معاملات مسکن، پشت در های بسته

به گزارش علی آباد جدید، با اجرای دور جدید محدودیت های مقابله با شیوع کرونا، صنف مشاوران املاک نیز در شهر های قرمز ملزم به تعطیلی شده، اما پیگیری ها از مشاوران املاک نشان می دهد محدودیت های جدید کرونا تأثیری بر مناسبات بازار کساد و رکودی مسکن نداشته و با تعطیلی اجباری صنف مشاوران املاک، فقط فعالیت های محدود آن ها به پشت کرکره نیمه بسته بنگاه ها منتقل می گردد.

معاملات مسکن، پشت در های بسته

همشهری در ادامه نوشت: مشاوران املاک می گویند: اگر معامله ای جوش بخورد، ما مراحل مربوط به تنظیم قرارداد و مبایعه نامه را پشت در های بسته بنگاه ها انجام می دهیم و مراحل انتقال سند به زمان عادی شدن شرایط موکول خواهد شد.

در دور جدید اعمال محدودیت های مقابله با کرونا، به جز مشاغل گروه یک، عمده اصناف و فعالیت های خدماتی تعطیل شده اند. در این شرایط، صنف مشاوران املاک نیز که به واسطه کسادی بازار مسکن و گرایش بنگاه داران به فعالیت صنفی در فضای مجازی به نوعی تعطیلی خودخواسته در دوره کرونا تن داده است، طبق قانون کاملا تعطیل شده، اما آنطور که مشاوران املاک می گویند در همین تعطیلی هم اگر طرفین معامله ای به توافق برسد، آن ها مقدمات جوش خوردن معامله را فراهم می آورند.

فعالیت فیزیکی املاک تعطیل است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران می گوید: صف مشاوران املاک طبق اطلاعیه ای که در هفته گذشته به اعضا ابلاغ شده، از دیروز به مدت 2 هفته تعطیل است و بنگاه های املاک تهران در این بازه زمانی حق فعالیت ندارند.

مصطفی قلی خسروی با تأکید بر اینکه این تعطیلی براساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا انجام می گردد، می افزاید: صنف مشاوران املاک در راستای اجرای قانون و زمینه سازی برای مقابله با شیوع این ویروس تعطیل شده و بی توجهی به این مسئله با برخورد های تعیین شده در قانون روبرو خواهد بود، گرچه کسادی بازار مسکن باعث شده بخش قابل توجهی از بنگاه ها خودخواسته تا فروکش کردن کرونا تعطیل شوند.

صنف مشاوران املاک در فروردین سال جاری نیز برای مقابله با شیوع کرونا تعطیل شده بود، اما در آن بازه زمانی بعضی از واحد های این صنف بی توجه به تعطیلی اجباری این صنف، همچنان به فعالیت خود ادامه دادند. حالا اما، آنگونه که خسروی می گوید: درصورت رعایت نکردن قانون تعطیلی، واحد متخلف طبق قوانین ستاد مقابله با کرونا مشمول تذکر، اخطار و حتی پلمب خواهد بود؛ اما همزمان بازرسان اتحادیه مشاوران املاک نیز گشت بازرسی انجام می دهند و متخلفان را برای برخورد های صنفی به اتحادیه معرفی می نمایند.

پیگیری از دفاتر مشاور املاک نیز ابلاغ تعطیلی این صنف را تأیید می نماید؛ هرچند مشاوران املاک می گویند پیش ازاین نیز فعالیت های آن ها چندان به باز بودن بنگاه ها وابسته نبوده و بیشتر در فضای کار خود را دنبال نموده اند؛ ازاین رو در شرایط فعلی نیز فقط برای انجام امور مربوط به عقد قرارداد به بنگاه احتیاج دارند و این کار را می توانند حتی پشت در های بسته نیز انجام دهند.

بی تفاوتی املاکی های مجازی

بنگاه های مشاور املاک مانند هر بنگاه خدماتی دیگر، در نقش پل ارتباطی خریدار و فروشنده و بستر انتقال پیغام میان این دوطرف عمل می نمایند؛ بر این اساس با رواج استفاده از ظرفیت های اینترنتی نقل وانتقال پیغام در فضای مجازی، پل ارتباطی حوزه املاک نیز از بنگاه های فیزیکی به فضای مجازی منتقل شده است.

حامد قیصری، کارشناس و فعال بازار مسکن می گوید: در شرایط فعلی وقتی بخش عمده متقاضیان بازار مسکن در فضای مجازی و سایت های اینترنتی به دنبال یافتن خریدار یا فروشنده می گردند و عرضه و تقاضای املاک استیجاری نیز به این حوزه منتقل شده، فعالان بازار مسکن نیز به جای تمرکز بر فعالیت های فیزیکی به دنبال ارائه خدمات در این حوزه هستند.

او با اشاره به اینکه دو سه سالی از کوچ تدریجی مشاوران املاک به فضای مجازی می گذرد، می افزاید: در دوره کرونا، شتاب تغییر شرایط مشاوران املاک در ارائه خدمات ملکی افزایش پیدا نموده و فعالان این حوزه کوشش می نمایند ضمن توسعه فعالیت های خود در فضای مجازی، شیوه های بدیع تری برای جذب مشتری به کار گیرند.

قیصری با اشاره به اینکه ظاهر آگهی های بازار مسکن و اجاره سریعا در حال تغییر است، می گوید: تا چندماه پیش در یک آگهی فروش آپارتمان فقط یک یا چند عکس غیرحرفه ای به همراه بعضی اطلاعات معمول مانند متراژ، طبقه و سن بنا به متقاضی عرضه می شد، اما با توسعه فعالیت های مجازی مشاوران املاک، آگهی ها با استفاده از ویدئو، عکس های حرفه ای، جزئیات دقیق و حتی خلاصه آنالیز کارشناسی منتشر می شوند.

به گفته او، در این شرایط، تعطیلی دوهفته ای بنگاه های املاک مشکل خاصی برای صنف مشاوران املاک ایجاد نمی نماید به خصوص که بازار در شرایط فعلی به شدت کساد شده است.

ترابی، مشاور املاک محدوده ستارخان نیز به کسادی بازار مسکن اشاره می نماید و می گوید: بازار مسکن رونق سابق را ندارد و با شرایط حاد شیوع کرونا و تعطیلی یکپارچه شهر، عملا باز بودن بنگاه املاک نیز توجیهی پیدا نمی نماید. به عقیده او، با این کسادی، حتی اگر تعطیلی اجباری در شهر های قرمز اجرا نمی شد، بازهم نیمی از مشاوران املاک بنگاه خود را تعطیل می کردند.

کرونا، قرنطینه و قیمت مسکن

از اظهارات مشاوران املاک چنین برمی آید که بازار مسکن همچنان مثل 3 هفته گذشته به قدری کساد و بی تحرک است که حتی با قرنطینه اجباری و تعطیل بنگاه ها نیز شرایط آن بدتر نمی گردد. البته رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران می گوید: در این کسادی، حجم عرضه مسکن از سوی کسانی که محتکر مسکن بودند یا قصد فروش سرمایه گذاری های خود در بازار مسکن را دارند افزایش پیدا نموده و باوجود تقاضای محدود در بازار، معاملات در سطح پایینی در حال اجرا است.

خسروی با تأکید بر اینکه سرنوشت قیمت مسکن باید براساس رابطه عرضه و تقاضا تعیین گردد، می افزاید: طبیعتا در شرایط فعلی که عرضه مسکن نسبت به قبل افزایش پیدا نموده، رقابت برای جلب نظر خریدار نیز باید بیشتر گردد و درنتیجه قیمت فروش نیز باید به سمت نظر خریدار حرکت کند؛ اما فعلا بعضی از فروشنده ها در برابر کاهش قیمت مقاومت می نمایند و درنتیجه تقاضای موجود در بازار به سمت پیشنهاد هایی گرایش پیدا می نماید که قیمت آن ها تعطیل شده باشد.

پرس وجوی تلفنی از مشاوران املاک سطح شهر تهران این موضوع را تأیید می نماید؛ اما نکته قابل تأمل این است که قیمت پیشنهادی اغلب فروشندگان مسکن بالاتر از قیمت معاملاتی هر منطقه است و چنانچه آن را کاهش دهند، قیمت معاملاتی مناطق افت قابل ملاحظه ای نخواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1442

به "معاملات مسکن، پشت در های بسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاملات مسکن، پشت در های بسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید