عکسی که در شان پرسپولیس نبود

به گزارش علی آباد جدید، باشگاه پرسپولیس این روز ها حسابی زیر ذره بین رفته است. آن ها که چند روز پیش پیروز شدند برای هشتمین بار در لیگ برتر و پانزدهمین بار در تاریخ، فاتح رقابت های لیگ فوتبال ایران شوند، روز های شیرینی را سپری می نمایند. البته همان طور که مسئولان این تیم و در رأس همه، یحیی گل محمدی عنوان نموده، فرصت این باشگاه برای برگزاری جشن کم است و باید در سریع ترین زمان ممکن مهیای برگزاری بازی نیمه نهایی در جام حذفی شوند. هرچند که این مورد باعث نشده تا مدیرعامل کنونی پرسپولیس جام را به دل باشگاه ببرد و آن را در کنار سایر کارکنان اداری این تیم جشن بگیرد.

عکسی که در شان پرسپولیس نبود

موضوع مربوط به روز شنبه است که باشگاه پرسپولیس در تصمیمی درست و بجا، جشن کوچکی در ساختمان اداری برگزار کرد و به بهانه آن، از زحمات کارکنان باشگاه تشکر کرد. اتفاقی دوست داشتنی که مشابه آن در لیگ و باشگاه های مطرح اروپایی هم رخ می دهد. آن طور که رسانه باشگاه پرسپولیس خبر داده، در این مراسم، رضا درویش به عنوان مدیرعامل در کنار سایر کارکنان باشگاه حضور پیدا نموده و از زحمات آن ها تقدیر نموده است.

در بخشی از خبری که سایت باشگاه پرسپولیس درباره این جلسه روی خروجی سایتش گذاشته، چنین آمده است: سرخ پوشان ایران برای پانزدهمین بار عنوان قهرمانی لیگ فوتبال ایران را از آنِ خود کردند. ثمره کاری سخت و شبانه روزی که هیچ گاه تمام ابعاد آن قابل بیان نیست. در این قهرمانی ها راز و رمز های بسیاری از تلاش، تلاش، غیرت و تعصب در مجموعه تیم و باشگاه وجود دارد که تنها بخشی از آن هویدا می گردد. مدیرعامل باشگاه، در اولین روز رسمی کاری پس از قهرمانی پرسپولیس، به همین مناسبت و برای قدردانی از زحمات کارکنان، با ایشان ملاقات و مصاحبه داشت. هرچند روز کاری در باشگاه پرسپولیس با توجه به در پیش بودن مسابقه جام حذفی از همان آدینه شروع شده بود. در این ملاقات بخشی از کارکنان حضور داشتند و تعدادی دیگر از همکاران به علت حضور در مسئولیت های خود ازجمله در مجموعه های شهید درفشی فر و شهید کاظمی، امکان حضور در این برنامه را نداشتند.

اتفاقا در حاشیه همین نشست، مدیرعامل پرسپولیس صحبتی هم خطاب به کارکنان باشگاه داشته که قسمت هایی از آن درخورتوجه است. درویش گفته است: در وهله اول باید به پاس زحمات دلسوزانه ای که برای پرسپولیس انجام می دهید، از شما و از آن هایی که به علت وظایف محوله، اینجا حضور ندارند، تشکر کنم. اگر موفقیتی هست، در کنار کار طاقت فرسایی که مربیان و بازیکنان انجام دادند، مرهون فداکاری، دقت و زحمات تک تک شما عزیزان نیز هست. زحماتی که نتیجه آن فراهم شدن شرایط و امکانات با وجود حداقل هاست. شاید بسیاری از طرفداران و اهالی فوتبال ندانند و نبینند اینجا در باشگاه چه اتفاقاتی روی می دهد تا خروجی کار مطلوب باشد. نسبت به رقبا از امکانات مالی کمتری بهره می بریم؛ ولی چه در تیم و چه در باشگاه بهره وری بالاتری را شاهد هستیم. به همین علت وظیفه خودم دیدم که شخصا از تک تک شما تشکر کنم.

مدیرعامل باشگاه در ادامه نشستی که داشته، به موضوع تعویق حقوق های کارکنان هم پرداخته و از نقش مهم کارمندان زن در این باشگاه هم سخن گفته است: مسائل زیادی داشتیم. حتی گاهی پیش آمد که پرداخت حقوق به تعویق افتاد؛ ولی هیچ کاری را عقب نینداختید. در آن شرایط حتی بیشتر از قبل، برای پرسپولیس کار و تلاش کردید. بدون تردید این پشتکار و مداومت مؤثر بود. مربیان، بازیکنان و عوامل تیم در تمرین و مسابقه با تمام وجود کار می نمایند؛ ولی این ما و شما هستیم که در باشگاه باید شرایط را برای آن ها مهیا کنیم. امیدوارم بتوانیم قدردان زحمات شما باشیم. بعلاوه اشاره ویژه به تلاش های خانم های همکار کنم که کار و تلاش آنها، کمتر از دیگران دیده می گردد.

تقدیر از زحمات کارکنان باشگاه به ویژه کارکنان زن اگرچه ظاهر و نیت زیبایی داشته؛ ولی با تصویر نه چندان قشنگی به بیرون مخابره شد تا پرسپولیس در فضای مجازی مورد انتقاد قرار بگیرد. با وجود آنکه مدیرعامل پرسپولیس در انتهای صحبت هایش اشاره ای به نقش مؤثر و زحمات کارکنان زن این باشگاه نموده؛ ولی تصویری که از این نشست به بیرون مخابره شده، رسما نادیده گرفتن شأن و منزلت این کارکنان است. در این عکس که از زمان انتشارش تا به امروز ناراحتی های بی شماری را در پی داشته است، کارکنان مرد همگی ایستاده و کارکنان زن باشگاه در جایی نامناسب قرار گرفته اند، به این امید که در عکس مذکور جا شوند.

واضح است که نیت باشگاه و در رأس آن مدیرعامل این تیم، نادیده گرفتن جایگاه زنان نبوده است؛ ولی نمی گردد از کنار اهمال اجرا شده به سادگی عبور کرد. باشگاه پرسپولیس در شرایطی کارمندان زن باشگاه را برای گرفتن عکس یادگاری در جایگاه بدی قرار داده که پسوند فرهنگی را یدک می کشد و به عنوان یکی از بزرگ ترین باشگاه های ایران که رسالتش مخابره کردن اتفاقات فرهنگی و مثال زدنی است، در این زمینه عملکرد ضعیفی داشته است. حتی اگر مسئولان این تیم تصاویر مختلفی گرفته باشند و این یکی به بیرون درز نموده باشد، باز هم نمی گردد از کنار قصور اتفاق افتاده در مشخص جایگاه زنان برای عکس برداری گذشت و چشم را بست.

این تصویر در روز هایی گرفته شده که هم زمان با روز جهانی دختر و البته اندکی پس از روز جهانی مادر است. حال نادیده گرفتن این جایگاه ارزشمند، پرسپولیس را به سمتی سوق داده که ناخودآگاه ذهنیت منفی نسبت به زنان مخابره نموده است. این تصاویر در حالی منتشر شده که زنان ایرانی در ماه های گذشته سختی های بسیاری به جان خریده اند. از لحاظ فوتبالی هم زنان علاقه مند به این رشته ورزشی روز های حساس و پرمخاطره ای را سپری می نمایند. اتفاقا زنان زیادی هستند که برای تماشا همین بازی تیم پرسپولیس ابراز علاقه می نمایند و اگر محدودیت های موجود نبود، انتظار می رفت که بیش از نیمی از استادیوم را به تصرف خود درآورند.

زنان علاقه مند به تماشای فوتبال در ایران این روز ها با وجود وعده های مکرر مسئولان، از وزیر ورزش گرفته تا ریاست فدراسیون فوتبال، راهی به استادیوم برای تماشای بازی تیم محبوب شان در لیگ پیدا نمی نمایند؛ امری که حساسیت های فیفا را دوباره برانگیخته و ممکن است در فصل آینده پیامد های جدیدی داشته باشد.

با این حال، نگاه مسئولان باشگاه و بازیکنان پرسپولیس نسبت به جایگاه و شأن زنان ایرانی بسیار واضح و روشن است و آن ها همیشه از حق و حقوق آنان دفاع کردند. شاید دقیقا به علت چنین تناقضی است که عکس منتشرشده از سوی باشگاه پرسپولیس، حتی اگر از روی بدسلیقگی باشد، با شأن و جایگاه این تیم همخوانی ندارد. هرچند که نباید دوباره کار خوب پرسپولیسی ها در عذرخواهی سریع بابت چنین اتفاقی را از یاد برد. درست ساعتی پس از انتشار این عکس بحث برانگیز بخش رسانه ای باشگاه پرسپولیس با صدور بیانیه ای از ناراحتی به وجودآمده عذرخواهی کرد و نوشت: باشگاه پرسپولیس همیشه برای جامعه بانوان که بخش عظیمی از طرفداران پرسپولیس را تشکیل می دهند، ارزش و احترام قائل بوده و به ویژه به خاطر حمایت های شان در چند سال اخیر قدردان شان هستیم؛ با این حال ناراحتی شان را از عکس منتشرشده در مراسم روز شنبه درک نموده و صمیمانه از آن ها عذرخواهی می کنیم. تأکید می کنیم که هیچ قصد یا عمدی در این موضوع وجود نداشته و از قضا عکس های زیادی از جلسه مذکور گرفته شده؛ اما متأسفانه در انتشار عکس بی سلیقگی وجود داشته که به خاطر آن پوزش می طلبیم.

منبع: فرارو
انتشار: 1 خرداد 1402 بروزرسانی: 1 خرداد 1402 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2345

به "عکسی که در شان پرسپولیس نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکسی که در شان پرسپولیس نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید