شناخت عمومی از صنعت گیاهان دارویی توسعه می یابد

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که جزء ستادهای است که دارای سند رسمی است (سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی)، در کوشش است که به وسیله ابزارهای نرم و فرهنگی با استفاده از فرایندهای موثر محتوا سازی در جامعه، نخبگان دانشگاهی و عموم مردم را نسبت به مزایای ذخایر طبیعی گیاهی ایران، مطلع سازد.

شناخت عمومی از صنعت گیاهان دارویی توسعه می یابد

با وبسایت گردشگری سازمان میراث فرهنگی همراه باشید.

کارگروه تخصصی ترویج و توسعه فرهنگ دانش بنیان در صنعت گیاهان دارویی و طب ایرانی، به همین منظور در این ستاد تشکیل شده است. این کارگروه از افراد حقوقی و حقیقی تشکیل شده که از نهادهای مختلف دولتی و عمومی نمایندگی دارند. علاوه بر این، مراکز علمی تحقیقاتی مختلف و نمایندگان چند صنف و اتحادیه نیز در این کارگروه حضور دارند تا تصمیات اخذ شده بتواند به شکل تسهیل شده تری، اجرایی گردد.

با هماهنگی انجام گرفته توسط ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، وزارت آموزش و پرورش و نهادهای مختلف آموزشی بیش از گذشته مزایای درمانی و مالی صنعت گیاهان دارویی را در محتوای آموزشی خود بازتاب می دهند

وزارت آموزش و پرورش در حوزه کار و دانش رشته ای در زمینه گیاهان دارویی و طب ایرانی ایجاد نموده است. در کتاب کلاس هفتم نیز، بخشی از محتوای درسی به این حوزه اختصاص داده شده است. ستاد گیاهان دارویی همچنین از نماینده سیاست گذاری در حوزه سلامت صدا و سیما و نهادهای همچون کانون پرورش فکری بچه ها نیز دعوت نموده است تا به کمپین بزرگ فرهنگ سازی در حوزه گیاهان دارویی بپیوندند.

تشکیل باشگاه دانش آموزشی از جمله دیگر اقدامات انجام گرفته توسط ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است تا بتوان به صورت ریشه ای دانش آموزان را با این صنعت رو به رشد آشنا کرد.

محمد حسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به سیاست­ها و راهبردهای سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: در این سند حوزه آموزش، ترویج و فرهنگ سازی از جمله محورهای مهم قلمداد شده است. افزایش تمایل مردم به استفاده از گیاهان دارویی، لزوم تصحیح فرهنگ استفاده از گیاهان دارویی، فرآورده­ های حاصله و خدمات طب سنتی و همچنین ترویج سبک زندگی سلامت از مباحث اولویت دار این بخش است که تنها به وسیله گفتمان سازی و ترویج صحیح مبتنی بر محتوا سازی درست، امکان پذیر است.

وی اضافه نمود: آشنا سازی بیشتر جامعه پزشکی با فرآورده های فراوری شده در صنعت گیاهان دارویی، تبیین علمی و متقن مزیت های یک داروی گیاه پایه نسبت به بعضی محصولات مشابه شیمیایی، آشناسازی جامعه با فرآورده های گیاهی غیر دارویی مورد استفاده در غذاهای فراسودمند از جمله دیگر اهدافی است که کارگروه و کمپین ترویجی، طراحی شده توسط ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال تحقق آن است.

به گفته دبیر ستاد توسعه فناوریهای گیاهان دارویی، هر چند که با توجه به گستردگی کار و فرابخشی بودن موضوعی در این ابعاد، همکاری بیشتر دیگر دستگاه ها و ارگان های دولتی می تواند به ایجاد نتایج مثبت تری منتهی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 24 بهمن 1398 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 740

به "شناخت عمومی از صنعت گیاهان دارویی توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناخت عمومی از صنعت گیاهان دارویی توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید