میلیاردرهای فناوری که سالانه فقط یک دلار حقوق می گیرند

به گزارش علی آباد جدید، بر اساس گزارشی که مرکز بیزینس اینسایدر این هفته منتشر کرد تیم کوک مدیرعامل اپل سال گذشته 15.6 میلیون دلار از این شرکت حقوق گرفت که این رقم نسبت به میانگین درآمد سالانه 55.4 هزار دلاری هر یک از کارمندان اپل 283 برابر بیشتر بود. علاوه بر او مجموع درآمدهای ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت طی یک سال گذشته 25.8 میلیون دلار محاسبه شد که این رقم نسبت به میانگین حقوق سالانه 167.6 هزار دلاری هر یک از کارمندان مایکروسافت 154 برابر بیشتر بود.

میلیاردرهای فناوری که سالانه فقط یک دلار حقوق می گیرند

کسب و کارهایی که در حوزه فناوری مشغول فعالیت هستند از ثروتمندترین شرکت های دنیا محسوب می شوند و مدیران آنها بیشترین درآمد سالانه را دریافت می نمایند. مدیران عامل این شرکت ها طی یک سال گذشته به واسطه موفقیت های خود در بازار دنیای صدها یا هزاران برابر بیشتر از میانگین درآمد هر یک از کارمندان خود حقوق گرفته اند.

بر اساس گزارشی که مرکز بیزینس اینسایدر این هفته منتشر کرد تیم کوک مدیرعامل اپل سال گذشته 15.6 میلیون دلار از این شرکت حقوق گرفت که این رقم نسبت به میانگین درآمد سالانه 55.4 هزار دلاری هر یک از کارمندان اپل 283 برابر بیشتر بود. علاوه بر او مجموع درآمدهای ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت طی یک سال گذشته 25.8 میلیون دلار محاسبه شد که این رقم نسبت به میانگین حقوق سالانه 167.6 هزار دلاری هر یک از کارمندان مایکروسافت 154 برابر بیشتر بود.

این گزارش، درآمدهای افسانه ای هر یک از مدیران بزرگ ترین شرکت های فناوری در دنیا را معین کرد و البته در کنار آن فهرست دیگری از مدیران شرکت های صاحبنام و بزرگ در عرصه فناوری منتشر شد که سالانه یک دلار یا کمتر از شرکت مربوطه حقوق گرفتند. لیست این افراد با میانگین حقوق سالانه کمتر از یک دلار در یک سال گذشته به قرار زیر منتشر شده است.

لَری پِیج و سرگِی برین

بر اساس گزارشی که گوگل به کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) ارائه نموده است، لری پیج و سرگی برین بنیانگذاران و مدیران شرکتی که از آن به عنوان غول اینترنتی دنیا هم یاد می نمایند از سال 2004 تاکنون سالانه فقط یک دلار از این شرکت حقوق گرفته اند. طی 15 سال گذشته کمیته رقابتی گوگل هر سال در قالب جبران خسارت مبلغی را به آنها پرداخت می نماید و با وجود این، حقوق ثابت سالانه هر یک از آنها یک دلار اعلام شده است.

البته باید توجه داشته باشید که پیج و برین از ثروتمندترین مردان دنیا محسوب می شوند و آنها به واسطه عملکرد فردی خود در این شرکت جوایز نقدی متعدد دریافت می نمایند و همچنین سود قابل ملاحظه ای را از سهام گوگل به خود اختصاص می دهند. مجموع سرمایه های شخصی آقای پِیج 34.9 میلیارد دلار و سرمایه شخصی برین 34.3 میلیارد دلار محاسبه می گردد.

جک دوروسی

اسناد اقتصادی که توئیتر سال جاری ارائه کرد نشان داد جک دوروسی مدیرعامل این شرکت طی یک سال گذشته تنها 1.40 دلار حقوق گرفته است. این در حالی است که مجموع سرمایه ای این مدیر جوان 5.4 میلیارد دلار محاسبه می گردد.

دوروسی پیش از این هیچ گونه مبلغی را از توئیتر دریافت نمی کرد. در جدیدترین اسناد اقتصادی این شرکت توسعه دهنده شبکه اجتماعی اعلام شد: به عنوان گواهی بر تعهد و اعتقاد شخصی وی برای به کارگیری پتانسیل شخصی و توسعه ارزش های توئیتر در درازمدت، مدیرعامل شرکت توئیتر در سال های 2015، 2016 و 2017 میلادی هیچ گونه حقوقی از ما دریافت نکرد و در سال 2018 میلادی نیز حقوق سالانه 1.40 دلاری به او پرداخت شد.

نشریه بیزینس اینسایدر آوریل سال جاری در گزارشی نوشت: درآمد سالانه 1.40 دلاری برای مدیرعامل توئیتر به صورت نمادین پرداخت می گردد و او با 140 کارکتر و بعدتر 280 کارکتری که در هر توئیت در اختیار مشترکان خود می گذارد، درآمد بیشتری دارد.

لَری الیسون

لَری الیسون که هم اکنون رئیس هیأت مدیره و مدیر فناوری شرکت اوراکل محسوب می گردد، طی سال 2018 میلادی فقط یک دلار حقوق گرفته است. بر اساس جدیدترین اسناد اقتصادی ثبت شده، الیسون از سال 2011 تاکنون هر سال فقط یک دلار از اوراکل حقوق گرفته است. در این میان سافرا کاتز و مارک هارد که به صورت مشترک مدیرعامل اوراکل محسوب می گردد هر کدام 950 هزار دلار در سال 2018 حقوق گرفتند و علاوه بر این رقم، بعضی مبالغ دیگر در قالب پاداش به آنها پرداخت شد. از زمانی که این دو فرد در سپتامبر 2014 به عنوان مدیرعامل اوراکل برگزیده شدند، حقوق آنها تاکنون افزایش نیافته است.

با همه این شرحات، مجموع سرمایه های آقای الیسون هم اکنون 56.9 میلیارد دلار محاسبه می گردد و او علاوه بر حقوق، پاداش و سود سهام هم از شرکت اوراکل دریافت می نماید و از این طریق توانسته است سرمایه های شخصی خود را افزایش دهد.

ایلان ماسک

ایلان ماسک مدیریت شرکت خودروسازی تِسلا و چندین شرکت دیگر را برعهده دارد و مجموع سرمایه های شخصی وی 19.4 میلیارد دلار محاسبه می گردد. از سال گذشته مقرر شد که او از شرکت خود حداقل حقوق را دریافت کند. در جدیدترین گزارش اقتصادی شرکت تسلا گفته شد: بالاترین حقوق پرداخت شده برای ماسک که مدیرعامل شرکت تسلا محسوب می گردد، کمترین میزان حقوق پرداخت شده در تاریخ فعالیت های تسلا است چرا که ماسک سالانه یک دلار از این شرکت حقوق می گیرد. ماسک تاکنون دریافت هرگونه حقوق از این شرکت را رد نموده بود و از سال 2018 به اجبار برای ثبت در اسناد اقتصادی مربوط به دریافت حقوق سالانه یک دلاری شد. با وجود این مرکز نیویورک تایمز در تازه ترین گزارش خود گفت که ایلان ماسک سال گذشته 2.3 میلیارد دلار از شرکت تسلا پاداش دریافت نموده است. در این میان اگر تعداد خودروهای فروخته شده در شرکت تسلا موتورز افزایش یابد، میزان پاداش ماسک هم بیشتر می گردد.

مارک زاکربرگ

این طور که روزنامه واشنگتن پست در تازه ترین گزارش خود شرح داده است، مارک زاکربرگ بنیانگذار و مدیرعامل فیس بوک از سال 2013 تاکنون سالانه فقط یک دلار حقوق گرفته است. او همچنین از دریافت هرگونه پاداش یا درآمد اضافه هم امتناع می نماید و بخش اعظم درآمدهای آقای زاکربرگ از سود سهام فیس بوک به دست می آید. بر اساس آخرین پیش بینی ها ارزش مجموع سرمایه های شخصی زاکربرگ بیش از 74 میلیارد دلار برآورد شده است.

دیوید فیلو

او که یکی از بنیانگذاران شرکت یاهو محسوب می گردد و همچنان مدیر اجرایی شرکت مذکور است، برای سال های طولانی سالانه فقط یک دلار از یاهو حقوق می گرفت. او همچنین در هیچ یک از برنامه های اقتصادی یاهو برای دریافت پاداش حضور نداشت و بخش اعظم درآمدهای وی از سود سهام یاهو به دست می آمد. با همه این شرحات آقای فیلو هم اکنون سرمایه شخصی 4.7 میلیارد دلاری را در اختیار دارد.

جرِمی استاپلمن

شرکت یلپ از بزرگان عرصه فناوری در یک گزارش رسمی اظهار داشت که مدیرعامل آن که سال 2012 میلادی حقوق سالانه 200 هزار دلار را دریافت نموده بود، در سال 2013 حقوق خود را به 37 هزار دلار کاهش داد و در سال 2014 میلادی مجموع حقوق سالانه او به یک دلار رسید. از آن موقع تاکنون او هر سال فقط یک دلار از شرکت یلپ حقوق می گیرد. چندی پیش در جلسه سالانه سهامداران این شرکت گفته شد: مدیرعامل شرکت یلپ برای ششمین سال متوالی سالانه تنها یک دلار از این شرکت حقوق گرفته است و این اتفاق میزان تعهد او برای پیشرفت شرکت را نشان می دهد. با وجود این، آقای استاپلمن در سال 2018 میلادی پاداش 5 میلیون دلاری را از این شرکت دریافت کرد و همچنین در سرانجام سال هم پاداش نقدی دیگر به مبلغ 48 هزار دلار به وی داده شد.

البته جالب است بدانید شخصی مثل مارک زاکربرگ با حقوق سالانه یک دلار، سال گذشته برای تأمین امنیت سفرهای خود به همراه خانواده بیش از 22.6 میلیون دلار هزینه کرد که این رقم نسبت به هزینه های صرف شده برای امنیت زاکربرگ در سال قبل 12.4 میلیون دلار بیشتر بود. این اتفاق نشان می دهد مدیران شرکت های بزرگ فناوری در کنار حقوق سالانه یک دلاری، درآمدهای چند میلیون دلاری از سود سهام این شرکت ها را از آن خود می نمایند و نام خود را در فهرست ثروتمندترین مردان دنیا قرار داده اند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 380

به "میلیاردرهای فناوری که سالانه فقط یک دلار حقوق می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میلیاردرهای فناوری که سالانه فقط یک دلار حقوق می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید