خانواده خود در مورد چگونگی جلوگیری از پخش ویروس ها صحبت کنند و مدافعین پیشگیری و کنترل بیماری در خانه، مدرسه و جامعه خود باشند.

به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، باز گشایی مدارس به شکلی ایمن و با رعایت ملاحظات بهداشتی می تواند به ارتقای سلامت عمومی و تحقق عدالت اجتماعی و دسترسی تمام دانش آموزان به ابزار های متداول آموزشی بیانجامد.

وی تاکید کرد: در بازگشایی مدارس باید با توجه به رعایت دقیق پروتکل ها، پیشگیری از تجمع، رعایت فاصله گذاری، استفاده از تهویه مناسب، رعایت نظافت سرویس های بهداشتی، ضرورت استفاده از ماسک، تأمین محلول های ضد عفونی کننده و تب سنج و شستن منظم دست ها حتی بعد از تزریق واکسن کماکان در دستور کار باشد.

واعظ جلالی تاکید کرد: نباید آموزش های حضوری دانش آموزان با مواردی مثل پیشرفت فرایند واکسیناسیون پیوند زده شود چرا که محروم کردن دانش آموزان از حضور در مدارس می تواند معایب بسیار زیادی داشته باشد که بچه ها ما را در معرض آسیب های جدی قرار دهد. به نظر می رسد بازگشایی ها باید طبق نظر ستاد ملی کرونا مرحله به مرحله و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی انجام شود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2000

به "رعایت شیوه نامه های بهداشتی به پایین ترین حد خود رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رعایت شیوه نامه های بهداشتی به پایین ترین حد خود رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید