قیمت کارت گرافیک های AMD و انویدیا به شدت کاهش پیدا کرد

به گزارش علی آباد جدید، اینطور که به نظر می رسد، در حال حاضر قیمت گرافیک های AMD و انویدیا به شدت کاهش پیدا نموده و فقط 25٪ گران تر از چیزی است که شرکت سازنده برای آن در نظر می گیرد.

قیمت کارت گرافیک های AMD و انویدیا به شدت کاهش پیدا کرد

طی چند سال اخیر به خاطر فعالیت های شدید ماینینگ و استخراج بی رویه رمزارز، قیمت کارت گرافیک ها بسیار بیشتر از چیزی بود که شرکت سازنده در نظر می گرفت چرا که ماینرها با هر قیمتی که بود آن ها را برای اهداف خود خریداری می کردند. در این بین قدرت خرید کاربران عادی هم به شدت کاهش پیدا کرد چرا که گرافیک های انویدیا و AMD با قیمتی سه یا در بعضی مواقع چهار برابر قیمت اصلی به فروش می رسیدند.

اما اینطور که به نظر می رسد، در حال حاضر قیمت این کارت ها بسیار کاهش داشته و فقط 25٪ گران تر از چیزی است که شرکت سازنده در نظر گرفته است. پیش تر قیمت هر کارت تقریبا 3 برابر بیشتر از ارزش واقعی آن بود اما اکنون به تنها 1.25٪ رسیده است که پیشرفت بزرگی به شمار میرود. همزمان با این کاهش قیمت بی نظیر در مقایسه با چند سال اخیر، موجودی کارت ها در فروشگاه ها هم افزایش پیدا نموده و می توان امیدوار بود طی یکی دو سال آینده، همه چیز به شرایط عادی خود بازگردد.

البته این کاهش قیمت شدید یک نتیجه نگران نماینده هم دارد که ما آن را نکته مثبتی می دانیم. بسیاری از شرکت ها و فروشگاه ها کارت های گرافیک را با قیمت بالایی خریداری کردند به این امید که بتوانند آن ها را با چند برابر قیمت بیشتر به کاربران بفروشند. اکنون آن ها مانده اند و گرافیک هایی که بسیار کمتر از بهایی که برایش پرداخته بودند ارزش دارند. هرچند بعضی ها راه نجات را بلد شده اند.

در حال حاضر بسیاری از فروشگاه های بزرگ انگلستان و اروپا قیمت گرافیک های خود را کاهش داده اند و این موضوع تمام کارت های گرافیک انویدیا و AMD را هم شامل می گردد. بسیاری از تحلیل گران پیش بینی می کردند تا خاتمه سال 2022، مشکل کمبود تراشه و ناتوانی زنجیره تأمین در رفع ساختن احتیاج شرکت ها و در نتیجه این افزایش قیمت ادامه خواهد داشت اما گزارشات تازه حاکی از آن است که به مرور در حال بازگشت به قیمت شرکتی هستیم.

یکی از خرده فروشی های انگلستانی در مصاحبه ای با وب سایت TechRdar خاطرنشان کرد که انتظار می رود قیمت ها بار دیگر به همان اندازه مجذوب نماینده خود کاهش پیدا نمایند و این اتفاق هم در ماه مه رخ خواهد داد. تقریبا یک ماه با ماه مه فاصله داریم و مشتاقانه منتظر هستیم ببینیم چه پیش می آید.

این کاهش قیمت اما روی قیمت کارت گرافیک های AMD که در حالت معمولی هم بهای کمی را برای محصولاتش در نظر می گیرد تأثیر بیشتری گذاشته است. به این صورت که بخش اصلی و مالی از کارت های این شرکت تنها 11 و 15٪ بالاتر از قیمت شرکتی در بازار به فروش می رسند. در رده پرچم دار اما این تفاوت 32 و حتی 50٪ است که انتظار داریم طی سال های آینده کمتر هم گردد.

در بین گرافیک های انویدیا هم قیمت RTX 3080 Ti حدودا 7٪ بیشتر از قیمت شرکتی است که باعث می گردد مجذوب نماینده ترین محصول تیم سبز به حساب بیاید و بعد از آن هم RTX 3090 با 17٪ اختلاف و بعد از آن ها RTX 3050 با 22٪ تفاوت قیمتی قرار می گیرند. این در حالی است که بیشتر کارت های این شرکت 25 الی 35٪ گران تر از قیمت شرکتی به فروش می رسند.

انتظار می رود طی ماه های آینده قیمت کارت گرافیک های انویدیا و AMD بیشتر از این هم کاهش داشته باشد چرا که هرچه می گذرد، ماینینگ هم شرایط بهتری پیدا می نماید و طبق رویه درست تری پیش می رود. فعلا به نظر می رسد گرافیک های میان رده و مالی شرایط بهتری دارند و این خبر بسیار خوبی برای گیمرهایی با بودجه محدود به شمار میرود. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، پیشنهاد می گردد فعلا کمی منتظر بمانید چون قطعا شاهد کاهش قیمت سراسری خواهیم بود.

منبع: Wccftech

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2141

به "قیمت کارت گرافیک های AMD و انویدیا به شدت کاهش پیدا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت کارت گرافیک های AMD و انویدیا به شدت کاهش پیدا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید