این سیارک غول پیکر در مسیر برخورد به زمین است

به گزارش علی آباد جدید، دیجیاتو نوشت: دانشمندان تخمین زده اند که سیارک بنو (Bennu)، سنگی فضایی به میزان ساختمان امپایر استیت، تهدیدی احتمالی برای زمین است. برای کاهش این خطر، ناسا مأموریتی جاه طلبانه برای نابودی سیارک بنو را شروع نموده که می تواند سرنوشت سیاره ما را معین کند.

این سیارک غول پیکر در مسیر برخورد به زمین است

اخترشناسان مدت هاست بنو را زیرنظر گرفته اند. نگرانی اصلی این است که با احتمال 1 در 2٬700، و در تاریخ 24 سپتامبر 2182، بنو می تواند با نیرویی معادل 22 بمب اتم به زمین برخورد کند.

با این که این سیارک به بزرگی سیارکی نیست که دایناسورها را منقرض کرد، اما همچنان بزرگی قابل توجهی دارد. اگر این سیارک، با عرض حدوداً 500 متر، به زمین برخورد کند، دهانه ای به قطر 10 کیلومتر و امواجی ویرانگر تا شعاع 1000 کیلومتری ایجاد می نماید.

ناسا هفت سال قبل برای آنالیز امکان نابودی سیارک بنو، فضاپیمای اوسیریس-رکس را به این سیارک فرستاد. هدف اوسیریس-رکس نمونه برداری از بنو برای فهم ترکیب و رفتار این سیارک و ارزیابی تهدید آن بود.

حالا آخرین قدم مأموریت اوسیریس رکس فرارسیده. این فضاپیما در تاریخ 24 سپتامبر (2 مهر) کپسولی حاوی 250 گرم نمونه را در اتمسفر زمین می اندازد. این کپسول در پایگاه تست و تمرین وزارت دفاع آمریکا در استان یوتا فرود خواهد آمد.

با این که هدف اصلی مطالعه این نمونه ها دفاع از آنالیز امکان نابودی سیارک بنو و حفاظت از زمین است، آن ها می توانند فرصت های علمی شگفت آنگیزی را به دانشمندان ارائه دهند.

مواد دست نخورده بنو می توانند رازهایی را از شکل گیری منظومه شمسی در 4.5 میلیارد سال قبل برملا نمایند. حتی آن ها شاید بتوانند نشان دهند منشأ حیات روی زمین چه بوده است.

در مجموع، مأموریت ناسا برای مطالعه و انحراف مسیر سیارک های تهدیدنماینده زمین نشانه ای است از نبوغ انسان ها و تصمیم آن ها مبنی بر حفاظت از زمین. با این که تهدید این سیارک همچنان در آینده ای دور است، دانش کسب شده از این مأموریت می تواند روزی در پیشگیری از یک فاجعه کیهانی راهگشا باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 شهریور 1402 بروزرسانی: 31 شهریور 1402 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2394

به "این سیارک غول پیکر در مسیر برخورد به زمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این سیارک غول پیکر در مسیر برخورد به زمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید