برقکاری ساختمان و نکات ضروری آن

به گزارش علی آباد جدید، سیم کشی یا برقکاری ساختمان یک کار کاملاً تخصصی است و افراد معمولی نمی توانند آن را انجام دهند. همه ساختمان ها باید سیم کشی شوند زیرا بدون آن قابل سکونت نیستند و نمی توان از هیچ وسیله رفاهی بهره برد. بدون برق، یک ساختمان تاریک و بدون نور است و نمی توان در آن آسایش داشت. برق کشی باید به گونه ای اجرا شود که ایمنی لازم را برای ساختمان فراهم کند و به راحتی بتوان انواع لامپ را بدون گشتن به دنبال کلیدها، روشن یا خاموش کرد. اگر به هر دلیلی کوچکترین اشتباهی در برق کشی ساختمان صورت گیرد، ساکنین تا زمانی که در آن مکان زندگی می نمایند برای استفاده از برق با زحمت زیادی مواجهه می شوند. قرار دریافت کلید و پریزها در جای نامناسب موجب نارضایتی ساکنین می شود زیرا به سهولت نمی توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

برقکاری ساختمان و نکات ضروری آن

جهت دریافت خدمات خرید اینترنتی درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

سیم کشی ساختمان را باید به متخصص این حرفه سپرد تا با تجربه و مهارت خود مکانی ایمن برای زندگی ساکنین فراهم نماید. برقکاران حرفه ای از قوانین و استانداردهای لازم پیروی می نمایند و با بهترین کیفیت و قیمت مناسب راحتی و آسایش را برای سکونت در ساختمان به ارمغان می آوردند.

قوانین مهم در برق کشی ساختمان

از جمله قوانینی که در برق کشی ساختمان مورد توجه قرار می گیرند به توضیح زیر می باشند.

رعایت ظرفیت استاندارد فیوزها

فیوزها برای مصارف مختلف در قسمت های گوناگون ساختمان نصب می شوند. در برق کشی باید به این نکته توجه داشت که فیوزها با ظرفیت استاندارد انتخاب شوند. برای مثال ظرفیت فیوز روشنایی 10 آمپر، فیوز پریزها 16 آمپر، فیوز کنتور 25 آمپر و فیوز اصلی ساختمان 20 آمپر است.

توجه به مکان قرارگیری وسایل برقی

یک برق کار حرفه ای می داند وسایل برقی در چه قسمت هایی از ساختمان قرار می گیرند، بنابراین طبق تصور ذهنی خود اقدام به سیم کشی می نماید. مکان هایی که لباس شویی، اجاق گاز، پکیج، هود، یخچال و سایر وسایل در آنجا قرار می گیرند باید به پریز دسترسی داشته باشند. صاحب خانه باید بدون زحمت از وسایل برقی خود استفاده نماید، از این رو در نظر دریافت مکان قرارگیری این وسایل بسیار مهم است. تعداد پریزها باید به اندازه ای باشد که به سیم های رابط احتیاجی نباشد.

رعایت فاصله در سیم کشی

در هنگام برقکاری باید یکسری فاصله بین سیم ها رعایت شود. برای مثال فاصله پریزها از کف باید 30 الی 40 سانتی متر و فاصله کلیدها از کف باید 110 الی 120 سانتی متر باشد. آویزهای لامپ نیز باید از سقف حدود 30 الی 50 سانتی متر فاصله داشته باشند. یک برقکار با این فاصله ها آشناست و آنها را در حین کار خود رعایت خواهد نمود.

رعایت استاندارد سطح مقطع سیم ها

سطح مقطع سیم های مورد استفاده برای روشنایی 1/5 میلی متر، سیم های پریز 2/5 میلی متر، سیم های اصلی برق 4 میلی متر، سیم های کولر آبی 2/5 میلی متر و سیم های کولر آبی 4 میلی متر می باشد.

انتخاب انشعاب های مناسب

در برق کشی ساختمان انشعاب کنتور باید دارای ظ رفیت کافی باشد تا در صورت افزایش ناگهانی بار الکتریکی در منازل، ولتاژ برق افت پیدا نکند و یا وسایل حفاظتی قطع نشوند. تعداد انشعاب های داخلی نیز باید به گونه ای انتخاب شود تا در صورت سوختن یک فیوز، کل ساختمان در خاموشی فرو نرود. اگر تعداد انشعاب ها بیشتر باشد ضریب اطمینان بالاتر خواهد رفت.

نکات مهم در نقشه کشی کلید و پریزها

نقشه کشی برق ساختمان به معنای ترسیم محل قرارگیری لامپ ها، محل کلید و پریز و محل بارهایی که احتیاجمند مدار مخصوص هستند بر روی نقشه می باشد. در این نقشه ها محل قرارگیری وسایل برقی تعیین و طبق آنها برقکاری صورت می گیرد. در ترسیم نقشه برقکاری باید به نکات زیر توجه نمود:

 • تعبیه جعبه تقسیم در ساختمان زیبایی نمای داخلی آن را از بین می برد، بنابراین تا جای ممکن از قرار دادن آن در ساختمان پرهیز شود اما در صورت احتیاج می توان آن را در ارتفاع 30 الی 50 متری سقف تعبیه کرد.
 • کلیدها باید در جایی نصب شوند که بتوان به راحتی به آنها دسترسی داشت. محل قرارگیری آنها نباید باعث سردرگمی افراد شود و آنها در تاریکی به دنبال کلید بگردند.
 • سیم های پریز تلفن باید درون لوله های مجزا قرار گیرند.
 • محل هایی که برای عبور لوله های برق در ساختمان تعیین می شوند نباید به مقاومت بنا صدمه بزنند. این لوله ها باید به سهولت رد شوند و سیم ها را به محل مورد نظر در ساختمان برسانند.
 • سیم هایی که برای تلویزیون و آنتن استفاده می شوند باید در لوله های مجزا و مستقیم قرار گیرند.
 • تاسیسات برقی باید بر روی پلان ساختمان به شکل تک خطی ترسیم شوند. این در صورتی امکان پذیر است که قبل از ترسیم نقشه از قسمت های مختلف ساختمان بازدید شود و بهترین مکان برای قرارگیری آنها در نظر گرفته شود.
 • در برق کشی برای بیشتر مصارف یک جهت برای عبور سیم های برق در نظر گرفته می شود اما می توان برای وسایل پر مصرف مانند ماشین لباسشویی از تابلوی برق یک خط جداگانه تا پریز لباسشویی کشیده شود و یک فیوز برای آن تعبیه شود. برای انواع کولر نیز یک خط مستقیم با فیوز اجرا می شود.
 • کابل ها و لوله های عبور آنها در زیر گچ کاری قرار می گیرند بنابراین باید یک تکه باشند.
 • اگر قرار است سیم ها از کف ساختمان عبور نمایند باید لوله های پلاستیکی یا فولادی مورد استفاده قرار گیرند.
 • فیوزهای مینیاتوری نباید برای بیشتر از 10 فیوز استفاده شوند.
 • در مکان های مرطوب مانند حمام، کابل های برق به هیچ عنوان نباید در کف قرار گیرند.
 • پریزهایی که در سرویس های بهداشتی تعبیه می شوند باید دارای درپوش بوده و از آب دور باشند.
 • به منظور برق رسانی به هود در آشپزخانه و قرار دریافت آن درست بالای اجاق گاز می توان یک سیم نول و یک سیم فاز از پریز اجاق گرفته شود.
 • علاوه بر قرار دادن پریز برای وسایل برقی، بهتر است پریزهای اضافی نیز برای لوازم ضروری دیگر در نظر گرفته شود.
 • برای کنده کاری محل قرارگیری کلید و پریزها باید ابتدا با خط تراز با تکیه بر استاندارهای لازم و فاصله مناسب از کف ، محل قرارگیری آنها علامت زده شود، سپس نسبت به کنده کاری اقدام شود.

دستمزد برقکاری ساختمان

موضوعقیمتتاریخ به روز رسانی
برق کشی ساختمان جهت کلید و پریز250,000 ریال به ازای هر شعله کلید و پریز1398/10/9
سیم کشی ساختمان شعله ای12,000 ریال به ازای هر متر مربع1398/7/15
اجرای ریسه های شلنگی کناف15,000 ریال به ازای هر متر مربع1398/7/15
اجرا و نصب سیم کشی هالوژن50,000 ریال به ازای هر متر مربع1398/7/15

برقکاری ساختمان با توجه به متراژ آن، تعداد کلید و پریزها و عواملی از این قبیل هزینه های مختلفی دارد که با مشورت با متخصص این حرفه می توانید هزینه تقریبی را بر آورد نموده و سپس برقکاری حرفه ای را برای این کار استخدام نمایید.

چرا می بایست در برقکاری ساختمان از افراد حرفه ای بهره برد؟

سیم کشی یا برقکاری ساختمان یک کار کاملاً تخصصی است و افراد معمولی نمی توانند آن را انجام دهند چرا که برقکاران حرفه ای از قوانین و استانداردهای لازم پیروی می نمایند و با بهترین کیفیت و قیمت مناسب راحتی و آسایش را برای سکونت در ساختمان به ارمغان می آوردند

قوانین مهم در برق کشی ساختمان کدام اند؟

رعایت ظرفیت استاندارد فیوزها، توجه به مکان قرارگیری وسایل برقی، رعایت فاصله در سیم کشی، رعایت استاندارد سطح مقطع سیم ها، انتخاب انشعاب های مناسب

دستمزد برقکاری ساختمان چقدر است؟

برای اطلاع از دستمزد برق کشی کلیک کنید.

در برقکاری ساختمان می بایست به چه نکته ای پیرامون تعبیه جعبه تقسیم توجه شود؟

تعبیه جعبه تقسیم در ساختمان زیبایی نمای داخلی آن را از بین می برد، بنابراین تا جای ممکن از قرار دادن آن در ساختمان پرهیز شود اما در صورت احتیاج می توان آن را در ارتفاع 30 الی 50 متری سقف تعبیه کرد.

طبق قوانین برقکاری ساختمان فاصله بین کلیدها و پریزها از کف و لامپ ها از سقف چقدر است؟

در هنگام برقکاری باید یکسری فاصله بین سیم ها رعایت شود. برای مثال فاصله پریزها از کف باید 30 الی 40 سانتی متر و فاصله کلیدها از کف باید 110 الی 120 سانتی متر باشد. آویزهای لامپ نیز باید از سقف حدود 30 الی 50 سانتی متر فاصله داشته باشند.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 830

به "برقکاری ساختمان و نکات ضروری آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "برقکاری ساختمان و نکات ضروری آن" امتیاز داده است | امتیاز: 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برقکاری ساختمان و نکات ضروری آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید