بومیان کانادا در جست وجوی گورهای جمعی دیگر؛ پکن: عذرخواهی ترودو کافی نیست

به گزارش علی آباد جدید، همچنان که بومیان کانادایی در جست وجوی گورهای جمعی بیشتری هستند، چین از کانادا خواست به جای عذرخواهی لفظی، از بومیان حمایت کند.

بومیان کانادا در جست وجوی گورهای جمعی دیگر؛ پکن: عذرخواهی ترودو کافی نیست

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در پی کشف دو گور جمعی عظیم در کانادا، بومیان این کشور جست وجو برای یافتن گورهای مشابه در سرتاسر این کشور را شروع کردند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، هفته گذشته کشف دومین گور جمعی شامل 751 قبر در کنار یک مدرسه شبانه روزی قدیمی در کانادا که اغلب حاوی بقایای بچه ها بومی بود، جنبشی را برای یافتن گورهای جمعی دیگر در این کشور کلید زده است.

رویترز نوشت، با این حال، کوشش برای یافتن گورهای جمعی بومیان کانادایی با موانعی از جمله محدودیت های ناشی از قوانین ملکی، نواقص موجود در اسناد برجای مانده و اختلاف بر سر نحوه عظیمداشت این قربانیان روبه رو است.

جنیفر راتری از بومیان کانادایی به این خبرگزاری گفت، می داند که عمو و عمه عظیمش در سنین 13 و 7 سالگی در مدرسه شبانه روزی برندون در استان مانیتوبا جانشان را از دست داده بودند.

به گفته این زن بومی، قبرهای بی نام و نشانی حوالی این مدرسه شبانه روزی وجود دارد که ممکن است تعداد آن ها از صد مورد هم بیشتر باشد و به بچه های تعلق دارند که در برندون جان باخته بودند.

الدون یلوهورن مدیر مرکز مطالعات بومیان در دانشگاه سایمون فراسر مانیتوبا می گوید، تحقیقاتی درباره قبرهای مجاوز مدرسه برندون انجام داده اما اگر بازماندگان بخواهند قبرها شناسایی شوند، به تست دی اِن اِی احتیاج است. اما بسیاری از بومی ها با این کار مخالف هستند و ممکن است تنها یک بنای یادبود برای تمام بچه ها جان باخته تدارک دیده گردد.

این کارشناس کانادایی گفت آن ها از قبل برای مرگ [این بچه ها] برنامه ریزی نموده بودند، زیرا هنگام طراحی نقشه ساخت این مدرسه، فضایی برای احداث قبرستان هم در نظر گرفته بودند.

از سوی دیگر دنیس میچز مدیر یک گروه حامی حقوق بومیان کانادا گفت، سال گذشته کاوش هایی اطراف مدرسه پورتیج انجام شد و هچنان خانواده های زیادی با مراجعه به او خواهان پیدا شدن قبرهای اعضای فامیل خود هستند.

در ونکوور کانادا هم جمعیتی هزار و دویست نفری از بومیان، کاوش در اطراف مدرسه شبانه روزی آلبرنی را خواهان شده اند و گفته می گردد قرار است بودجه ای به این منظور دریافت نمایند.

فاجعه کشف گورهای جمعی بچه ها بومی کانادا علاوه بر واکنش های حاکی از اندوه و خشم جامعه بومیان این کشور و سر باز کردن زخم های کهنه، با واکنش هایی در سطح مقامات کانادایی و جامعه بین المللی هم روبرو شد.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در اولین واکنش خود به این فجایع، در صفحه توییتری خود نوشت: این یادآوری دردناک از فصل تاریک و شرم آور از تاریخ کشور ما است.

ترودو روز آدینه گفت: این یک سیاست دولتی وحشتناک بود که برای چندین و چند دهه واقعیت کانادا بود و کانادایی ها امروز از نحوه رفتار کشورمان شرمنده و هراسانند. این سیاستی بود که بچه ها را از خانه هایشان، اجتماعاتشان، فرهنگشان و زبانشان محروم کرد و همگون سازی فرهنگی را به اجبار به آنها تحمیل کرد.

به نوشته خبرگزاری شینهوآ، ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به اظهارات ترودو گفت امیدوار است دولت کاناد به جای اینکه به عذرخواهی لفظی بسنده کند، سیاست هایی برای حمایت از حقوق مردمان بومی این کشور اتخاذ کند.

لیجیان درباره کشف این دو گور جمعی در کانادا گفت: پس از این اکتشافات، فصل تاریک تاریخچه حقوق بشری کانادا بیشتر و بیشتر در برابر تمام دنیا آشکار شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اضافه کرد: دولت کانادا درخصوص تمام این جنایات تاریخی، بدون اینکه عملی انجام دهند، کوشش برای آشکار کردن حقیقت را وعده داده است. هنگام کشف بقایای 215 کودک دیگر که پیش تر به آن اشاره کردیم، آنچه از سوی دولت کانادا شاهد بودیم انداختن تقصیرات به گردن کلیسای کاتولیک بود. بقایای این بچه ها به وسیله رادارهای دارای قابلیت نفوذ به اعماق زمین و به وسیله نهادهای اجتماعی کشف شدند.

لیجیان گفت: مردم همواره مظنون بودند که ممکن است اجسادی اطراف مدارس شبانه روزی قدیمی مدفون شده باشند اما دولت کانادا هرگز اقدامی انجام نداد. با توجه به اینکه مجموعاً 139 مورد از چنین مدارسی در قلمرو گسترده کانادا وجود دارد، چه ابعادی از این جنایات همچنان زیر زمین مخفی مانده است؟.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1846

به "بومیان کانادا در جست وجوی گورهای جمعی دیگر؛ پکن: عذرخواهی ترودو کافی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومیان کانادا در جست وجوی گورهای جمعی دیگر؛ پکن: عذرخواهی ترودو کافی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید