زیباترین باغ های ایرانی

به گزارش علی آباد جدید، باغ های ایرانی مانند قطعه ای از بهشت در شهرهای مختلف ایران با اقلیم های متفاوت پراکنده اند و صدای آب و آواز پرندگان و وجود عمارتی زیبا در قلب آن ها وجه مشترک این باغ هاست.

زیباترین باغ های ایرانی

جهت دریافت خدمات طراحی و ساخت ویلا در شمال با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

یک ویژگی مشترک بین همه باغ های ایرانی به چشم می خورد و آن این است که همچنان که در حال قدم زدن در طبیعتی زیبا با مناظری اعجاب انگیز هستید، عمارتی باشکوه نظر شما را جلب می نماید. تا به امروز 13 باغ در فهرست دنیای یونسکو ثبت شده است. با نزدیک شدن به فصل بهار این باغ ها می توانند بهترین گزینه برای گشت وگذار در طبیعت باشند. خبرنگاران با معرفی چند مورد از زیباترین باغ های ایرانی به روز شده است.

باغ ارم شیراز

بسیاری شیراز را به درختان سرو می شناسند، اما در میان همه این سروها، سروناز شیراز درختی خاص است که شهرتی دنیای دارد. این سرو با ارتفاعی بیش از چهل متر و قدمتی بیش از هزار سال قدیمی ترین سرو شیراز است. باغ ارم شیراز با چند بنای تاریخی و باغ گیاه شناسی، مامن همین درختان سروناز و بهارنارنج و گل های رز است.

هنگام توسعه باغ ارم شیراز، انواعی از گل های رز در ضلع غرب و شمال غربی باغ کاشته شده و این قسمت از نظر تنوع و فراوانی گل های رز، در ایران و حتی در کشورهای اطراف بی نظیر است.

تاریخ دقیق ساخت این باغ تعیین نیست اما عمارت این باغ در سال 1311 و به شیوه معماری زمان قاجاریه و به تقلید از سبک معماری باشکوه زندیه ساخته شده است. نقاشی هایی از شاهنامه فردوسی و نبرد قاجارها، کاشیکاری و گچ بری ها، در کنار کاشی کاری های ایوان مرکزی که نمونه اش در دیگر بناهای دوره قاجار دیده نمی گردد، باعث زیبایی هرچه بیشتر این بنای سه طبقه شده و در ساخت ستون های این عمارت نیز از تخت جمشید الهام گرفته شده است.

باغ چهل ستون اصفهان

عمارت باغ چهل ستون یک نمونه از باغ های سلطنتی به جای مانده از دوره صفوی در شهر اصفهان است که با نام کاخ چهلستون یا باغ موزه چهل ستون نیز شناخته می گردد. در واقع، این باغ بخش کوچکی از باغ وسیع دنیا نما است که شاه عباس اول با احداث کوشکی در میان آن هسته نخستین کاخ چهل ستون را بنا نهاد.

معماری این کاخ ترکیبی از هنر معماری چینی، ایرانی و فرنگی و مشتمل بر یک ایوان اصلی بزرگی رو به شرق ساخته شده است. ستون های این ایوان هشت ضلعی از جنس چوب چنار و کاج بوده و چهارستون وسط روی چهار شیرسنگی قرار گرفته است.

باغ فین کاشان

به محض ورود به باغ فین کاشان جلوه های بی نظیر این باغ شما را افسون خواهد نمود. درختان سر به فلک کشیده، فواره های کوتاه و بلند و همچنین صدای عبور آب در دل سنگ فرش های باغ توانسته اند در کنار بناهای مجموعه به عنوان عناضر ثابت معماری فضایی جالب را به وجود آورند.

عمارت سر در، کوشک میانی (شترگلوی صفوی)، شترگلوی فتحعلی شاه، حمام فین (مقتل امیرکبیر) و موزه ملی کاشان از بناهای باغ فین کاشان است. مجموعه کامل باغ فین همراه با تمام بناهای موجود در آن حدود 25 هزار متر مربع مساحت دارد.

باغ عفیف آباد (گلشن) شیراز

صاحب نظران باغ عفیف آباد شیراز را نمونه کامل باغی با هنر گل کاری ایرانی می دانند. باغ عفیف آباد با وسعتی حدود 127 هزار متر مربع از زیباترین باغ های ایرانی است و در دوره صفویه از باغ های مهم و گردشگاه پادشاهان بوده و در زمان قاجاریه، میرزا علی خان قوام الملک این باغ را خریداری کرد.

مجموعه عمارت های باغ گلشن شامل کاخ سلطنتی، موزه سلاح های قدیمی و باغ ایرانی است که امکان بازدید از آن برای همه فراهم است.

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد از دیگر باغ های ایرانی ، شکوه معماری و باغسازی دوران افشاریه و زندیه است. این باغ با جوی ها و آبنماهای زیبا و درختان سرو، کاج، انگور، توت، بیدمجنون، ارغوان، گل محمدی، رز، نسترن و یاس لذت قدم زدن و تماشا را فراهم نموده است.

معماری باغ به دو قسمت اندرونی و بیرونی تقسیم شده است. بخش اندرونی که محل سکونت حاکم بوده، دارای ساختمان های هشتی (بادگیر تابستانه)، بهشت آئین (زمستانه)، حرمخانه، مطبخ، اتاقهای خدمه، اصطبل های تابستانه و زمستانه، درشکه خانه و یک برج دیده بانی و آب انبار خصوصی است.

بخش بیرونی نیز شامل ساختمان های تالارآینه، دو بازارچه، دو برج دیدبانی، آب انبار عمومی و دیوانخانه است. اما شاید با اهمیت ترین قسمت این باغ ساختمان هشتی با بادگیری به ارتفاع 34 متر از کف ساختمان باشد که لقب مرتفع ترین بادگیر خشتی دنیا را به خود اختصاص داده است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر باغ ارم؛ جای خوب سرونازهای دلبرانه را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 840

به "زیباترین باغ های ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین باغ های ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید